BiH
Za “Despote” se zanima više država, a po svijetu ih predstavlja ratni zločinac iz Srebrenice (VIDEO)
Vojni izaslanici 12 zemalja, uključujući Hrvatsku, posjetili su ovih dana kompaniju za tehnički remont Bratunac (TRB) u Bosni i Hercegovini, proizvođača višenamjenskog oklopnog vozila Despot, piše tportal.hr.Riječ je o vozilu koje koristi jedino Specijalna antiteroristička jedinica MUP-a Republike Srpske, premda dužnosnici tog entiteta u BiH tvrde da je Despot izvezen u zasad nepoznatu državu. Donosimo više o vozilu za koje su prema navodima bratunačke tvrtke zainteresirani Egipat, Vijetnam i Ujedinjeni Arapski Emirati, a koju na svjetskim sajmovima oružja predstavlja osuđenik za ratne zločine
Iz TRB-a su priopćili da su ih sredinom prošlog mjeseca posjetili vojni izaslanici SAD-a, Njemačke, Kine, Švicarske, Austrije, Mađarske, Poljske, Rumunjske, Slovačke, Češke, Hrvatske i Srbije te su se upoznali s nekim od ključnih projekata poduzeća smještenog na istoku BiH.
TRB je precizirao da je posjet vojnih izaslanika organiziralo Ministarstvo obrane u Vijeću ministara BiH u okviru odobrenog plana suradnje Ministarstva obrane, Oružanih snaga i udruženja vojno-diplomatskih predstavnika akreditiranih u BiH. Među ključnim proizvodima bratunačke tvrtke predstavljenim vojnim atašeima bilo je i višenamjensko oklopno vozilo Despot. Riječ je o vozilu koje od 2019. koriste specijalci MUP-a Republike Srpske, a trenutno raspolaže s 12 takvih oklopnjaka.
Dvojbe oko sjedišta tvrtke
Početkom ove godine dva Despota bila su parkirana ispred sjedišta entitetske vlade u Banjoj Luci, a iz MUP-a Republike Srpske poručili su da su dobili obavijest kako postoji mogućnost da ‘određena skupina’ ugrozi sigurnost člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika i članova njegove porodice, stoga su mjere njihova osiguranja podignute na najviši stupanj.
'Despot' armoured vehicle was seen parked in front of the building of #RepublikaSrpska entity government in the northern city of Banja Luka, following the information that the safety of Serb member of #Bosnia's Presidency #MiloradDodik was in jeopardy https://t.co/FNwDGFYuex
— N1english (@N1info) April 13, 2022
Javnost Federacije BiH uznemirila je u oktobru prošle godine informacija da su MUP Republike Srpske i MUP Republike Srbije izveli zajedničku vježbu na poligonu u Orešcu u Srbiji te su demonstrirane vještine upravljanja i upotrebe Despota s daljinski upravljanim borbenim stanicama (DUBS), što su brojni vojni analitičari ocijenili kao dodatnim korakom prema osposobljavanju žandarmerije srpskog entiteta u BiH za djelovanje izvan policijskog djelokruga i dodatnu militarizaciju srpskog entiteta. No te tvrdnje nemaju uporišta jer Regionalni sporazum o naoružanju dozvoljava policiji da ima borbena oklopna vozila s naoružanjem kalibra 12,7 milimetara, a jedino se ograničenje odnosi na broj od po 38 oklopnih vozila u svakom od dva entiteta koja čine BiH.
Postoje i nepoznanice oko toga odakle je zapravo tvrtka ELW Global u vlasništvu Slavenka Ristića, a koja je 2013. kupila TRB. Prema navodima Vlade Republike Srpske, koja je prodala bratunačku tvrtku, ELW Global nastao je u južnoafričkom Johannesburgu, a prema podacima Konkurencijskog vijeća, koje je dalo dozvolu za prodaju, ima sjedište u Dubaiju. Prema navodima sa službene stranice tvrtke, njezina podružnica u Senegalu bavi se proizvodnjom mobilnih kuhinja koje kao gorivo koriste naftu, postrojenja za desalinizaciju i filtriranje vode, a nudi usluge nabave vozila i prijevoza za razne mirovne misije u afričkim zemljama.
Premijera na proslavi Dana Republike Srpske
O vlasniku ELW Globala nema puno podataka osim da je jedno vrijeme radio u Ujedinjenim narodima te da je rado viđen gost Milorada Dodika, a koji mu je, prema tvrdnjama medija u BiH, omogućio prodaju oružja Namibiji. Isti mediji ukazuju na podatak da je među čelnim ljudima TRB-a osuđenik za ratne zločine u Srebrenici u srpnju 1995. Ljubomir Borovčanin, a koji je nakon odslužene dvije trećine kazne u trajanju od 17 godina pušten na slobodu. Borovčanin je snimljen 2019. na sajmu vojne opreme IDEX u Abu Dabiju te je u ime TRB-a potpisivao sporazume s domaćinima.
O samom Despotu ne manjka ključnih informacija. Riječ je o vozilu koje se može podjednako koristiti u policijske i vojne svrhe, a služi za patrolne i izviđačke misije, prijevoz i podršku postrojbama za specijalne operacije, mirovne misije, medicinske svrhe te kao zapovjedno vozilo koje može djelovati u svim vremenskim uvjetima. Prototip Despota je premijerno predstavljen u siječnju 2019. prilikom svečanog mimohoda na proslavi neustavnog Dana Republike Srpske, a ubrzo potom našao se u sastavu specijalaca srpskog entiteta u BiH.
Despot razvija maksimalnu brzinu od 120 kilometara na sat, s mogućnošću svladavanja nagiba od 50 posto, bočnih nagiba do 30 posto, vertikalnih prepreka visine do pola metra te vodenih prepreka dubine 1,1 metar s prilaznim kutom od 40 stupnjeva i izlaznim kutom od 43 stupnja. Prema navodima proizvođača, te performanse čine vozilo idealnim za kretanje po zahtjevnim terenima i preprekama. Vozilo je dužine šest metara, širine 2,5 metara, visine 2,7 metara i težine 12 do 14 tona, ovisno o opremi, dok posadu čine tri osobe i do šest policajaca, odnosno vojnika (moguće su i izvedbe 2+8 i 2+10). Snaga motora je 322 konjske snage pri 2200 okretaja u minuti, s automatskim šeststupanjskim mjenjačem i dvobrzinskim razvodnikom pogona s blokadom diferencijala i parking kočnicom.
Nepotvrđene priče o izvozu u Afriku
Despot ima sustav pogona na četiri kotača s nezavisnim ovjesom, središnji sustav za kontrolu tlaka u gumama, sustav protiv blokiranja kočnica (ABS) i širok spektar standardne opreme. U TRB-u navode da vozilo može djelovati na temperaturama u rasponu od -30 do +50 stupnjeva Celzijevih, a ističu i podatke da se može napajati električnom energijom putem alternatora snage i dvije baterije, kao i da posjeduje dva asimetrična spremnika goriva ukupne zapremine 400 litara.
Opremljen je standardnom opremom za vozila tog tipa, poput vitla za izvlačenje, neprobojnih stakala i unutarnjeg protupožarnog sustava, a ima i mogućnost kretanja s probušenim gumama. Po pitanju oklopa, TRB je definirao da Despot ima standard koji omogućuje zaštitu od djelovanja zrna kalibra 7,62×39 milimetara s razdaljine od 30 metara, odnosno eksploziju mine sa šest kilograma eksplozivnog punjenja.
Despot od naoružanja ima daljinski upravljivu borbenu stanicu (DUBS) sa strojnicom kalibra 17,7 milimetara, koju proizvodi tvrtka Dynateq iz Južnoafričke Republike, a u kojoj je prema navodima Vlade Republike Srpske registriran većinski vlasnik TRB-a. Uz DUBS, tu su bacači dimnih bombi i suzavca.
Dosad je MUP-u Republike Srpske isporučeno ukupno devet vozila, a postojale su najave da će biti proizvedena za potrebe Nigerije, Namibije i Tanzanije, no to još uvijek nije potvrđeno. Prema Ristićevim navodima, cijena Despota iznosi 500.000 eura, ovisno o konfiguraciji, a MUP Republike Srpske dobivao ih je za 30 posto niži iznos, dok cijena DUBS-a iznosi 200.000 eura i dolazi s daljinometrom, termovizijskom kamerom i najmodernijim softverom za upravljanje.
BiH
Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”
Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.
Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.
“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.
On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.
“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.
On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.
“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.
Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.
BiH
Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj
Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.
Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.
Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.
“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.
Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.
Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.
“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.
Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.
Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.
“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.
Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.
Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.
BiH
Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih
Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.
Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.
Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.
Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.
-
BiHprije 6 dana
Stevandić u NSRS-u prozvan zbog 90-ih: “Tada sam stvarao RS, dobio sam metak, povrijedila me granata”
-
Sportprije 4 dana
Velika tragedija u Španiji: Nogometaš poginuo u katastrofalnim poplavama
-
Cazinprije 1 dan
Doborac okupio bh. rukometaše u Cazinu. Stručni štab Zmajeva jači za jedno ime
-
Sportprije 1 dan
UZNEMIRUJUĆE Munja pokosila četvoricu nogometaša, jedan umro na mjestu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
Slučaj u Njemačkoj: Nijemac napao Bosanke, razlog – smetalo mu je što su pričale na maternjem jeziku u autobusu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 1 dan
SAD raspoređuju stratešku avijaciju na Bliski istok: Stiže šest bombardera B-52
-
BiHprije 1 dan
Dodik još jednom poručio kako podržava Trumpa: “Mnogo će bolje razumjeti situaciju u BiH”
-
BiHprije 1 dan
Cijene kafe u ugostiteljskim objektima u BiH i do 5 KM
You must be logged in to post a comment Login