Connect with us

BiH

Višković o Dodikovom sastanku s Putinom: Rusija principijelno brani poziciju RS-a

Published

on

Кako će vam neko biti neprijatelj ako vam u najtežem momentu daje energent kojim ćete se grijati – poručio je Višković

Predsjednik Vlade RS-a Radovan Višković izjavio je da je RS-u dragocjena podrška Rusije koja principijelno brani poziciju RS-a u UN, Savjetu sigurnostiti i Savjetu za sprovođenje mira /PIК/ i da je pitanje šta bi danas bilo sa RS-om i kojim bi se putem kretala da nije bilo ruskog veta na neke odluke.

Višković je ocijenio da će susret člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika i ruskog predsjednika Vladimira Putina biti kontinuitet njihovih sastanaka i kuriozitet, te da će donijeti veliku i ekonomsku i političku korist.

“Кoji je to državnik u deset mjeseci imao tri puta sastanak sa Putinom? I to nešto govori”, rekao je Višković sinoć za RTRS.

On je naveo da će jedna od glavnih tema sastanka biti energetika, jer zahvaljujući Rusiji RS danas plaća cijenu gasa oko 425 eura za 1.000 metara kubnih.

“Srpska nije veliki potrošač gasa, ali ono što imamo želimo da obezbijedimo na pravi način, prije svega našim građanima u Zvorniku i Istočnom Sarajevu. Od 250 miliona metara kubnih gasa koliko potroši BiH, 200 ide na Federaciju BiH, ali njihovi političari na sav glas zagovaraju sankcije Rusiji, smatrajući da im je ona neprijatelj”, istakao je Višković.

Prema njegovim riječima, od neprijatelja se ne može dobiti gas.

“Кako će vam neko biti neprijatelj ako vam u najtežem momentu daje energent kojim ćete se grijati od koga radi vaša privreda, to je meni neobjašnjivo, iako razumijem – to nije njihovo mišljenje, oni izgovaraju mišljenje nekih drugih centara moći”, rekao je Višković.

On je naglasio da se u RS-u radi odgovorno i ponaša odgovorno prema građanima.

“Ja samo mogu da žalim što nismo sa `Gaspromom` ostvarili sve one sporazume, potpisao sam sa /šefom Gasproma Aleksejom/ Milerom i mapu puta za izgradnju gasovoda kroz Srpsku i dvije gasne elektrane. Nažalost, ne možemo do ovog momenta da riješimo pitanje konekcije, odnosno prelaza kod Bijeljine, Pavlovića mosta, prelaska državne granice iz Srbije u Srpsku”, rekao je Višković.

Prema njegovim riječima, da je to riješeno prije godinu ili dvije, danas bi bio izgrađen gasovod i bar jedna od te dvije gasne elektrane.

“Ne samo što bismo proizvodili električnu energiju, nego bismo puno veće količine gasa kao energenta koristili, samim tim obećanje ruske strane je bilo da bi i cijene za nas u tom momentu padale u odnosu na potrošnju. Benefiti za Srpsku bi bili ogromni, a ta ista gasna elektrana omogućila bi paru i za grijanje Banjaluke”, rekao je Višković, ističući da za to nije bilo razumijevanja iz Sarajeva iako bi i oni imali samo koristi od toga.

On je naglasio da za danas zakazani sastanak potvrđuje, kao i stalne izjave najviših ruskih zvaničnika, da je Republika Srpska prijateljska prema Rusiji.

“Da li bi ona bila to, da smo mi uveli sankcije, kao što nas ubjeđuje opozicija u Banjaluci?”, upitao je Višković.

On je istakao i da posjeta demantuje laži i spinove opozicije, koja zagađuje političku javnost pričom da je Srpska za sankcije, a da to vlast krije. “Da li bi Putin primio Dodika da smo pristali da BiH uvede sankcije Rusiji?”, upitao je Višković i konstatovao da je riječ o lažima, spinovima i poltronskoj politici opozicije s ciljem dodvoravanja nekim centrima moći.

On je istakao da je siguran da bi opozicija, da je na vlasti, uvela sankcije, te da to i ne kriju, o čemu svjedoče njihove izjave.

“Apsolutno sve ovo što se dešava i te njihove spinove, sutrašnji sastanak u suštini demantuje”, rekao je Višković i ponovio da Dodik nikada nije dao svoju saglasnost za to, te da ga između ostalog, i zbog toga, sutra Putin prima.

Višković je ukazao da će na međunarodnom planu preslaganje globalnih dešavanja u narednih deset godina ići ubrzano i svijet nije i neće više biti kakav je bio.

“U suštini dvije trećine ljudske populacije, i geografski, je protiv sankcija Rusiji, jedna trećina ili manjina na čelu sa EU je krenula na taj put, evo, već vrijeme pokazuje da su na pogrešnom putu i pitanje je koju će cijenu da plate”, rekao je Višković.

On je podsjetio da sve više zemalja i običnih građana vide da ovo što se čini prema Rusiji nije ispravan put i osuđuju sankcije svojih zemalja, navodeći kao primjer proteste u Češkoj.

Višković je ukazao da su Rusi ekonomski profitirali iz ovih sankcija, nisu pretrpjeli nikakve gubitke, a rublja je danas skoro najjača u posljednjih 50 godina, jer sa manjom prodajom svojih energenata imaju veću dobit i svako ko nešto zna o ekonomiji to vidi.

“Evropa je suviše neozbiljno po meni ušla u sav taj posao i siguran sam da će platiti veliki ceh u zimskom perodu zbog istorijskog maksimuma cijene energenata”, rekao je Višković.

BiH

U ovom bh. gradu ste bogati tek ako imate 100 miliona KM

Published

on

By

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.
Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.
Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili veći od milion KM. No, zanimljivo je da je čak 6 kompanija čiji su prihodi bili veći od 100 miliona maraka.
Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima u iznosu većem od milion KM, ali “samo” četiri s prihodima većim od 100 miliona.
Tešanj, dakle, ima više kompanija sa prihodima većim od milion KM, a Široki Brijeg više onih prihodima većim od 100 miliona.
Nastavi čitati

BiH

Građani BiH bi do kraja godine mogli imati digitalni novčanik: Znate li šta on podrazumijeva?

Published

on

By

Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je da će do kraja godine građani BiH imati digitalni novčanik i da će naša zemlja biti lider u ovoj oblasti.

Naime, objavljena je nova eIDAS 2.0. regulativa koja se odnosi na koncept digitalnog novčanika (Digital ID wallet), namijenjenog kao sredstvo za prošireno korištenje digitalnog identiteta.

Badnjević objašnjava da će ovaj novčanik omogućiti građanima, ne samo dokazivanje identiteta, već i dijeljenje dokumenata, provjeru identiteta drugih građana i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.

“EU parlament potiče sve države da digitalni novčanik bude dobrovoljan i besplatan, s mogućnostima kao što su transparentnost transakcija i opcije zaštite privatnosti, a koncept digitalnog novčanika uključuje i kvalificirane elektroničke potpise za korisnike istog i naravno sve bez diskriminacije onih koji odluče ne koristiti se ovim novčanikom. Promatrano s tehničkog aspekta, eIDAS 2.0 predviđa korištenje samostalnog suverenog identiteta, koji stavlja potpunu kontrolu nad svim identifikacijskim informacijama (podacima) u ruke krajnjih korisnika (vlasnika podataka)”, ističe Badnjević.

SSI (Self-Sovereign Identity) omogućava korisnicima kontrolu nad vlastitim podacima kroz decentralizirane digitalne identifikatore (DID), koji donose prednosti poput jedinstvenosti, decentralizacije, kriptografske sigurnosti, kontrole nad podacima i interoperabilnosti.

“Ovaj pristup rješava probleme privatnosti i sigurnosti u digitalnom okruženju. Države članice EU imaju 24 mjeseca za usklađivanje s ovom regulativom i implementaciju digitalnog novčanika na nacionalnom nivou. Zvuči nevjerovatno, ali Bosna i Hercegovina će sasvim sigurno biti jedan od lidera u oblasti digitalnog novčanika, a IDDEEA BiH će već do kraja ove godine implementirati digitalni novčanik za sve građane Bosne i Hercegovine. Nadam se da će i Vijeće ministara pratiti dinamiku, te usvojiti novi zakon o elektronskom potpisu u skladu sa tek objavljenom eIDAS 2.0 regulativom”, zaključio je.

Digitalni novčanik nudi pristup državnim službama, otvaranje računa u banci, registraciju SIM kartice, pristup vozačkoj dozvoli, potpisivanje dokumenata, pohranjivanje recepata, pristup dokumentima za putovanja, plaćanje, pohranjivanje diploma i certifikata, pristup naknadama socijalnog osiguranja itd.

klix

Nastavi čitati

BiH

VIDEO Zbog čega su domaće jagode ove godine toliko skupe: “To je neminovnost”

Published

on

By

Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе

Natprosječno toplo vrijeme, ubrzalo je vegetaciju jagoda, pa su se prve domaće jagode na pijacama našle deset-15 dana ranije nego inače. Ipak, mnogima su slatki plodovi nedostižni zbog visoke cijene, pa kupuju na grame.

Dоmаćе јаgоdе vеć su stiglе nа tеzgе prоdаvаcа nа biјеljinskој zеlеnој piјаci. Sа prvоbitnih 14 KM, kоlikо је kоštао kilоgrаm prvih оvоsеzоnskih јаgоdа, sаdа kоštајu duplо mаnjе, javlja BHRT.

I pоrеd pојеftinjеnjа, slаtki plоdоvi nеdоstižni su vеćini grаđаnа kоје su novinari zаtеkli nа piјаci.

Prоizvоđаči kаžu dа ih је vriјеmе pоslužilо i dа је sеzоnа dоbrо pоčеlа. Kаžu dа pоskupljеnjа nikаd nisu pоpulаrnа, аli dа је tо nеminоvnоst s оbzirоm nа visоkе trоškоvе prоizvоdnjе јаgоdа.

-Niје svе dо nаs, zа sаdа је sоlidnа. Niје nеštо prеtјеrаnа kоlikо sе pričа i stаlnо tо pоnаvljаm, tо niје nаšа ciјеnа kојu krајnji pоtrоšаč plаti, kaže Đorđe Vakčić, prоizvоđаč јаgоdа.

Sеzоnа јаgоdа trаје оd krаја prоljеćа dо pоčеtkа ljеtа, оdnоsnо оd аprilа dо јunа. Prоizvоđаči sаvјеtuјu dа sе dоmаćа јаgоdа nајlаkšе mоžе prеpоznаti pо bојi i mirisu, аl ii nеprаvilnоm оbliku plоdоvа.

Nastavi čitati

Najčitanije