Connect with us

BiH

Ivo Komšić: Vojska Srbije ne može ući, oni mogu samo stati na granicu BiH

Published

on

Sesija asocijacije nezavisnih intelektualaca „Krug 99“ održala se danas na temu „Može li se ukrajinski scenario ponoviti u BiH?“. Na ovu temu govorio je prof.dr. Ivo Komšić.

Invazija Rusije na Ukrajinu počela je 24. februara i već osamnaest dana ne prestaje.  Kada se donose bilo kakve procjene uvijek se mora poči od dostupnih činjenica. To vrijedi i za postojeću situaciju u BiH nastalu ruskom agresijom na Ukrajinu.

Da li je moguć ukrajinski scenarij za BiH – pitanje je na koje se odgovara analizom činjenica, a ne temeljem naših želja ili prilagođavanjem činjenica nerealnim projekcijama.

“Nije mi zadovoljstvo govoriti o ovoj temi. Siguran sam da se većina nas ne bi htjela suočiti sa ovom temom. Nažalost ovo je nametnuto, ovo me podsjeća na rat i period kada se stezao obruč oko Sarajeva i Bosne i Hercegovine. Situacija nije ista, stanje je neuporedivo tada i sada, ali nešto je isto, a to je da se pokušava i danas kao i tada, 90’-tih godina, dezorjentirati i umrtviti javno mnijenje”, ističe Komšić.

Naglašva kako pojedini govore kako se prepada narod, kako nije moguć ukrajinski scenarij, no, to nije tako, mišljenja je profesor. 

“Moramo poći od činjenica, ne možemo mi govoriti da se neće ništa desiti kod nas. Naravno da niko ne želi rat, ali ne možemo od te svoje želje da potcjenjujemo mogućnost ukrajinskog scenarija“, tvrdi Komšić i naglašava kako su neki već pripremili teren za sukob.

Sve što se u politici može izgovoriti može se i uraditi

Spomenuo je i Milorada Dodika, člana Predsjedništva BiH i NSRS i pokušaje odcjepljenja od BiH.

“Procjena onog šta oni žele da urade, mislim na Dodika, Vučića i politiku koju zagovaraju. Sve što oni govore jeste pretpostavka čina koji oni spremaju. Sve što se u politici može izgovoriti može se i uraditi, pogotovo kada oni koji to govore imaju snage za to. Nažalost, postoje snage koje mogu pomoći Dodiku odcjepiti BiH“, kaže između ostalog Komšić.

Naglašava kako se Dodik ne zaustavlja, ističe da on i dalje djeluje u smijeru u kojem je i započeo.

“U šta se Dodik uzda, on nema vojnu snagu, nema materijalnu snagu. Njegove snage su minorne, ali on se u nešto uzda. U ovoj situaciji se moramo pitati ko je taj u koga se Dodik uzda? Ja imam informacije od ljudi koji svakodnevno sjede i pričaju, jeste da se nešto čeka i da će se završiti posao koji je Dodik započeo. Ovo niko ne procjenjuje i niko se ne pita“, ističe Komšić.

Mišljenja je kako ne zna da li se iko bavi onim što Dodik zagovara, niti jedna relevantna institucija.

“Vrlo je jasno i šta Putin govori. On je sam rekao da je ukrajinski scenarij moguć u BiH. On je tor ekao i akad niko nije vjerovao da će napasti Ukrajinu. On je rekao da je BiH ispod crvene linije ispod koje se ne ide. On želi BiH imati pod svojim utjecajem. Krene li BiH prema NATO, ona postaje meta, to nećemo dozvoliti. Mi smo na to zatvorili i oči i uči. Mislimo da njemu to nije lako izvesti, jer mora preći preko zemalja NATO, no nije tako”, tvrdi Komšić.

Ukrajinski scenarij u BiH je moguć

Spomenuo je i događaj u Zgarebu, letjelica koja je pala u Jarun.

“Pogledajte šta je slučajno, samo je slučajno pala na ledinu, a ne u naselje. Samo je to slučajno, sve ostalo je namjerno. Istakao je kako se raketa ne navodi, samo dron. U raketu se ukucaju koordinate gdje će pasti, ona je preletila države koje su u zaštiti NATO i pala na tlo, a da niko nije reagovao i upozorio. To dovoljno govori šta Putin može”, tvrdi Komšić.

Spomenuo je i snage EUFOR-a koje su stigle u BiH i smatra da je to jako dobro i da trebaju i formalno da pokažu kakva je to međunarodna snaga stigla.

Vojska Srbije ne može ovdje ući, oni mogu samo stati na entitetsku granicu da zaštite RS, a to je dovoljno da nastane problem. To znači, dobili bi Kipar”, tvrdi Komšić.

Profesor Komšić ističe kako ono što Milorad Dodik radi mora nas se ticati.

“Ne možemo govoriti neće biti rata, neće ovdje biti ništa. Moramo imati naše jake snage. Ukrajina nam je dokaz, niko neće ratovati tamo, oni se sami bore. Mi smo imali ebargo i opet bi mi iskrvarili, niko ne bi pomogao. Imali smo snage UN, njihov general je bio ko paun, čim je pala bomba svi su pobjegli, zašto, zato što su bili rpomatrači”, naglašava Komšić i ponavlja kako je ukrajinski scenarij u BiH moguć.

Spomenuo je i generala NATO pakta Jensa Stoltenberga koji upozorava na situaciju i tvrdi kako smo mi sa Gruzijom i Moldavijom ruski interes.

“Šta mi očekujemo, da će nas amerikanci braniti, neće. Mi moramo imati snage koje će braniti ovu zemlju. Mi moramo imati i vojne i policijske rezerve. Pogledajte Vučića kako je sve digao na noge. Za koga se Srbija priprema, zašto gomila svoje robne rezerve? Moramo odgovorit na takva pitanja”, kazao je Komšić.

Snimak sesije pogledajte u videu.

 

 


Radiosarajevo.ba

BiH

Vlada RS pisala Vijeću sigurnosti UN: Usvajanje rezolucije u Srebrenici izazvalo bi unutrašnje sukobe, nastoji se ukinuti RS

Published

on

By

Usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda “ugrozilo bi dugotrajan poslijeratni proces zacjeljenja Bosne i Hercegovine i izazvalo unutrašnje sukobe”, navodi se u izvještaju Vlade Republike Srpske koji je dostavljen Vijeću sigurnosti UN.

“Za RS je krajnje neprihvatljivo pokretanje ovakve antisrpske rezolucije u Generalnoj skupštini UN koja ima destabilizirajuće nastojanje da delegitimiše i vjerovatno ukine RS”, navodi se uz izvještaju, prenosi RTRS.

Mnoge druge zemlje, kako se navodi, “podržavaju njemačku rezoluciju jer ih je ambasador BiH u UN prevarom naveo da vjeruju da je BiH podržava”.

U izvještaju se naglašava da Predsjedništvo BiH nikada nikome nije dalo dozvolu da se zalaže za tu rezoluciju.

“Ni nosilac rotirajuće funkcije predsjedavajućeg Predsjedništva, niti ijedan član samostalno ili dva zajedno, ni ministar vanjskih poslova u Vijeću ministara prema Ustavu nemaju ovlaštenje da odlučuju o vanjskoj politici BiH.

O njoj odlučuje samo kolektivno Predsjedništvo BiH, koje djeluje kao institucija”, tvrdi Vlada RS u izvještaju.

 

 

“Ambasador BiH u UN Zlatko Lagumdžija sponzorstvom rezolucije bez odobrenja tročlanog Predsjedništva BiH teško i bezobzirno narušava Ustav BiH”, piše u izvještaju.

U Vladi RS tvrde da će “rezolucija biti jednostran i izrazito antisrpski dokument koji ne priznaje da su sva tri konstitutivna naroda u BiH – srpski, hrvatski i bošnjački – pretrpjela užasna stradanja usljed ratnih zločina”.

U izvještaju se, između ostalog, navodi da “ukoliko bi rezolucija bila usvojena, bošnjački političari i njihove pristalice koristili bi je kao političko oružje da Srbe označe kao genocidne i prikažu da su navodno samo Bošnjaci jedina grupa koja je teško postradala tokom rata”.

Nastavi čitati

BiH

Finalni prijedlog rezolucije o genocidu u Srebrenici upućen predsjedniku Generalne skupštine UN-a

Published

on

By

Ambasador Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim nacijama Zlatko Lagumdžija saopćio je da je finalni prijedlog rezolucije o Srebrenici upućen predsjedniku Generalne skupštine UN-a Dennisu Francisu.
Lagumdžija je rekao da je finalni prijedlog rezolucije usvojen “nakon više krugova inkluzivnih konsultacija”.”Nakon više krugova inkluzivnih konsultacija, finalni prijedlog Rezolucije ‘Međunarodni Dan refleksije i komemoracije Genocida u Srebrenici 1995’, od strane ‘cross- regional core group’, otišao je prema Predsjedniku i svim stalnim misijama u UN-u. Sretan 1. Maj!”, poručio je Lagumdžija u objavi na društvenoj mreži X.

U ovom mjesecu, rezolucija o Srebrenici, koja je već izazvala značajnu pažnju, bit će razmatrana na dnevnom redu Generalne skupštine UN-a.Njemačka i Ruanda stoje iza inicijative ove rezolucije, a podršku su već najavile mnoge zemlje.

Međutim, Srbija i Rusija, zajedno s zvaničnicima iz bh. entiteta RS, suprotstavljaju se rezoluciji bez ikakvog opravdanog razloga. Putem stalnog predstavništva Ruske Federacije u UN-u, sinoć su osigurali obraćanje članice Predsjedništva BiH, Željke Cvijanović, na Vijeću sigurnosti UN-a. Ona je tom prilikom iznijela niz neutemeljenih tvrdnji o sigurnosnoj situaciji u BiH.

Rezoluciju su, međutim, podržale brojne zemlje, između ostalih i Ujedinjeno Kraljevstvo.

Britanski ministar vanjskih poslova David Cameron izjavio je da je jasno da je u Srebrenici bio genocid i da će njegova zemlja glasati za rezoluciju o Srebrenici kada bude na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.

Na javnoj sjednici koja je održana u Domu lordova, Komitetu za međunarodne odnose i odbranu, državni sekretar za vanjske poslove David Cameron iznio je stav Vlade u vezi sa Rezolucijom o Srebrenici.

klix

Nastavi čitati

BiH

Šta je bio plan agresora: Državni udar i postavljanje Fikreta Abdića koji bi potpisao kapitulaciju RBiH

Published

on

By

Na današnji dan 2. maja 1992. godine sprečavanjem jedinica tadašnje Jugoslavenske narodne armije (JNA) da zauzmu zgradu Predsjedništva BiH odbranjena je nezavisna i samostalna Bosna i Hercegovina.

Teritorijalna odbrana BiH je u aprilu 1992. godine uspješno blokirala kasarne JNA, no većih konfrontacija nije bilo. Prvog maja pojačano je granatiranje Sarajeva, a zabilježena su kretanja jedinica JNA i oko grada.

Tog dana agresorske snage su zauzele centar Vogošće, a napadnuti su Visoko i Breza. Odgovor TO BiH je bila blokada komande druge vojne oblasti JNA.

Vodstvo Republike BiH predvođeno predsjednikom Predsjedništva BiH Alijom Izetbegovićem je pokušavalo izbjeći otvorene sukobe JNA i TO BiH, no 2. maja 1992. godine situacija je eskalirala.

Pakleni plan agresora

Prva eskalacija se dogodila u podne 2. maja u Domu JNA u Sarajevu. Teritorijalci sa područja Starog Grada su ušli da pregovaraju sa načelnikom, no tada je došlo do pucnjave u kojoj je potpukovnik JNA Bogoje Božinovski ubio branioca Asafa Hadžića, a obračun je nastavljen sve do konačne predaje pripadnika JNA.

 

U isto vrijeme tri kolone JNA sa tenkovima, oklopnim transporterima i kamionima su se uputile prema centru grada. Kolona se probila do Skenderije, prešavši most, i nalazeći se svega stotinjak metara od zgrade Predsjedništva BiH.

Plan agresora je bio zauzeti ključne objekte u gradu, uključujući i zgradu predsjedništva, nakon čega bi odbrana grada, pa i same države bila gotovo nemoguća.

No na put su im stali hrabri branioci grada. Jedinice specijalne jedinice MUP-a RBiH, kao i Teritorijalci su se suprotstavili koloni, a preciznim antitenkovskim projektilima onesposobljena su oklopna vozila JNA.

Pukovnik Milan Šuput predaje se sarajevskim braniocima

Na Trgu Austrije, na Bistriku, gdje je bila komanda Druge vojne oblasti, odnosno komanda JNA za cijelu BiH i dijelove Hrvatske, tog dana bio je general JNA Milutin Kukanjac, koji je naredio da iz Vojne bolnice krene specijalna jedinica prema Skenderiji. No i taj napad je zaustavljen. Jedan od legendarnih branioca grada Nusret Šišić Dedo je sa improvizovanom protivoklopnom napravom pogodio jedno od borbenih vozila.

Veličanstveni otpor

S druge strane grada, iz komande JNA na Bistriku pukovnik Milan Šuput, koji je komandovao svim specijalnim jedinicama Druge armijske oblasti, krenuo s borbenim vozilima kroz Dobrovoljačku ulicu (danas Hamdije Kreševljakovića). Na mostu Čobanija prešli su Miljacku i stali pored zgrade Pošte.

Tada je zapaljena zgrada Pošte, čime je hiljade telefonskih priključaka ostalo bez funkcije. No, ponovo su agresorski vojnici zaustavljeni, pogođeno je borbeno vozilo, specijalci JNA su se zabarikadirali u podrumu BKC-a.

 

Nakon žestokih borbi koje su trajale do narednog jutra specijalci JNA zajedno sa pukovnikom Milanom Šuputom su se predali borcima TO BiH koje je predvodio Dževad Topić.Zarobljavanje predsjednika Predsjedništva Alije Izetbegovića

U isto vrijeme, u poslijepodnevnim satima 2. maja 1992. godine predsjednik Predsjedništva RBiH Alija Izetbegović se vratio u Sarajevo s mirovnih pregovora u Lisabonu. Nakon slijetanja na sarajevski aerodrom Izetbegović je zarobljen i sproveden u kasarnu u Lukavicu. Tada su uslijedile gotovo nadrealne scene kada se uživo za vrijeme emitiranja Dnevnika TV BiH saznalo za otmicu predsjednika.

https://www.youtube.com/watch?v=46eI4XcYK5U

Narednog dana, 3. maja vođeni su pregovori da se oslobodi predsjednik Izetbegović koji je trebao biti razmijenjen za generala Kukanjca i ostale članove komande JNA.

Dogovor je uz posredovanje kanadskog generala McKenzieja postignut i uslijedila je razmjena. No prilikom razmjene došlo je do incidenta u ulici Dobrovoljačka gdje je ubijeno šest pripadnika JNA. Kasnije se pomenuti događaj koristio za propagandne svrhe, te je godinama predmet raznih manipulacija, no presudom međunarodnog krivični sud za bivšu Jugoslaviju u Hagu utvrđeno da je kolona JNA bila legitimni vojni cilj.

O samom incidentu je govorio i prvi svjedok događaja, general Kukanjac.

“Pošto se mnogo manipulisalo, lagalo, izmišljalo o tome kol'ko je stradalo u Dobrovoljačkoj ulici, vreme je jednom da se kaže tačno, a to mogu samo ja. U toj Dobrovoljačkoj ulici oni su napali sanitetsko jedno vozilo i poginuo je jedan vojnik, Tomović Zdravko iz Han Pijeska. Tri pukovnika: Sokić Miro, Radulović dr Budimir i Mihailović Boško. Jedan potpukovnik, Jovanić Boško i jedna žena, muslimanka Šuko Nurmela… Znači, šest osoba je stradalo od 261. Valjda su ovi u Beogradu izgubili strpljenje što mi nismo stradali, što ne stradamo. Te laži koje su prosute oko Dobrovoljačke nešto je najsramnije što se može čuti. Ja sam se borio da to obelodanim. Novosti nisu smele, Politika – ma ni govora. Televizija Srbije – ma ni govora. Radio Beograd – ma kakvi”, govorio je Kukanjac.

Mnogi smatraju da je agresor u konačnici imao za plan povezati sve ključne tačke, odnosno vojne objekte u gradu, zauzeti Predsjedništvo, izvršiti državni udar i postaviti Fikreta Abdića za novog predsjednika Predsjedništva BiH koji bi potpisao kapitulaciju RBiH, piše Klix.

No, hrabri branioci grada su uspjeli zaustaviti takve planove. Prema procjenama u napadu JNA na Sarajevo 2. maja poginulo je 35 agresorskih vojnika, a oko 200 ih je zarobljeno. Već 12. maja skinuta je maska sa tobožnje narodne armije, te je 2. vojna oblast JNA preimenovana u Vojsku Republike Srpske.

Neuspjehom i totalnim porazom tog sudbonosnog 2. maja agresor je shvatio da je zauzimanje grada nemoguća misija te je uslijedila totalna opsada i blokada grada koja je trajala 1.425 dana.

Nastavi čitati

Najčitanije