Connect with us

BiH

Dobili 59 godina zatvora: Gdje se nalaze osuđeni za zločine u Zecovima?

Published

on

Sud BiH izrekao je prvostepenu presudu petorici bivših pripadnika Vojske RS za 150 ubistava, mučenja, seksualnih zlostavljanja i odvođenja u logore kod prijedorskog sela Zecovi. Osuđeni su na ukupno 59 godina zatvora.

Od 11 optuženih koji su uhapšeni krajem 2014. godine, prvostepenom presudom su osuđeni Dušan Milunić na 12 godina zatvora, Zoran Stojnić na osam, Ilija Zorić na 20 godina, Zoran Milunić na 14 i Ljubiša Četić na pet godina zatvora.

Nepravomoćno su oslobođeni Radovan Četić, Duško Zorić, Željko Grbić, Boško Grujičić, Uroš i Rade Grujčić i Rajko Gnjatović. Niko od njih nije prisustvovao izricanju optužnice, a prema tvrdnjama porodica žrtava i udruženja, niko od optuženih se ne nalazi u BiH.

„Imajući u vidu dosadašnju praksu, kakva je bila sa onima koji su bili optuženi, čak i ako nisu do sada, nakon ove presude napustili su BiH“, kaže Murat Tahirović, predsjednik „Udruženja žrtava i svjedoka genocida“, aludirajući na ranije slučajeve u kojima su osuđenici na osnovu dvojnog državljanstva prebjegli u Srbiju ili Hrvatsku, u zavisnosti kojem narodu pripadaju.

Bez UZP-a

Svih 11 optuženih oslobođeno je tačke optužnice koja se odnosi na udruženi zločinački poduhvat. Advokati optuženih prisustvovali su izricanju presude, a branilac Dušana Milunića rekao je da ne zna gdje se njegov branjenik nalazi.

„Ja sam te informacije podijelio, postoji novi predmet pred ovim sudom koji je formiran. U tom predmetu moj klijent je trebao biti saslušan kao osumnjičeni. Od kada je dobio tu informaciju da treba pristupiti radi saslušanja, njegov mobilni telefon je isključen i ja više nemam kontakt sa njim“, rekao je na izricanju presude advokat Dušana Milunića, Savan Zec.

„Ja imam informaciju da su se sklonili i da su im sud i tužilaštvo pomogli, samo još nisu rekli sklonite se“, kaže Fikret Bačić, predstavnik roditelja ubijene djece Prijedora, koji je prisustvovao izricanju prvostepene presude.

U optužnici je navedeno da su optuženi kao pripadnici Rasavačke čete 6. bataljona 43. brigade Vojske Republike Srpske čiji je komandir bio Milunić, te Rezervne stanice milicije Rasavci čiji je komandir bio Radomir Stojnić, sa Radovanom Četićem kao predsjednikom Srpske demokratske stranke i Kriznog štaba za selo Rasavci, počinili zločin protiv čovječnosti.

Prvi svjedok Tužilaštva BiH Fikret Bačić, koji još traga za svojom tada ubijenom maloljetnom djecom, kaže za DW da mu presuda i kazna ne znače ništa.

Presuda gotovo deset godina od hapšenja

„Ja sam očekivao nešto više od ovoga. U svom svjedočenju sam rekao da me ne zanimaju kazne i presude, zanima me da neko od njih kaže gdje su tijela mojih najmilijih. To bi za mene bila satisfakcija“, kaže Bačić, ukazujući ipak na male kazne koje su izrečene.

„Ako vam kažem da je za 150 ubijenih izrečena kazna od 59 godina zatvora, to govori da ubijete jednog čovjeka i ležite u zatvoru nešto više od stotinu dana. Sramotno je to uopšte i spominjati“, kaže Bačić.

Suđenje je počelo u aprilu 2015. godine. Saslušano je preko 70 svjedoka Tužilaštva BiH i oko 50 svjedoka odbrane. Uloženo je i oko 400 materijalnih dokaza. Dvojica optuženih Zdravko Antonić i Radomir Stojnić preminuli su prije par godina, te je sud obustavio postupak protiv njih. Razlog za sporost postupka bio je ogroman broj dokaznog materijala ali i svjedoka. Takođe, pandemija je praktično prekinula postupak, pa je suđenje formalno počinjalo iznova između ročišta.

Godinu dana nakon početka suđenja, Sud Bosne i Hercegovine ukinuo je pritvor dvanaestorici od četrnaest optuženih, te im odredio mjere zabrane. Pritvor je tada ukinut Dušanu Miluniću, Radomiru Stojniću, Radovanu Četiću, Zoranu Stojniću, Željku Grbiću, Iliji Zoriću, Zoranu Miluniću, Bošku Grujičiću, Radetu Grujčiću, Urošu Grujčiću, Zdravku Antoniću i Rajku Gnjatoviću. Njima su određene mjere kućnog pritvora i zabrane putovanja, kao i sastajanja i kontaktiranja svjedoka navedenih u optužnici.

Spor proces potrage za nestalim

Mnogi od žrtava odvedeni su iz prijedorskih sela u logore „Keraterm“, „Omarska“ i „Trnopolje“ u periodu od 23. do 28. jula 1992. godine. Zadnjih nekoliko godina u Prijedoru se obilježava i Dan bijelih traka, koji se posvećuje ubijenoj djeci Prijedora i apeluje se na vlasti za izgradnju spomen-obilježja. Međutim, lokalna vlast ponudila je izgradnju spomenika sa imenima ubijene djece svih nacionalnosti, uključujući i djecu iz Drugog svjetskog rata.

Nakon više od tri decenije nema jedinstvenog stava, ali ni pogleda na ono što se dešavalo u proteklom ratu na prostoru prijedorskog regiona. Više od tri hiljade civila stradalo je u okolnim logorima ili protjerano, a gradske vlasti i 31 godinu nakon početka tih događaja, smatraju da je broj stradalih preuveličan, ali da su „spremni da ispruže ruku i da žive zajedno i složno“.

„Mi izdržavamo 31 godinu i ne znamo koliko ćemo još izdržati. Pitam institucije koje su zadužene za pronalaženje posmrtnih ostataka, zašto toliko dugo traju procesi, zato se to ne radi kako bi trebalo“, kaže Bačić, strahujući da neće imati kome predati posmrtne ostatke ukoliko ovako nastave.

„Sve dok meni ne prodaju posmrtne ostatke moje djece, ja ću uvijek govoriti da institucije ne rade dovoljno i nisu izvršile svoju dužnost“, kaže Bačić.

7628

U zemljama bivše Jugoslavije se traži ukupno 11562 nestalih, a čak trećina (7628) odnosi se na broj nestalih u BiH svih nacionalnosti. Iz Instituta za nestale BiH su prije nekoliko dana saopštili da su „najuspješnija institucija u regiji“, ali da je „zavjet šutnje i dalje u punoj snazi”.

„Prisilni nestanci su posljedice ratnih zločina, a u BiH je preostalo rješavanje onih najtežih. Institut za nestala lica BiH prepoznat je kao najuspješnija institucija u regiji u rješavanju pitanja nestalih osoba. Model rješavanja pitanja nestalih osoba u BiH preporučuje se zemljama koje su prošle ista ili slična iskustva rata i tranzicije kao najučinkovitiji način rješavanja sudbine nestalih osoba“, naveli su iz Instituta, sa čim se ne slažu porodice žrtava na svim stranama.

U konačnoj presudi bivšem generalu Vojske RS Ratku Mladiću 2021., haški Tribunal nije potvrdio dio optužnice koja se odnosila na genocid u Prijedoru, kao ni u još pet opština, čime su porodice žrtava bile razočarane.

Sprovođenje presude pod upitnikom

Preko tri hiljade građana nesrpske nacionalnosti stradalo je na području Prijedora za vrijeme rata u BiH. Od toga je oko 1300 u Kozarcu i okolini. Za zločine u Prijedoru, Tribunal je osudio ukupno 18 osoba na 276 godina zatvora, dok je pred sudom BiH osuđeno njih 20, na ukupno 352 godine zatvora.

„Što se tiče presude za zločin u Zecovima, bojim se da ni ovo što je izrečeno neće biti realizovano i sprovedeno, jer kako sam već rekao, oni su nažalost napustili BiH“, kaže Tahirović.

“Pozivam optužene da nam otkriju gdje su tijela, znam da neki od njih to znaju. Neka pomisle kako je nama dok oni uživaju u krugu svoje porodice”, rekao Bačić na kraju, komentarišući prvostepenu presudu koju je izrekao Sud BiH za zločin u prijedorskom selu Zecovi.

BiH

Ogrešević: “Program FTV-a nije smio biti ugašen, naš general Alagić je oslobodio te repetitore na Vlašiću”

Published

on

By

U javnosti se nedavno pojavila informacija da bi Vlada Federacije BiH mogla biti rekonstruisana.

U ovim preslagivanjima bi mogao da ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak ostane bez pozicije koju obnaša.

Navodno, on će biti taj koji će biti smijenjen čime bi se ugrozila većina u Parlamentu FBiH. U nedavnom gostovanju na Hayat TV, Isak je istaknuo kako se on ne može baš tako lahko smijeniti s obzirom na veoma dobru saradnju sa premijerom Nerminom Nikšićem.

Predsjednik NES-a Nermin Ogrešević objašnjava u emisiji “Istraga sedmice” Hayat televizije da se počelo nagađati da će NES ući u vlast.

“Program FTV-A nije smio biti ugašen jer je to nepojmljivo. Mi smo se borili u ratu za te repetitore. Naš general Alagić je oslobodio te repetitore na Vlašiću“, na početku razgovora je rekao Ogrešević za Hayat TV.

Kada se pokrenula priča o rekonstrukciji Vlade FBiH, počelo se nagađati da će se NES priključiti Vladi. S obzirom da je NES bio dio pregovora oko Vlade FBiH prije dvije godine, ove glasine ne iznenađuju.

“Ja nisam u tom odnosu razumio da zaista bitan glas Krajine a i NES-a.  Ne razumijem otkud NES u toj priči oko Vlade FBiH. Mi nismo ljuti zbog Krajine na SDA nego na Bakira Izetbegovića jer me je slagao. Mi znamo zaključiti koja su to državna pitanja a znat ćemo procijeniti kada treba biti za nešto a kada protiv nečega”, govori Ogrešević za Hayat.

O tome kakva je situacija u državi i kako se SDA prema tome odnosi, Ogrešević je izrazio zabrinutost.

Naglasio je kako daju sebi za pravo da promišlaju situaciju i izazove u kojoj se nalazimo ali da ne promišljaju o ulasku u Vladu FBiH na čin da se nečim trguje.

“Ja sam onda pogriješio jer je SDA svojim odnosom prema NES izigrala naše povjerenje. Njih to ne zabrinjava jer očito situacija nije teška. Nisam bio upravu kada sam mislio da promišljamo oko nekih ideja. Nema takvih razgovora, odnosno trgovine, oko ulaska u Vladu FBiH. Dajemo sebi pravo da sagledavamo tendencije zbilje i kakvi će izazovi biti pred nama. Tako sagledavamo situaciju kako se treba postaviti. Mislim da fali inicijative jer SDA nije navikla da bude u opoziciji. Mi smo iznijeli svoje prijedloge kao recimo Zakon o sudovima”, ističe Ogrešević za Hayat TV.

Ako ministar unutrašnjih poslova bude smijenjen, Ogrešević nije eksplicitno rekao da li će prihvatiti ovu ponudu.

Ja ne bih hipotetički mogao na to pitanje odgovoriti. Mi smo bili protiv da se imenuje Vlada na način na koji se imenovala. Ne isključujem mogućnost da razgovaramo u narednom periodu sa svima. Sve ostalo je nagađanje. Mi smo pokazali da nam prioritet nije ulazak u vlast. Odbili smo 4 ministarstva kada nas je trebao imenovati Visoki predstavnik”, navodi Ogrešević za Hayat TV.

SDA je u Krajini otišla u vlast sa strankama Trojke. Ovo je bilo izenenađujuće s obzirom da su na državnom i federalnom nivou stranke Trojke došle na vlast umjesto SDA.

“Meni nije drago ali je živo u svim kantonima. Kada se vraćamo na taj period kaad smo izbačeni iz vlasti u USK, naši argumenti su i dalje valjani. Razumijevao sam i tada da ako se ne bavimo sistemom da ćemo imati velikih problema. Za uspostavlajnje reda treba nam puno volje i snage. Kada bih imao snage poredao bih stvari drugačije. SDA i Trojka su sada u Krajini. Mi zvaničnih pregovora nismo imali ni sa kim. Naravno da postoje pojedinačni razgovori ali nema konkretnih razgoovra. Nema te kombinatorike da mi podržimo Trojku na nivou FBiH a oni nas u USK. Nije prihvatljivo da na taj način trgujemo”, kaže Ogrešević za Hayat TV.

Nastavi čitati

BiH

Održano XXVI mektebsko takmičenje na nivou Muftijstva bihaćkog

Published

on

Mekteb je najbitnija, najobuhvatnija i naznačajnija obrazovna institucija u Bosni i Hercegovini.

U medresi „Reis Džemaludin-ef. Čaušević“ u Cazinu je u nedjelju, 12.5.2024. godine održano 26. mektebsko takmičenje na nivou Muftijstva bihaćkog. Ovo je drugi nivo takmičenja mektebske nastave, nakon što je prije 14 dana održano takmičenje na nivou medžlisa, a pobjednici sa ovog takmičenja će predstavljati Muftijstvo bihaćko na nivo Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini 26. maja 2024 u Sarajevu. Polaznici mekteba su se takmičili iz dvije oblasti: kiraet i opće znanje i dvije kategorije: II i III kategorija.

Prisutnim takmičarima i njihovim muallimima se obratio muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić. On se zahvalio svima koji rade na unapređenju mektebske nastave, muallimima posebno, ali i roditeljima kojima je stalo da njihova djeca pohađaju mekteb i stiču znanja i odgoj kroz mektebsku nastavu.

„Ovo je festival našeg zajedničkog uspjeha. Mnogo truda i rada je iza ovog uspjeha. Nije beznačajna stvar kada svakog vikenda sedam hiljada polaznika mekteba pohađa mekteb na nivou našeg muftijstva. Kada bi bili svjesni potpunog značaja mekteba, svi akteri bi učinili maksimum da olakšamo i poboljšamo rad mekteba, jer je mekteb najbitnija, najobuhvatnija i naznačajnija obrazovna institucija u Bosni i Hercegovini. Koliko je važno biti na putu znanja, kroz sufaru, ilmihal i učenje Kur’ana, govori nam i ajet u kojem Uzvišeni Allah, dž.š., kaže da uvijek treba postojati grupa koja će razumjeti i naučiti vjeru i to znanje o vjeri prenositi drugima. Trebate znati da se melekanska krila prostiru pred onim koji ide putem znanja. Čestitam pobjednicima, a posebno želim istaći da danas nema gubitnika. Vi ste najodabranija skupina i znam da ste na visokom stepenu znanja, odgoja i čestitosti. Čestitam i vašim muallimima i odajem mi veliko priznanje za njihov rad i žrtvu.“ – poručio je muftija Kudić.

Prije samog početka takmičenja, tehničke detalje u vezi takmičenja je pojasnio mr. Haris-ef. Veladžić, rukovodilac Službe za vjerske poslove i obrazovanje muftijstva bihaćkog i obratio se svim takmičarima sa nekoliko riječi.

„Sama činjenica da ste vi ovdje danas je pokazatelj da ste najbolji u svojim matičnim mektebima, pa onda ste svoju izvrsnost potvrdili na takmičenjima u vašim medžlisima i kako god završili danas, svi ste vi izvrsni i zaslužujete najveća priznanja i čestitke. Zahvaljujemo se našoj medresi na gostoprimstvu, direktoru Handanoviću i našim cijenjenim muderrisima, članovima komisije i nadamo se da će među vama biti onih koji će, ako Bog da, biti pobjednici i na višem niovu takmičenja.“ – rekao je u svom obraćanju mr. Veladžić.

Obratio se i direktor medrese „Reis Džemaludin-ef. Čaušević“ u Cazinu prof. Zuhdija Handanović. On je izrazio dobrodošlicu svim takmičarima i njihovim muallimima, te iskazao zadovoljstvo što se ovakva jedna smotra znanja organizira upravo u hramu znanja i odgoja kakva je medresa.

„Iznova smo počašćeni da kao medresa budemo domaćini ovom takmičenju. Divno vas je sviju vidjeti ovog dana i prepoznati na vašim licima želju, ali i kroz razgovor veliki entuzijazam i trud kojeg ulažete kroz mektebsku nastavu. Ove godine, uprava medrese je odlučila da će učenicima devetog razreda koji se takmiče i osvoje prva mjesta, ponuditi stipendiju i besplatno školovanje u medresi u Cazinu. Visoko cijenimo svaki rezultat, a nekako nam je posebno drago kada nam dolaze učenici koji postižu značajne rezultate kroz mektebsku nastavu.“ – izjavio je direktor Handanović.

Komisiju za ocjenjivanje testa opšteg znanja su činili direktor medrese prof. Zuhdija Handanović i prof. Mehmed Mašić, dok su komisiju za kiraet činili hafizi Suad-ef. Šahinović i prof. dr. Rifet Šahinović.

Nakon održanog takmičenja, postignuti su sljedeći rezultati:

OBLAST OPĆEG ZNANJA – II NIVO:

  1. Emina Pivalić – Sanski Most – muallim: Zijad-ef. Ašić
  2. Ali Omerović – Bosanska Krupa – muallim: Nedžad-ef. Omerović
  3. Imran Ožegović – Cazin – muallim: Suad-ef. Osmanagić

OBLAST OPĆEG ZNANJA III NIVO:

  1. Elhamna Mujakić – Velika Kladuša – muallim: Mevludin-ef. Mujakić
  2. Nejra Liska – Bihać – muallim: Hariz-ef. Gobeljić
  3. Mubina Ramić – Bosanska Krupa – muallim: Muhamed-ef. Begić

OBLAST KIRAET – II NIVO:

  1. Harun Abdijanović – Bihać – muallim: Nazif-ef. Horozović
  2. Davud Šabić – Cazin – muallim: Smajo-ef. Šabić
  3. Ajnur Hodžić – Prijedor – muallim: Benjamin-ef. Hodžić

OBLAST KIRAET III NIVO:

  1. Muhamed Hromadžić – Velika Kladuša – muallim: Suvad-ef. Ćatić
  2. Melika Behremović – Sanski Most – muallim: Zijad-ef. Ašić
  3. Amina Livaković – Bužim – muallim: Sabahudin-ef. Dizdarević

EKIPNI POREDAK:

  1. Medžlis IZ Sanski Most
  2. Medžlis IZ Cazin
  3. Medžlis IZ Bihać
  4. Medžlis IZ Bosanska Krupa
  5. Medžlis IZ Velika Kladuša
  6. Medžlis IZ Bužim
  7. Medžlis IZ Kozarac
  8. Medžlis IZ Prijedor
  9. Medžlis IZ Bosanski Novi
  10. Medžlis IZ Bosasnski Petrovac
  11. Medžlis IZ Bosanska Kostajnica
  12. Izvor:muftijstvobihacko.ba
Nastavi čitati

BiH

Dodik: Јasenovac najveći podzemni grad koji imamo, tu je stradalo 500.000 Srba

Published

on

By

“Јasenovac je najveći podzemni grad koji Srbi imaju”, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na obilježavanju Dana sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Јevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine.

“Masovno su ovdje ubijali i zato su govorili da je ovo logor u koji su mogli svi da stanu”, rekao je Dodik.

Dodik je u Donjoj Gradini naveo da je “ovo mjesto sveto jer su ga učinili naši mučenici, njih 700.000 koji su ovdje mučki ubijeni na 57 načina koji su sinonim za mučenje”.

Dodao je da je ovaj grad uzdignut “na patnji i uzdasima 700.000 stradalih od čega je 500.000 Srba”.

“Ponovo smo ovdje da se molimo za njihove duše. I da im kažemo da nismo zaboravili zlo, i da znamo šta je Nezavisna država Hrvatska. Da znamo za planove koje su provodili ili htjeli i proveli ih. A to je da jednu trećinu pobiju, da jednu trećinu rasele i jednu trećinu pokatoliče. U tome su uspijevali, nisu prekidali”, istakao je Dodik.

Podsjetimo, u prisustvu zvaničnika Republike Srpske i Srbije u Donjoj Gradini obilježen je Dan sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Јevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine.

Obilježavanju su prisustvovali predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević, predsjednik privremenog organa Grada Beograda Aleksandar Šapić, predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, ministri u Vladi Srbije i drugi zvaničnici.

Nastavi čitati

Najčitanije