Connect with us

USK

Vlada USK odlučila dodatno povećati plaće budžetskim korisnicima, državna služba traži više

Published

on

Vlada Unsko-sanskog kantona odlučila je dodatno povećati plaće budžetskim korisnicima, uključujući i ministrima, u odnosu na obećano povećanje na osnovu kojeg je izradila ovogodišnji budžet.

Stoga će trebati ići u rebalans budžeta.

Dodatno uvećane plaće već su se počele isplaćivati prosvjetnim radnicima. S druge strane, nisu još potpisani sporazumi o plaćama ni sa sindikatima obrazovanja ni sa sindikatima organa uprave i sudske vlasti.

Vlada USK je prilikom predlaganja ovogodišnjeg budžeta najavila da će osnovica za plaće biti povećana od aprila na 320 KM za sve budžetske korisnike. Do sada je ona iznosila 302 KM, s tim da su organi uprave imali i bod koji se računao na osnovicu tako da je ona u konačnici iznosila 321 KM. Sada je Vlada ponudila osnovicu od 330 KM, ali državna služba traži i više.

U Sindikatu državnih službenika i namještenika u FBiH su kazali da oni ne pristaju na osnovicu od 330 KM i predloženi bod koji iznosi jedan, te da će tražiti povećanje boda, čime bi osnovica bila veća od ovih 330 KM.

Istovremeno je zahtjev sindikata obrazovanja da njihova početna plaća bude ista kao u organima uprave. Stoga nije konačno na koliko će na kraju “izaći” osnovica.

– Obrazovanje ima drugih benefita. Ne može tražiti bod. Imaju drugih dodataka. Kod nas se radi od 8 do 16 sati, kod njih je manje. Podnijeli smo i krivičnu prijavu protiv ministra koji je potpisao kolektivni ugovor kojim se obrazovanje veže za naš kolektivni ugovor, da koliko bude u organima uprave, toliko bude u obrazovanju – rekao je Samir Kurtović, predsjednik Sindikata državnih službenika i namještenika u FBiH.

Kazao je da će tražiti veću vrijednost boda od ovog jedan koji je ponudila Vlada USK, te da traže potpisivanje sporazuma.

Dodao je da državni službenici još nisu dobili povećanu plaću iako je rečeno da ide od aprila. Pojasnio je i da povećanje plaća organima uprave znači i povećanje plaća ministrima i zastupnicima.

Predsjednica Sindikata osnovnog obrazovanja Unsko-sanskog kantona Zehra Hadžić kazala je da nisu još potpisali sporazum, ali je Vlada donijela odluku o povećanju osnovice na 330 KM, te da su u srednjem obrazovanju počeli dobijati veće plaće, one za april, a to očekuju i u osnovnom obrazovanju.

Pojasnila je da je ovogodišnji budžet USK planiran na osnovu osnovice od 320 KM.

– U Vladi su rekli da će ići u rebalans budžeta, da su prihodi povećani i ima prostora da osnovica ide na 330 KM – dodala je Hadžić.

USK

GSS Bihać spasio radnika: Šest dana proveo u kontejneru na Plješevici i preživio

Published

on

By

Pripadnici Gorske službe spašavanja Bihać spasili su radnika koji je šest dana bio zameten u snijegu na Plješevici.

Planinarska staza Zavalje–Bukva bila je neprohodna zbog snijega visine preko jednog metra, pa se tim odlučio za makadamski put, iako je bio duži. Nakon osam kilometara, morali su nastaviti pješice kroz dubok snijeg koristeći krplje.

”Radnika smo pronašli oko 21.30 u kontejneru, gdje je proveo šest dana zbog nevremena i hladnoće. Bio je bez povreda i imao dovoljno hrane, ali iscrpljen”, objavila je GSS Bihać.

Kako se navodi u objavi, evakuacija je nastavljena nakon kraćeg odmora.

”Na povratku je bilo usporeno kretanje zbog bolova i umora unesrećenog, što je dodatno otežalo akciju. Nakon 12 sati i pređenih 26 kilometara s usponom od 1.600 metara, akcija je uspješno završena u 04.30 časova dolaskom u Zavalje. Ova teška i iscrpljujuća intervencija još jednom pokazuje odlučnost i spremnost naših timova”, navode iz GSS Bihać.

Nastavi čitati

USK

Tužilaštvo USK o ubistvu žene u Ključu: Ubica se sam prijavio policiji

Published

on

By

U ranim jutarnjim satima, dežurna tužiteljica Područnog tužilaštva Sanski Most Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona je obaviještena od strane Policijske stanice Ključ da je u naselju Velagići, u porodičnoj kući, lice inicijala K.M. (63) vatrenim oružjem usmrtio svoju suprugu inicijala K.D. (62), nakon čega se sam prijavio Policijskoj stanici u Ključu, te je odmah lišen slobode.

Odmah po zaprimanju prijave dežurna tužiteljica je izišla na lice mjesta gdje rukovodi uviđajnim radnjama kako bi se poduzele sve neodložne radnje u cilju prikupljanja dokaza i rasvjetljavanja okolnosti pod kojima je krivično djelo učinjeno.

Osumnjičeni K.M. će nakon kriminalističke obrade biti predan dežurnoj tužiteljici koja će odlučiti o daljnjim radnjama.

Nastavi čitati

USK

Detalji femicida u Ključu: Muž ženu upucao iz pištolja, došli iz Slovenije za praznike

Published

on

By

Sinoć je u Ključu ubijena žena.
Kako saznaje Raport, muž je pucao u suprugu iz vatrenog oružja.

Radi se o bračnom paru koji je prije par dana došao iz Slovenije u BiH, da provedu praznike u rodnom Ključu.

Upucana je D. K. a muž je uhapšen.

Njen suprug tokom saslušanja nije negirao ubistvo, ali je iznio sulude teorije da je ubistvo morao počiniti.

Nastavi čitati

USK

Stravičan zločin u Ključu: Ubijena žena iz vatrenog oružja

Published

on

By

Na području Ključa došlo je do ubistva žene, potvrdio je za portal “Avaza” portparol MUP-a USK Abdulah Kenanović.

– Sinoć je ubijena žena u Ključu, uslijed upotrebe vatrenog oružja. Radi se o ženskoj osobi inicijale K.D. – potvrdio je za portal “Avaza”.

Kako nam je rečeno, u toku je uviđaj, a rečeno nam je da će portparol Tužilaštva USK uskoro dati više informacija.

Nastavi čitati

USK

Usvojen prijedlog, evo koliko će građani USK plaćati premiju u narednoj godini

Published

on

By

Prijedlog Odluke o privremenom finansiranju Zavoda zdravstvenog osiguranja za prva tri mjeseca iduće godine usvojen je u drugom dijelu sjednice Skupštine. 

BIHAĆ, 26. decembra – Također, utvrđen je prijedlog odluke o simboličnoj visini premije za 2025. godinu, koja iznosi 5 maraka.

Prema riječima Fatke Kulenović, predsjednice Kluba SDP-a, u ovom trenutku premija se ne može ukinuti, kako je bilo najavljivano, pa su odlučili podržati prijedlog da premija od naredne godine iznosi 5 maraka. S druge strane, opozicija smatra da to nije nikakvo olakšanje za građane.

Usvojen je i nacrt Zakona o izmjenama i dopunama prava branilaca i članova njihovih porodica, čiji je cilj povećanje prava ove populacije.

Na kraju, skupštinski zastupnici usvojili su finansijske planove i programe rada Kantonalnog Fonda za stambeno zbrinjavanje, Službe za zapošljavanje USK-a, kao i program rada Skupštine za narednu godinu.

Ovo je ujedno bilo posljednje skupštinsko zasjedanje pred novogodišnje praznike, a termin naredne sjednice biće poznat početkom iduće godine.

Više pogledajte u prilogu RTVUSK…

Nastavi čitati

USK

Četiri vještačenja, različiti nalazi: Hoće li Tužilaštvo ipak istraživati smrt mlade porodilje i bebe u KB Bihać

Published

on

By

Tužilaštvo je već dvaput donijelo naredbu o nesprovođenju istrage. Suprug preminule Azre Bećirspahić nakon nalaza vještačenja iz inostranstva traži novo preispitivanje te odluke
Polovinom marta 2022. u Kantonalnoj bolnici u Bihaću prilikom poroda preminula je 25-godišnja Azra Bećirspahić iz Bosanskog Petrovca, kao i njena tek rođena beba Merjem.
Od tada traje borba Azrine porodice, prvenstveno njenog supruga Anela Bećirspahića da sazna šta se tačno desilo kobne noći i zbog čega je u nekoliko sati izgubio suprugu i tek rođenu kćerku.
Anel Bećirspahić, kako saznaje Faktor, ponovo se obratio Tužilaštvu Unsko-sanskog kantona sa zahtjevom za pokretanje istrage, a nakon što su oni već dva puta odlučili da istragu protiv ljekara u KB Bihać neće provoditi. Zahtjev je uputio i Ljekarskoj komori Unsko-sanskog kantona. Sve to nakon što je pribavio nalaze vještačenja iz inostranstva koja su u potpunoj suprotnosti sa onim što se dosad tvrdilo u ovom slučaju.
Šta je utvrđeno u Bihaću
Naime, nakon Azrine smrti Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona formiralo je predmet i saslušalo ljekare i medicinske sestre koji su učestvovali u porodu. Obavljena je obdukcija oba tijela i naloženo vještačenje po vještaku sudske medicine.
U nalazu obdukcije koja je obavljena u Kantonalnoj bolnici Bihać navedeno je da je Azra umrla prirodnom smrću i da je smrt nastupila zbog “rascijepa aneurizmatski izmijenjenog zida lijenalne arterije i njenih grana” (arterija koja opskrbljuje slezenu).
Obdukcijom tijela bebe utvrđeno je da je ona mrtvorođena (u otpusnom pismu bolnice, kao i tvrdnjama uposlenika bolnice, beba je rođena živa, a o čemu ćemo nešto detaljnije pisati u nastavku teksta). U obdukcionom zapisniku nije naveden neposredni uzrok smrti bebe. Tek kasnije, u dopuni izvještaja navedeno je da je uzrok smrti bebe hipovolemijsko-hemoragični šok od majke.
Prema dokumentaciji dobijenoj iz bolnice, a u koju je Faktor imao uvid, Azrina trudnoća sve do posljednjeg mjeseca bila je uredna i ona je bila zdrava trudnica.
Ulaskom u osmi mjesec trudnoća se komplikuje pojavom povišenog krvnog pritiska, koji se nakon uvođenja terapije stabilizira i trudnoća dalje teče uredno, sve do početka poroda 16. marta 2022. godine.
Prema dokumentima iz bolnice, trudovi su počeli u ranim večernjim satima 16. marta i sve je teklo bez komplikacija, sa urednim nalazima CTG-a.
Navodi se da kad je krenuo porođaj, otprilike u ponoć, porodilja se “slabo napinje”, “ne sarađuje u porodu” zbog čega se postavlja vakuum ekstraktor u trajanju od pet sekundi, nakon čega se u 00.17 sati porodi “živo žensko dijete” za koje se navodi da se “čuju tihi i usporeni otkucaji srca”.
Dijete je prebačeno na neonatologiju, gdje je utvrđeno da ne diše, srce ne kuca, te se pristupilo reanimaciji koja nije dala rezultat. Smrt novorođenčeta proglašena je u 1.50 sati.
U međuvremenu, u porođajnoj sali majka bebe borila se za život. Odmah nakon porođaja, prema dokumentima iz bolnice, Azrino stanje se pogoršava, ona navodi da se osjeća loše, da je guši u prsima i magli joj se pred očima, pritisak joj opada na 90/60. Ljekari i babice, pošto nisu uspijevali poroditi posteljicu, Azru prebacuju u operacionu salu, gdje joj se odstranjuje posteljica i utvrđuje da nema ginekološkog krvarenja.
Međutim, njeno stanje sve je gore i gore i naglo se pogoršava, u 1.40 dolazi do srčanog zastoja, ljekari je reanimiraju, ali i dalje ne znaju šta je uzrok pogoršanja njenog stanja.
Tada se poziva dežurni hirurg koji ustanovljava da Azra ima unutrašnje krvarenje koje potiče od slezene, sa otprilike dva litra svježe krvi. Podvrgava se operaciji, slezena se odstranjuje, zaustavlja krvarenje i pacijentica prebacuje u šok sobu u 4.30 sati. U 4.50 dolazi do srčanog zastoja, gdje se reanimacijom vraća srčani ritam, da bi u 6.10 ponovo došlo do zastoja srca, te uprkos reanimaciji koja je trajala otprilike sat vremenena, konstatuje se smrt 25-godišnje žene.
U medicinskoj dokumentaciji u koju smo imali uvid naročito se ističe jedan podatak.
Naime, u bolničkoj evidenciji sa neonatologije za bebu, za koju je rečeno da je živorođena, upisano je da je “cijelo vrijeme vilica ukočena, nisu se mogla otvoriti usta”, te da je proglašena smrt u 01.15 sati.
Tužilaštvo USK tokom predistražnih radnji, na osnovu bolničke dokumentacije i nalaza obdukcije obavljene u KB Bihać, zatražilo je nalaz i mišljenje vještaka sudske medicine. Prvo vještačenje je povjereno dr. Željku Karanu iz Zavoda za sudsku medicinu RS-a u Banjoj Luci.
Karanovo vještačenje
Karan je u svom nalazu naveo da je uzrok smrti unutrašnje krvarenje zbog prskanja arterije, te je na određeni način “amnestirao” ljekare tako što je naveo da je “alarmantna situacija nastupila tek nakon porođaja i kada je nastupilo veoma intenzivno unutrašnje krvarenje koje je dovelo do teškog hemoragičnog šoka”. Također je naveo da se “iz raspoloživih podataka ne može zaključiti da je bilo nesavjesnog postupanja ljekara ili drugog medicinskog osoblja”.
Na osnovu ovog nalaza, Tužilaštvo USK donijelo je naredbu o nesprovođenju istrage o smrti Azre i njene bebe. Međutim, Azrini suprug i otac uložili su prigovor na ovakvu odluku Tužilaštva, te je naloženo novo vještačenje, koje je ovoga puta povjereno vještacima u Tuzli – dr. Zlatanu Fatušiću i dr. Zdenku Cihlaržu. Njihovi zaključci bili su gotovo indentični kao i zaključci dr. Željka Karana. Azrin suprug potom je uložio pritužbu i Federalnom tužilaštvu, koje je tu pritužbu odbilo kao neutemeljenu.
Nakon što je Tužilaštvo USK obustavilo istragu, Bećirspahić i njegovi pravni zastupnici pribavili su sve dokumente iz spisa Tužilaštva, a na osnovu kojih su onda zatražili vještačenja stručnjaka iz inostranstva.
Vještačenja u Srbiji i Hrvatkoj
Vještačenja su provedena u Zagrebu (prof. dr. Vesna Elveđi-Gašparović i dr. sc. Pero Bubalo) te u Zavodu za sudsku medicinu u Nišu. Vještačenje u Nišu provela su četiri vještaka od kojih su prof. dr. Lidija Kostić-Banović i doc. dr. Miroslav Milić specijalisti sudske medicine, prof. dr. Vesna Marjanović – spec. anesteziologije, reanimatologije i intenzivne medicine te mr. dr. Dragan Matijašević – specijalist ginekologije i akušerstva.
Oba ova vještačenja bacaju potpuno novo svjetlo na slučaj te otvaraju brojna pitanja i umnogome se razlikuju od onoga što su u svojim nalazima naveli vještaci koje je angažovalo Tužilaštvo USK.
Prema mišljenju vještaka iz Zagreba, iako se u obdukcionom zapisniku navodi da je do rupture aneurizme došlo spontano zbog pritiska u abdomenu izazvanim tiskanjem, isto tako je do toga moglo doći zbog neprimjerenog izvođenja Kristellovog hvata (pritiska na trbuh porodilje) od ljekara ili sestara, a što proizilazi iz zapisnika o saslušanju svjedoka.
Također navode da su se štetne posljedice po porodilju mogle izbjeći na tri načina:
– ranijim donošenjem odluke o potrebi dovršenja trudnoće zbog prijetećeg ugušenja fetusa, a na osnovu zapisa CTG-a;
– izbjegavanjem Kristellerovog hvata;
– pravovremenim prepoznavanjem hemoragičnog šoka i njegovog uzroka.
Za vještake je također diskutabilan zaključak da se kod Azre uopće radilo o aneurizmi. Naime, kako navode, ona nije makroskopski viđena, zaključak se temelji na histološkom nalazu te da je zaključak da se radilo o dijelovima aneurizme pretenciozanZaključak da se radi o spontanoj rupturi vještaci iz Zagreba ocijenili su još pretencioznijim, te naveli kako je veća vjerovatnoća da razdor nastane usljed Kristellerovog zahvata nego spontano. U prilog toj činjenici navode fotodokumentaciju na kojoj se vide krvni podljevi u području rebara i dijafragme preminule žene.
Navode i da klinička slika znatno više upućuje da je izvor krvarenja razdor slezene, a ne ruptura aneurizme arterije.
Kada je u pitanju smrt bebe, navode da patohistološki nalaz obdukcije nije medicinski logičan i ne poklapa se sa CTG zapisom.
– Navedeni uzrok smrti nije u skladu sa fotografijama mrtvorođenog djeteta (…), one govore u prilog tome da je uzrok smrti djeteta asfiksija (ugušenje, op. a.) tokom poroda – navode u nalazu i mišljenju.
Vještaci iz Zagreba zaključuju da se uočava dosta kontradiktornosti koje nisu medicinski logične.
Vještaci iz Niša u svom nalazu i mišljenju bili su još direktniji.
– Prema našem mišljenju odgovornost za katastrofalan ishod za plod snosi mlađi akušer, a za život porodilje, sada pokojne Azre Bećirspahić obojica akušera, pogotovo stariji dežurni (“starija služba”). Ostali članovi dežurnog tima pri porođaju su korektno obavljali dio posla – zaključak je iz njihovog nalaza, napisanog na 42 stranice.
U ovom nalazu detaljno je citirana sva medicinska dokumentacija, nalaz obdukcije, iskazi svjedoka, te su dovedeni u međusobnu korelaciju.
U nalazu se, između ostalog, navodi da nije rađen kontinuirani CTG monitoring i da nadzor stanja ploda nije odgovarajući, što nije u skladu s pravilima medicinske struke. Također, navode kako reakcija ljekara, nakon što se pogoršalo stanje pacijentice, nije bila odgovarajuća i pravovremena.
– Postupci su bili nepravovremeni. U suprotnom, šanse za preživljavanje bi bile veće, a zbog oklijevanja ona je neprekidno krvarila sve do druge operacije u 2.20 sati. Od porođaja (00.15 h) do te operacije stalno je i mnogo gubila krv na šta su ukazivale kliničke manifestacije zbog čega nije trebalo oklijevati i toliko dugo čekati na drugu operaciju – navode vještaci iz Niša.
Navode i da se kasnilo sa nadomještanjem krvi koja je uključena tek pred drugu operaciju. (Najprije je operativno uklonjena posteljica, a tek onda, nakon što se stanje pogoršavalo, otvoren je abdomen i utvrđeno unutrašnje krvarenje, te je izvađena slezena).
Pojašnjavaju da je sve ukazivalo na hemoragični šok, te da se u tim trenucima neopravdano insistiralo na uklanjanju posteljice, iako za to nije postojala indikacija.
– Umjesto toga trebalo je odmah otvoriti trbuh porodilje. Mada je sve ukazivalo na teško unutrašnje krvarenje, s laparatomijom se oklijeva do 2.20 i to 40-50 minuta nakon prvog zastoja srca porodilje – pojašnjava se u nalazu.
Kada su u pitanju nalazi za bebu, u mišljenju vještaka navodi se da je dijete rođeno vjerovatno mrtvo, mada se kroz medicinsku dokumentaciju tvrdi da je bilo bradikardično, ali je jasno da novorođenče nije ni pokušalo disati.
Vještaci navode i da zadnji dostavljeni CTG zapis nije u skladu s ishodom porođaja – stanja novorođenčeta (…) Ovaj CTG zapis, kako navode, isključuje katastrofični ishod za plod.
– Da je bilo bradikardije, na CTG zapisu bi ona bila sigurno registrovana, što dovodi pod ozbiljnu sumnju posljednji CTG zapis – porod naponi (čiji je, kada je, i gdje je snimljen) – navodi se u nalazu i mišljenju vještaka.
Šta će uraditi Tužilaštvo USK
Faktor se obratio i Tužilaštvu Unsko-sanskog kantona sa upitom da li su zaprimili zahtjev za pokretanje istrage od Azrinog supruga, uz dostavljene nove nalaze i vještačenja, te da li je eventualno odlučeno po njegovom zahtjevu.
Do zaključenja ovog teksta iz Tužilaštva nismo dobili odgovor.
S obzirom na brojne nelogičnosti i nepoklapanja između nalaza i mišljenja vještaka, ostaje da se vidi da li će Tužilaštvo konačno pokrenuti istragu u ovom slučaju i otkloniti brojne nedoumice koje se pojavljuju u ovom slučaju.
Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije