Connect with us

USK

Zatražena osuđujuća presuda za sve optužene za ratne zločine u selu Zecovi

Published

on

Tužilac Izet Odobašić je naveo da je prvostepena presuda neodrživa i nezakonita, te da se nije vodilo računa o interesima oštećenih i žrtava

Državno tužilaštvo zatražilo je ukidanje presude kojom su petorica optuženih osuđena na ukupno 59 godina zatvora, a šestorica oslobođena za zločine počinjene u prijedorskom selu Zecovi u julu 1992. godine, te da se održi novo suđenje nakon kojeg će svi biti proglašeni krivima, dok su odbrane predložile preinačenje osuđujućeg dijela presude ili njeno ukidanje.

Tužilaštvo BiH je izjavilo žalbu zbog bitnih povreda odredaba krivičnog postupka i zakona, kao i pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja. Ove žalbene razloge, kao visinu sankcije i povrede prava na odbranu, između ostalog, navodile su i Odbrane Dušana Milunića, Zorana Stojnića, Ilije Zorića, Zorana Milunića i Ljubiše Četića, piše Detektor.

Prvostepenom presudom osuđeni su Dušan Milunić na 12, Ilija Zorić na 20, Zoran Stojnić na osam, Zoran Milunić na 14 i Ljubiša Četić na pet godina zatvora za zločine protiv čovječnosti zbog progona ubistvima, prisilnim preseljenjem i nečovječnim djelima. Istom presudom su Radovan Četić, Željko Grbić, Boško i Rade Grujičić, Uroš Grujčić te Rajko Gnjatović oslobođeni optužbi, a njihove odbrane su zatražile da se odbije žalba Tužilaštva.

“Prvostepena presuda neodrživa i nezakonita”

Tužilac Izet Odobašić je naveo da je prvostepena presuda neodrživa i nezakonita, te da se nije vodilo računa o interesima oštećenih i žrtava.

“Mislim da smo ponudili dovoljno dokaza da presuda bude osuđujuća”, kazao je on te dodao da su i izrečene kazne neodržive, s obzirom na težinu i posljedicu počinjenih djela.

Odobašić je kroz detaljno izlaganje ukazao da se u ovom predmetu radi o primjeru udruženog zločinačkog poduhvata (UZP) i ulozi optuženih u istom. Mnogi insajderi su, prema njegovim riječima, “svjedočili kako se odvijao taj plan”, zbog čega je Tužilaštvu neprihvatljiva odluka Suda da to ne prihvati kao UZP, kao i da su svi optuženi bili pripadnici te grupe.

Ako bi presuda bila ukinuta, Tužilaštvo je predložilo da se optuženima odredi pritvor zbog opasnosti od bjekstva.

U januaru ove godine Sud BiH je izdao naredbe za raspisivanje međunarodnih potjernica za Dušanom Milunićem, Zorićem i Stojnićem, nakon što nisu pronađeni na adresama stanovanja, a po određivanju pritvora tokom izricanja prvostepene presude. Današnjem ročištu, osim njih trojice, nisu prisustvovali ni Radovan Četić, Grujčići, Grujičić, Gnjatović kao ni Grbić sa svojim advokatom Miloradom Raševićem.

Dušan Milunić je, u svojstvu komandira Rasavačke čete, proglašen krivim za prisilno preseljenje. Stojnić je proglašen krivim da je u toku akcije ubio jednog civila, a Zoran Milunić da je s drugima učestvovao u lišavanju života tri civila. Četić je osuđen po optužbi da je udarcima nanio teške duševne i fizičke patnje jednom civilu. Zorić je, prema presudi, s drugima došao do kuće u kojoj su bile žene i djeca, na koje su zapucali i usmrtili ih, osim tada petnaestogodišnjeg Zijada Bačića, koji se sakrio na konjska kola i preživio.

Odbrana Dušana Milunića je ukazala na grešku u dispozitivu presude, a odnosi se na vrijeme koje je optuženi proveo u pritvoru, navodeći da je pod ovom mjerom bio 18 mjeseci i 14 dana.

Branilac Savan Zec je kazao da je Milunić proglašen krivim na osnovu navodnog sastanka noć uoči događaja u Zecovima, te da je podnio prijedlog izvođenja novih dokaza jer je dobio iskaz svjedoka koji opisuje sastanak i osobe koje su bile prisutne.

“Korpus oslobađajućih dokaza”

“Nijedan vojnik Rasavačke čete nije proglašen krivim za ono što se desilo u Zecovima, a oni s kojima se Dušan Milunić kretao taj dan su oslobođeni“, rekao je branilac.

On je, između ostalog, naveo i da Odbrana tvrdi da nije bilo postrojavanja vojske i policije u Rasavcima.

Stojnićeva odbrana smatra da je došlo do teške povrede ljudskih prava, ali i krivičnog postupka, zbog nerazumljivosti presude u kojoj se, kao ni u optužnici, ne spominje uloga politike.

“Postoji čitav korpus oslobađajućih dokaza i u takvom slučaju uvijek se ide u korist optuženog“, kazao je advokat Veljko Ćivša.

Advokat Dejan Bogdanović je naveo da je Sud u slučaju Ilije Zorića odluku donio na iskazu svjedoka Zijada Bačića koji se s vremenom mijenjao, a zanemario dokaze koji se odnose na njegov kredibilitet.

“U Ilijinom predmetu, osim Bačićeve izjave koja evoluira, nema drugih dokaza. Ne postoje“, kazao je on.

Odbrana Zorana Milunića je navela da je Sud prekoračio optužnicu i promijenio činjenični opis, te da je trebao obrazložiti zbog čega je to uradio. Advokatica Vesna Tupajić-Škiljević je kazala da je njen branjenik osuđen isključivo na osnovu proturječnog iskaza jednog svjedoka. Dodala je i da je neosnovan Milunićev pritvor.

I Slobodan Perić je, između ostalog, naveo da je optužnica protiv njegovog branjenika Ljubiše Četića zasnovana isključivo na iskazu jednog svjedoka – za koji se utvrdilo da je lažan, te je na osnovnu njega i osuđen.

Apelaciono vijeće će odluke po žalbama donijeti u zakonom predviđenom roku.

USK

Bihać: Građani zabrinuti zbog sječe drvoreda u Gradskom mezarju Harmani

Published

on

By

Sve više građana Bihaća izražava zabrinutost zbog sječe drveća u Gradskom mezarju Harmani, gdje su stabla postepeno uklanjana, ostavljajući nekadašnji drvored duž staze od ulaza u groblje potpuno ogoljenim. Nekadašnji niz visokih stabala, koji je krasio prilaz mezarju i pružao osjećaj mira i poštovanja, danas više ne postoji.

Armin Amidžić je bio gradski vijećnik u sazivu 2016.-2020. godinene, te direktor Turističke zajednice Grada Bihaća, a sada je ponovo ušao u Gradske vijeće, gdje će naredne četiri godine zastupati stavove političkog pokreta POMAK iz Bihaća. On se osvrnuo na ovu situaciju, izrazivši svoju zabrinutost.

Prema njegovim riječima, prije nekoliko mjeseci uklonjena su sva stabla iz mezarja. Kaže da razumije potrebu za sječom stabala kada ona predstavljaju sigurnosnu prijetnju, ali smatra da bi se u takvim situacijama obično primjenjivala selektivna sječa i nova sadnja kako bi se sačuvao izgled i harmonija prostora.

 

mezarje harmani bihac

FOTO: Fena

-Nisam siguran šta je motivisalo ljude koji upravljaju ovim mezarjom da sječu izvrše na ovaj način, ali i dalje hoću da se nadam da je ova akcija dio šire strategije. Teško mi je povjerovati da će oslobođeni kvadrati biti iskorišteni za nova grobna mjesta, jer bi to bio udarac identitetu ovog mjesta koje nosi širi značaj za našu zajednicu – rekao je Amidžić.

On je izrazio nadu da oslobođeni prostor neće biti iskorišten za dodatna grobna mjesta jer bi to, prema njegovom mišljenju, bilo narušavanje identiteta mezarja koje ima značajnu vrijednost za zajednicu.

Praksa nelegalnih ukopa na privatnim parcelama

Uz problem sječe drveća, Amidžić je skrenuo pažnju i na praksu nelegalnih ukopa na privatnim parcelama uz rub mezarja, gdje se, kako tvrdi, uz znanje odgovornih osoba redovno održavaju dženaze. Smatra da bi ovi nelegalni ukopi mogli predstavljati prepreku budućim razvojnim projektima Grada, poput planiranog uređenja kanala Drobinice u šetalište s biciklističkim stazama.

-Cilj mi nije kritika, već podstaći odgovorne da uz glavnu šetnicu na mezarju, sadnjom novih sadnica, vrate aleju koja će oplemeniti prostor i obnoviti mu harmoniju – dodao je Amidžić.

Predlaže inicijativu za sadnju novog drveća i poziva građane Bihaća da je podrže kako bi se formalizirao zahtjev za ponovno ozelenjavanje mezarja, čime bi se očuvala njegova prirodna ljepota i poštovanje prema prostoru koji ima posebnu simboliku za lokalnu zajednicu.

FENA

Nastavi čitati

USK

Poznato ko je pretukao Arijana Jelenovića, unuka ratnog zločinca Fikreta Abdića Babe

Published

on

By

Jučer je u Velikoj Kladuši pretučen Arijan Jelenović, unuk ratnog zločinca Fikreta Abdića.

Kako smo i prenijeli, tuča se desila ispred frizerskog salona “Mirfo” u ulici Ibrahima Mržljaka, a povrijeđenom Jelenoviću je ljekarska pomoć prvo pružena u Domu zdravlja Velika Kladuša, a onda voljom porodice, je prebačen u bolnicu u Karlovcu (Hrvatska).

Portparol MUP-a Unsko-sanskog kantona Adnan Beganović je objavio kakve informacije ima policija o napadu.

“Jučer poslijepodnevnim satima, negdje oko 13:40, u Velikoj Kladuši, došlo je do fizičkog obračuna, između dva lica – inicajala D. M. (1998. godište) i J. A. (1999.), rođen u Rijeci, Republika Hrvatska, nastanjen u Velikoj Kladuši, kojom prilikom, nakon sukobljavanja, lice J. A. je napustilo mjesto i uputilo se u dom zdravlja, gdje liječnik Doma zdravlja Velika Kladuša nije mogao kvalifikovati povrede na licu, tako da je isti prevezen, odnosno samoinicijativno napustio BiH i zaputio se u Karlovac, u bolnicu”, kazao je Beganović.

Naveo je da još uvijek nije poznato kako će se okvalifikovati ovo krivično djelo, jer nije poznat stepen povreda unuka ratnog zločinca.

“Ozljede još nisu dostupne organima gonjenja i Kantonalnom tužilaštvu. Pripadnici PS Velika Kladuša su izašli na lice mjesta i pronašli lice koje se sukobilo sa ozlijeđenim.

Nakon obavljanja razgovora, upoznat je tužilac, koji se još nije mogao očitovati o kvalifikaciji krivičnog djela, jer još nisu dostupne informacije o ozljedama napadnutog lica. Nakon pribavljanja liječničkog nalaza, tužilac će odrediti u kojem pravcu će se dalje voditi istraga u ovom predmetu”, dodao je portparol MUP-a USK.

Nastavi čitati

USK

Sud BiH odbio zahtjev SNSD-a za ponavljanje izbora u Bosanskom Petrovcu

Published

on

By

Sud Bosne i Hercegovine donio je konačnu odluku kojom je odbijen zahtjev Stranke nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) za ponavljanje izbora u općini Bosanski Petrovac. Ovim je potvrđen izbor Mahmut Jukića iz Stranke demokratske akcije (SDA) za načelnika općine, čime će Jukić zadržati poziciju na čelu općine naredne četiri godine.

Nakon skoro mjesec dana političkih tenzija i pravnih procesa, Sud BiH odlučio je da nema osnova za poništenje rezultata. SNSD, koji je uložio žalbu zbog navodnih nepravilnosti, sada nema daljih mogućnosti za pravno osporavanje.

Nemanja Davidović, aktuleni predsjedavajući Opštinskog vijeća Bosanski Petrovac u sazivu koji je još uvijek u mandatu, komentarisao je jučer ishod odluke Suda, navodeći dva moguća scenarija.

“Moguće su dvije stvari”, prva da Sud BiH prihvati žalbu i da CIK BiH preispita svoju odluku, a druga, ako Sud odbije žalbu, tada su pravne radnje gotovo završene i CIK će potvrditi izbore kakvi su sada – izjavio je Davidović.

Nakon odbijanja žalbe, dodao je da će SNSD Bosanski Petrovac razmotriti da li će učestvovati u radu Općinskog vijeća.

Davidović je ranije takođe ocijenio da rezultati ovih izbora “ne odražavaju volju naroda,” naglasivši potrebu za ozbiljnom analizom izbornog procesa.

Iz SDA Bosanski Petrovac su pozdravili odluku Suda BiH kojom se konačno omogućava načelniku Jukiću da započne novi mandat i nastavi s radom na projektima poboljšanja infrastrukture i kvaliteta života u općini Bosanski Petrovac.

“Nemanja Davidović svojim provokativnim javnim nastupom izaziva nacionalni naboj kod dobrog dijela građana Bosanskog Petrovca. Ja poručujem da ne želimo da se takva politika SNSD-a prenosi na Bosanski Petrovac i nivo Općinskog vijeća. Ovdje nikada nije bilo takvog nacionalnog naboja kao što je to sada davanjem nekorektnih izjava. To znaju i Bošnjaci i Srbi u Bosanskog Petrovcu. Mi smo jedna mala sredina, mi želimo da živimo zajedno”, izjavio je Mahmut Jukić.

Nastavi čitati

Najčitanije