Connect with us

BiH

Zašto niko od bh. političara nije reagirao na prodaju državne imovine BiH u Hrvatskoj?

Published

on

Nakon što je objavljeno da je susjedna Hrvatska prodala Luku Šipad u Šibeniku koja je državna imovina BiH, od političara u BiH niti riječi kojom se takvo ponašanje barem osuđuje, dok je pokretanje arbitražnog postupka očigledno misaona imenica.

Nekada Luka Šipad, vlasništvo bh. kompanije Šipad Eksport-Import prodata je turskoj korporaciji za 100 miliona KM iako je državna imovina BiH.To praktično znači da je naš susjed stekao protupravnu imovinsku korist za jednaku količinu novca koju ove godine neće prihodovati Kanton Sarajevo zbog izmjene pondera, zbog čega su kantonalne vlasti ranije kao realan scenarij najavile i moguća zaduženja.

Za ilustraciju, taj novac je ove godine predviđen kao sredstva za nabavku opreme Oružanim snagama BiH za koje se godinama vodila politička borba.

U zaključku, 100 miliona KM nije zanemariva cifra za državu čiji su budžeti uglavnom socijalni i u kojima građani imaju plate koje ne mogu odgovoriti ni na dio inflatornih kretanja.

Bh. vlast i odnos prema Hrvatskoj

Koliko je javnosti poznato, niko od bh. političara iz nove postavke vlasti na državnom nivou nije tokom nastupnih boravaka u Hrvatskoj problematizirao pitanje državne imovine BiH čija se vrijednost procjenjuje na nekoliko milijardi KM.

Tako u posjetama naših političara Hrvatskoj nismo mogli čuti ni riječi o zaštiti državne imovine svih građana naše zemlje.

Hrvatska decenijama prodaje imovinu BiH trećim licima i korporacijama i bespravno raspolaže vlasništvom naše države, a ta država je 2018. godine usvojila zakon kojim daje u zakup i koncesije nekretnine na kojima je ranije postojala zabrana raspolaganja.

Niko od političara u BiH očigledno nema za cilj zauzimanje jasnog stava kada je riječ o nacionalnim interesima jer da je suprotno, još jučer bi se pojavila informacija o tome da je susjednoj državi upućena protestna nota ili da je od Pravobranilaštva zatraženo da pokrene i arbitražne postupke nakon decenija zastupanja naše zemlje pred hrvatskim sudovima.

Ako se nova bh. vlast, barem one stranke kojima je stalo do ove države, budu bavile samo stvarima oko kojih je moguće postići dogovor, manevarski prostor takve politike izuzetno je mali budući da susjedi naše zemlje kao interes imaju prisvajanje njenih resursa.

Postavlja se pitanje kada će građani svjedočiti prvom konkretnom djelovanju nove vlasti na zaštiti interesa BiH u vezi stvari o kojima zainteresirane strane imaju dijametralno suprotna gledišta?

BiH

Odgođeno uvođenje novih pravila pri ulasku u EU: Dobra vijest za BiH, ali loša za vozače

Published

on

By

Nova pravila za ulazak u zemlje Evropske unije odgođena su do daljnjeg zbog nespremnosti svih članica. Dobra je to vijest za našu zemlju, čije se kompanije već suočavaju sa nizom problema prilikom prelaska granica. Nova pravila značila bi, pored ostalog, uzimanje otiska prstiju, te fotografisanje lica. Dakle, dodatno čekanje uz ionako velike gužve. Uz to, predviđen je i maksimalno dozvoljeni boravak na prostoru Unije od 180 dana, sa čime su već suočeni profesionalni vozači iz Bosne i Hercegovine.

Primjena novih pravila za putovanja u države Šengenskog prostora zasnovana je na skeniranju biometrijskih pasoša bez unošenja pečata i treba omogućiti jednostavniju provjeru na graničnim prelazima. Ista pravila važiće i na BiH najbližim granicama EU-a, sa susjednom Hrvatskom.

“Prilikom prvog ulaska u EU, osobama koje ranije nisu evidentirane biće izuzeti otisci prstiju i fotografija lica, čime će se kreirati njihov dosje unutar sustava EES. Pri svakom sljedećem prelasku granice, utvrđivanje dosjea će se provoditi putem slike lica, čime se omogućava brži i jednostavniji postupak, ali i kontinuirano praćenje boravka u EU”, navode iz Ministarstvo unutrašnjih poslova RH.

Primjenom novih pravila neće biti dozvoljen boravak duži od 90 dana u periodu od šest mjeseci na prostoru EU stanovnicima država koji ne trebaju vize.

Evropska komisija nije dobila sve potrebne izjave o spremnosti nadležnih za korištenje sistema, što je zakonski uslov za početak rada EES-a. Vijeće za unutrašnje poslove smatra da je fazni pristup najbolji put za ostvarenje brzog napretka u uvođenju EES-a”, navode iz Delegacije EU u BiH.

Ono što bi građanima trebalo olakšati putovanje – neće profesionalnim vozačima iz BiH, kojima je boravak u Uniji već limitiran. Kasne isporuke, a cijena transporta se povećava.

“Promjena pravila nisu prolongirana, ona se primjenjuju od dana kada smo mi dobili, uslovno rečeno, bezvizni režim sa EU. Sa ovim pravilima, kada su potpisana, nije se vodilo računa da se iz sporazuma izuzme kabinsko osoblje motornih vozila. U čemu je razlika u odnosu na druge države? BiH svoj transport bazira na 93 posto drumskog prevoza”, ističe Velibor Peulić, koordinator Konzorcijuma Logistika BiH.

Predsjednik VTK-a BiH Vjekoslav Vuković kazao je da je Komora nudila da oni kod administrativnih stvari popunjavaju formulare za vozače: “Međutim oni tvrde da se to mora dešavati ‘On the spot’, izravno na graničnom prelazu”.

Zbog velikih kazni koje profesionalni vozači iz BiH plaćaju zbog kršenja pravila – sve više ih se odlučuje napustiti BiH.

Evropi nedostaje 3 miliona vozača do 2030. godine. Zabilježili smo slučaj, i ne jedan – kada se kažnjava naš vozač, njemu se ponudi da radi u zemlji gdje mu je izrečena kazna i da će mu to biti oprošteno. Najugroženiji dio je sjeverozapad BiH jer je USK najveći broj kazni platio u ovoj godini”, precizira Peulić.

Ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto (NS) upozorava da to što će građani putovati bez pečata dovodi u opasnost cijeli sektor kamionskog prevoza i prevoza u BiH zbog diskrimitatorne odredbe u Ugovoru o Stabilizaciji i pridruživanju: “Ja se nadam da ćemo zajedno sa drugim državama naći način da nam EK ukine ovu restrikciju jer ono što se dešava je da su posade aviona, brodova i posade u željezničkom saobraćaju oslobođene toga – samo je za kopneni prevoz standandarnim kamionima i autobusima to uvedeno”.

Ograničenje boravka profesionalnim vozačima na šest mjeseci neodrživo je i za razvijenije privrede od BiH, koja 70 posto izvozi na tržište EU. Zbog toga predstavnici transportnih kompanija traže od bh. vlasti upućivanje zahtjeva za ukidanje restrikcija. U suprotnom, upozoravaju, cestovnom transportu prijeti obustava, a privredi kolaps, piše Federalna.

Nastavi čitati

BiH

Dodik: Tražimo način da momci iz RS-a služe vojsku u Srbiji, dali bismo im privilegije kad se vrate

Published

on

By

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da se traži način “kako da se momci iz RS-a uključe u redovno služenje vojnog roka u Srbiji.”

“Putem određenih rješenja mi ćemo stimulisati da naši momci idu u Srbiju, odsluže vojni rok i vrate se u Srpsku. Vidjećemo na koji način mladićima koji ovo prihvate da omogućimo brže zapošljavanje, ili druge vrste privilegije i podrške”, rekao je Dodik za “Večernje novosti”, prenosi Srna.

On je ocijenio da je pozicija Srbije kao vojno neutralne i slobodarske zemlje jedina moguća, ali da je važno da ojača svoju vojsku.

Dodik je napomenuo da je Republici Srpskoj stalo da Srbija ojača svoju vojnu moć i da bude sposobna da odvrati sve vojne saveze, pa i NATO, od “nekog uplitanja.”

“Rukovodstvo Srbije i predsjednik Vučić imaju moju apsolutnu podršku. Radi se o odgovornom timu koji odmjeri sva najvažnija nacionalna i državna pitanja i donosi odluke na bazi toga”, zaključio je Dodik.

Dodik je također izjavio da na suđenje u Sud BiH ide samo da pokaže koliko je sve to besmisleno i antisrpski motivisano, kao i da ima plan “B” u slučaju da ga proglase krivim.

Dodik je ponovio da je to politički proces i da ne znači samo njegovu eliminaciju iz političkog života već je poruka svakom ko sutra bude izabran u ime Srba da ne smije da pisne i da se bori za srpski nacionalni interes.

“To bi značilo potpuno uništenje srpske nacionalne ideje na ovom prostoru kao i Republike Srpske. Njima treba primjer. Boriću se. I najbolje je da odmah prekinu sa zloupotrebama”, rekao je Dodik.

On je napomenuo kako je prije 10 godina počelo suđenje Atifu Dudakoviću, a da ni izbliza priča nije završena dok bi njemu da ubrzaju suđenje.

Napomenuo je da Sud BiH ni ne postoji prema Dejtonu već ga je nametnuo visoki predstavnik.

“Sada taj sud i Tužilaštvo, kao i stranac koji nije potvrđen po Dejtonu i u Savjetu bezbjednosti, proganjaju mene jer brane svoje nedjelo. U Sud idem samo da pokažem koliko je to sve besmisleno i koliko je pravosuđe antisrpski motivisano”, rekao je Dodik.

Nastavi čitati

BiH

Murphy: Gospodin Izetbegović jako slično zvuči gospodinu Dodiku

Published

on

By

Američki ambasador u BiH Michael Murphy u velikom intervjuu za Oslobođenje je govorio o brojnim temama, ali i o lideru SDA Bakiru Izetbegoviću.

– Gospodin Izetbegović i neki iz SDA govore o državnim institucijama, OHR-u i to tako kako govori gospodin Dodik o istim pitanjima. Znate, kada napadate državni Sud, jer vam se ne sviđa neka njegova presuda u krivičnom slučaju SDA o zloupotrebi položaja, to podriva tu instituciju, ili o odluci visokog predstavnika, pa onda predlažete da se zatvori taj ured, time podrivate Mirovni sporazum. Ne možete funkcionirati tako da vam se sviđaju presude za ljude koji vam se ne sviđaju i ne sviđaju one za ljude koji vam se sviđaju. Zašto to dolazi od gospodina Izetbegovića, upitao je Murphy, pa nastavio:

Endemska korupcija

– Pa to je izdaja sopstvene stranke i onoga što sopstvena stranka i članovi misle o tome. Oni su se borili, žele da grade Bosnu i Hercegovinu, a ovdje lider stranke i drugi oko njega napadaju državne institucije, govore o međunarodnoj zajednici i napadaju je, a ona podržava multietnički karakter, teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine. Još jedna stvar je za mene tužna, ako to mogu tako opisati. Gospodin Dodik, kada god se nešto dogodi, on ustane i kaže – pa, napadaju me zato što sam Srbin. Kada djeluješ antidemokratski, kada si u korupciji, onda te kritikuju. Neki dan vidio sam intervju gospodina Izetbegovića, neko mu je postavio pitanje u vezi s tim zašto ljudi kritikuju SDA, a on kaže – zato što smo muslimani. Uopšte se ne radi o tome. Želim da kažem kakav je stav SAD-a, vrlo jasno: Imamo vrlo jasne principe kojima se vodimo u provedbi naše politike u Bosni i Hercegovini. Kada govorimo o endemskoj korupciji ovdje i o prijetnji koju ona predstavlja za demokratiju u zemlji, napredak zemlje, za stanovnika ove zemlje. To je problem za bilo koga i odnosi se na bilo koga ko se uključuje u takve aktivnosti, bio to Dodik, Izetbegović ili Čović.

Dodik i Bakir

Ne može vam takvo kriminalno ponašanje proći i neodgovorna retorika. Ne radite to zbog svoje etničke skupine. Bosna i Hercegovina je za sve njene stanovnike i lideri pojedinačnih političkih stranaka treba da rade na tome da grade bolju budućnost ljudi u ovoj zemlji. Pa se vraćam sada na ono gdje smo počeli: zaista je šokantno, duboko šokantno, vrlo razočaravajuće da gospodin Izetbegović jako slično zvuči gospodinu Dodiku kad govori o državnim institucijama ili visokom predstavniku.

Nastavi čitati

Najčitanije