Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Dežulović: ‘Zoki viroza, kako će to tačno Zoran Milanović svoje obaveze obavljati od kuće’?’

Published

on

Piše: Boris DEŽULOVIĆ  (Novosti)

– Ratna škola? Kakva Ratna škola?! – urlao je Zoran Milanović. – Zapamti Ante, ti u Ratnu školu nećeš, ne dok sam ja živ! Just watch. Pao si hrvatski jezik, ne znaš vlastiti jezik, a ti bi u Ratnu školu?! Pa jel znaš ti šta je Ratna škola? Ja ću ti to zabraniti, jesi li me čuo? Da, ja. Dok sam ja predsjednik i vrhovnik zapovjednik, ti Ratnoj školi nećeš prići. To su štakorska posla!

– Ratna škola?! – zbunio se Ante. – Kakva ratna škola?

– Ona valjda koju su završili i tvoj vojskovođa Jaglac i njegov anemični maršal dezerter! Ti pigzibneri ionako znaju sve o ratu. Pa kad oni budu vrhovni zapovjednici neka te šalju i u rat i u ratnu školu!

– Čekaj, samo malo… – oprezno se u to uključio Marko.

– Šta samo malo, šta se ti javljaš? Šta si ti, hrvatski pravobranitelj Domovinskog rata? – okrenuo se Milanović potpuno izgubivši živce, pa tešku kristalnu vazu zavitlao u zid. – Bilo bi ti bolje da se ti i tvoja udbaška agentura malo pozabavite Hrvatima u Bosni i Hercegovini. Zapamti, više je za Hrvate u Bosni napravio Mile Dodik nego HDZ u svih trideset godina! Da, da, Mile Dodik, gospodo! Mile Dodik!

– Sad je stvarno dosta! – javio se u to strogi ženski glas. – Marko, Ante, idemo mi dok se on malo smiri.

– Idete, ha? Došla mama iz Bruxellesa da spašava velike Hrvatine!

– Zorane, dosta! – podviknuo je ženski glas. – Plašiš djecu, a iskreno, sad već plašiš i mene.

– Buuu, buu – dugo se kreveljio Zoran Milanović iza glasno zalupljenih vrata.

Tako je, prema izjavama uznemirenih susjeda i izvještaju Centra za socijalnu skrb Maksimir, ove srijede bilo u domu hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića. Iz stana Milanovićevih čuli su se muški urlici, dječji plač i razbijanje pokućstva, ali supruga Sanja Musić Milanović, kako doznajemo, ipak neće poduzimati nikakve pravne korake.

Što je predsjedniku Republike zadnjih dana?, uznemireno su se kasnije te večeri pitali uplašeni Milanovićevi suradnici; što je predsjedniku Republike zadnjih dana?, uznemireno se kasnije te večeri pitao uplašeni hrvatski narod.

– Šta je tati zadnjih dana? – uznemireno je kasnije te večeri pitao i uplašeni sin Marko.

– Ništa, sine, ne brini, tata ima običnu malo jaču virozu – odgovorila je mama Sanja.

– Virozu? – uključio se sad i stariji sin Jakov. – Mama, on se od jutros dere na Marka, viče, psuje i divlja po kući, porazbijao je cijelu kuhinju, a onda je i mene gađao vazom. To nije viroza.

– Ma ne misliš valjda da te tata stvarno gađao? – nasmijala se Sanja. – To tata samo radi od kuće.

Sad, je li zaista bilo kako kažu uznemireni susjedi i izvještaj Centra za socijalni rad, ja ne znam niti mogu znati. A nije da nas ne zanima. Sve otkako su ovog utorka iz Ureda predsjednika Republike obavijestili javnost kako “Zoran Milanović neće sudjelovati na sastanku šefova država Arriaolos grupe na Malti zbog zdravstvenih poteškoća izazvanih jakom virozom”, i kako će “svoje obveze idućih dana nastaviti obavljati od kuće”, javnost se pita istu stvar: kako to u stvari predsjednik Milanović radi od kuće?

To, naime, kad Milanovićev ured javi kako će “predsjednik svoje obveze obavljati od kuće”, to je – ne znam kako bih to plastičnije objasnio – po prilici kao kad bi glavni kafanski siledžija, razbijač i kabadahija objavio selu kako će od sad raditi od kuće. Pa zamolio seljane da po batine dođu kod njega doma.

Što će dakle hrvatski predsjednik raditi kad bude radio doma, kako će izgledati takav jedan njegov radni dan, to zanima hrvatski narod. Kako će to točno Zoran Milanović “svoje obaveze obavljati od kuće”?

Trenutačni predsjednik Republike, kako znamo, ima u svemu tri te, kako ste rekli, “svoje obaveze”: sudjelovanje na protokolarnim međunarodnim konferencijama, samitima i sprovodima, dodjeljivanje plaketa i odlikovanja, te obilasci kasarni Hrvatske vojske, postrojavanja vojnih jedinica, svečana otkrivanja spomenika i memorijalnih centara, primanja za hrvatske branitelje, promaknuća časnika i dostojanstvena obilježavanja slavnih obljetnica Domovinskog rata.

Mnogo dostojanstvenih obilježavanja slavnih obljetnica Domovinskog rata.

Jako, jako mnogo dostojanstvenih obilježavanja slavnih obljetnica Domovinskog rata.

Kako je, eto – to mene zanima – predsjednik Zoran Milanović ove srijede “od kuće” prisustvovao svečanosti u Vinkovcima i proslavi tridesete obljetnice ustrojavanja Pete gardijske brigade, Slavonskih sokolova, sa sve utrkom od Našica do Vinkovaca i preletom MIG-ova iz Krila Oluje nad vojarnom legendarnih Sokolova? Kako je to “od kuće” već sutradan u Dubravi svečano postrojio veterane 145. brigade povodom tridesete godišnjice osnivanja te herojske zagrebačke brigade? Kako će predsjednik Milanović, zadrži li ga ukleta viroza još koji dan, “od kuće” uveličati tridesetu obljetnicu Franjevačke ratne bolnice Dr. fra Mato Nikolić u Novoj Biloj? Kako će “od kuće” za koji dan u svom rodnom kraju održati nadahnuti govor u prostorijama Aerokluba Sinj, povodom trideset druge godišnjice osnivanja prve postrojbe Hrvatskog ratnog zrakoplovstva?

Kako će, najzad, danas “od kuće” prošetati pred zgradom Vlade povodom trideset prve obljetnice raketiranja Banskih dvora, kako će to točno “od kuće” pod prozorom Plenkovićeva ureda podsjetiti na herojska vremena kad hrvatske vođe nisu po Trgu svetog Marka naganjali kojekakvi psihički bolesnici, alkoholucionari i teroristi s Fejsbuka, nego avioni Jugoslovenskog ratnog vazduhoplovstva?

Sav je smisao postojanja Zorana Milanovića kao predsjednika Republike u tome da nije kod kuće, i kad razni smetenjaci, smutljivci, mutikaše, bezglavnici i jalnuški diletanti podrugljivo kažu kako predsjedniku Zoranu Milanoviću “nisu svi doma”, oni bezočno kleveću i lažu: predsjedniku Milanoviću su “doma” zapravo svi osim njega, Milanoviću samo on “nije doma”.

Ili barem nije bio do sad.

Zabrinuti Hrvati stoga s razlogom sumnjaju u službena priopćenja o “zdravstvenim poteškoćama”, “jakoj virozi” i “obavljanju obaveza od kuće”. Posljednji šef države koji je bio prisiljen “svoje obaveze obavljati od kuće” bio je prije dvije-tri godine sudanski predsjednik Omar al-Bashir, pa se uskoro ispostavilo da je vlast u Sudanu preuzeo Vojni savjet na čelu s ministrom odbrane Ahmedom Awadom Ibn Aufom i da predsjednik Al-Bashir svoje “obaveze od kuće” obavlja zapravo u kućnom pritvoru u Khartoumu. Zna se što “rad od kuće” znači u razvijenim demokracijama poput Hrvatske i Sudana. Ili Zimbabvea, gdje se u studenome 2017. nacija jednako zabrinuto pitala kako će to zbog “zdravstvenih poteškoća” predsjednik Robert Mugabe “raditi od kuće”, pa otkrila kako je to u stvari Nacionalna vojska Zimbabvea izvršila državni udar i Mugabea, jasno, smjestila u kućni pritvor.

To da će “predsjednik zbog zdravstvenih poteškoća izazvanih jakom virozom svoje obveze idućih dana nastaviti obavljati od kuće” već smo, uostalom, jednom čuli: upravo i doslovno točno tim riječima javili su 30. siječnja 2014. iz ureda ukrajinskog predsjednika kako je Viktora Fedoroviča Janukoviča “jaka viroza” oborila – gle slučajnosti! – usred građanskih nereda i demonstracija koje su u tom trenutku već mjesecima trajale na kijevskom trgu Majdan.

Nastavak ove poučne priče znamo: oboljeli Janukovič morao je tako “od kuće” raditi cijelih dvadesetak dana, sve dok od viroze i obaveza nije pobjegao kod Putina u Rusiju.

Vrag je viroza.

Svijet / Zanimljivosti

Pogledajte novi način krađe goriva iz rezervoara kamiona (VIDEO)

Published

on

By

U posljednje vrijeme dešava se sve više krađa goriva iz kamiona. Lopovi su već toliko odvažni da kradu gorivo ne samo na parkiralištima, već i iza rampi, gdje kamioni čekaju na utovar.

Kako to izgleda? Pokraj kamiona parkira se kamion-tegljač bez poluprikolice. Lopov na silu otvara čep za punjenje i pomoću crijeva i pumpe izlijeva gorivo iz rezervoara žrtve u njegovo vozilo.

Posljednje krađe ove vrste dogodile su se u Nizozemskoj. Plava Scania i bijeli Renault su prošli iza utovarne rampe i parkirali u redu s ostalim kamionima. Iz daljine je izgledalo kao da čekaju u redu, međutim vozač jednog od kamidona je tokom zaustavljanja ispumpao gorivo iz drugih kamiona.

Autor objave (vjerojatno vlasnik prijevozničke firme čiji su kamioni opljačkani) objavio je fotografije s monitoringa. Uspio je i uslikati tablice lopova, no kako se kasnije pokazalo, nizozemskoj policiji to nije bilo dovoljno. Ogorčen, požalio se na svom društvenom profilu da je patrola pozvana na lice mjesta zabilježila samo osobne podatke lopova, slikala registarske tablice i pustila lopove na slobodu. Oštećenom je ostalo samo upozorenje, kao i upozorenje ostalim vozačima i postavljanje slika kradljivca goriva s registarskim oznakama.

Francuska policija radi puno učinkovitije

Slične krađe već su se dogodile u Francuskoj. Lokalna policija uspjela je uhvatiti lopova na licu mjesta, kada je u 2 sata ujutro na jednom od parkirališta pretakao gorivo iz drugog kamiona u svoj.

38-godišnji Rumunj ipak nije mogao računati na popustljivost francuskog pravosuđa. Nakon što je priznao krivicu za sedam takvih krađa, osuđen je na 12 mjeseci zatvora uslovna i dvije godine apsolutne zabrane vožnje u Francuskoj.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Hrvatska: Auto s troje iz BiH pretjecao kolonu, vozač (22) poginuo

Published

on

By

Hrvatska policija je objavila detalje saobraćajne nesreće koja se sinoć oko 20 sati dogodila u mjestu Petrinjci na području Sunje, nedaleko od Siska. U nesreći je jedna osoba poginula.

Do nesreće je došlo kada je 22-godišnji bosanskohercegovački državljanin upravljao automobilom slovenskih nacionalnih oznaka, dok su se kao putnici u vozilu nalazili 47-godišnjak i 21-godišnjak, također državljani Bosne i Hercegovine.

Vozač je uslijed pretjecanja kolone prešao u suprotnu traku i udario u automobil sisačkih registracija kojim je iz suprotnog smjera upravljala 27-godišnjakinja, objavila je policija. Od siline udarca oba vozila su odbačena u odvodni kanal.

U ovoj saobraćajnoj nesreći 22-godišnjak je smrtno stradao, a njegovo tijelo je prevezeno u sisačku Opću bolnicu, gdje će se obaviti obdukcija.

Putnici iz vozila i vozačica su prevezeni u sisačku opću bolnicu, gdje su 47-godišnjaku okvalificirane teže tjelesne povrede, a 21-godišnjaku i 27-godišnjoj vozačici lakše tjelesne povrede.

Na mjestu događaja obavljen je uviđaj, a policija će nadležnom državnom odvjetništvu u Sisku u vezi ove nesreće dostaviti izvještaj.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Naučnici upozoravaju: Na Balkanu slijedi ‘pakao’ – ne piše se dobro ni ovim zemljama

Published

on

By

Iako naučnici imaju alate i metode da izmjere uticaj klimatskih promjena – kako se to može učiniti pa da pojedinac, u okviru vlastitog života, ima neku vrijednost kojom bi izmjerio kako se, pod uticajem klimatskih promjena, mijenja i njegov život?

Nije lako zamisliti šta je tačno “prosječno globalno zagrijavanje od 1,5 °C ili 2 °C” i na koji će nam način izmijeniti svakodnevni život.

 

Time su se pozabavili istraživači s Massachusetts Institute of Technology (MIT); razvili su novi način mjerenja utjecaja globalnog zatopljenja u stvarnom životu i predviđanja dugoročnih učinaka. Ispostavilo se da će značajnu promjenu osjetiti i ljudi na Balkanu.

 

Mjera naučnika MIT-a, kreirana uz korištenje podataka 50 različitih klimatskih modela, određena je prema tome koliko će u raznim destinacijama širom svijeta do 2100. godine rasti ili padati broj “dana na otvorenom”, odnosno razdoblja od 24 sata kada su temperature dovoljno ugodne za većinu ljudi da se bave aktivnostima na otvorenom, bilo da rade ili da provode slobodno vrijeme.

To su dani kada nije ni prevruće ni prehladno, što su naučnici smjestili u temperaturni raspon otprilike između 10 °C i 25 °C, bez ekstremnih vremenskih nepogoda.

Najveće promjene

Internetski alat koji su razvili istraživači s MIT-a također omogućava ljudima da postave vlastiti raspon temperature kada provjeravaju podatke iz svoje zemlje na temelju onoga što im samima predstavlja ugodno vrijeme.

Studija MIT-a pokazala je da će tropska odredišta doživjeti najveće promjene u broju dana na otvorenom. Najveći udar pretrpjet će Dominikanska Republika, koja će do kraja stoljeća izgubiti čak 124 dana ugodnog vremena godišnje. Meksiko, Indija, Tajland i Egipat izgubit će pola takvih dana.

 

 

 

Istaknuta je i podjela između globalnog sjevera, koji će dobiti više dana ugodnog vremena, i globalnog juga, koji će izgubiti više unatoč tome što je emitirao manje stakleničkih plinova.

A šta je s Europom, ko će izgubiti najviše “dana na otvorenom” do 2100.?

U Europi također postoji podjela sjever-jug kada su u pitanju dani na otvorenom. S obzirom na klimatsko zatopljavanje, na sjeveru će biti više dana s ugodnim vremenom jer će zime postati toplije, ali na jugu će ekstremne vrućine tokom ljetnih mjeseci uzrokovati pad broja dana na otvorenom.

 

Prema podacima MIT-a, Balkan će vjerovatno biti jedna od najteže pogođenih regija u Europi. Albanija će tako izgubiti 30 dana, Srbija 26, Sjeverna Makedonija 21, Bugarska 17, Kosovo 19, a Rumunjska 12 dana. Južnije, Grčka bi do 2100. mogla izgubiti 37 dana na otvorenom godišnje zbog ekstremnih vrućina između svibnja i rujna, navodi studija MI, javlja Slobodna Dalmacija.

Nastavi čitati

Najčitanije