Connect with us

BiH

Bivši član Predsjedništva BiH: ‘Dabogda Bošnjaci samo 24 sata došli u poziciju Hrvata u BiH’

Published

on

Zašto se Čović ne može poistovjećivati sa hrvatskim narodom? Jesu li po željama Rusije prvi u Hrvata i prvi u Srba, Čović i Dodik, na istom zadatku u BiH? Koliko su Putinovi igrači? Ima li HDZ skriveni adut za blokadu izbora? Kako je uz svoj i glasove Bošnjaka izabran za člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda i postao prvi slučaj Komšić? Na ova, ali i ostala pitanja za Mrežu odgovarao Ivo Miro Jović, bivši član Predsjedništva BiH.

Kaže da se trenutno u BiH dešava destrukcija.

“Nema onih koji su pravedni, koji su korektni. Nema onih koji vole ovu zemlju i nema onih u politici koji bi htjeli izgrađivati ovu zemlju. Prošla su vremena u kojima sam s radošću sudjelovao, kad su ovoj zemlji širom bila otvorena vrata, i građanima ove zemlje, a i samoj zemlji na putovanju ka euroatlanskim integracijama. Ja ne vidim da neko radi na nekoliko stvari i činjenica koji bi dali prosperitet ovoj zemlji. Broj 1 je ispravno tumačenje međunarodnih ugovora, dosljedna njihova primjena u onakvom izvornom obliku kao što su oni nastali, nego svako je se u svoje neke šančeve ugradio, želi da postigne maksimalističke ciljeve koji ne donose ništa dobra i jednostavno možemo promatrati da sunovratu zemlje doprinosi politika koja je aktualna. Rješenja ima. Rješenja su ljubav za ovu zemlju jer nema onih koji su probosanski. Ja sam najveći probosanskohercegovački građanin i ne dam niko da voli ovu zemlju više od mene. Niti ima onih koji bi pravili secesiju, niti onih koji bi formirali neke druge nego ono što je urađeno na međunarodnom planu i dalo temelja da zemlja može funkcionirati i napredovati. Šteta se čini svakom pojedincu u ovoj zemlji, a poglavito ovoj zemlji da bude prepoznata za svoju budućnost”.

Smatra da je apsurdno da su Dodik i Čović na istom zadatku u BiH.

Advertisement

“To je apsurd zaista. To je nastalo u nekoj kuhinji, treće strane u politici, uz potporu nekih međunarodnih čimbenika i lobističkih krugova. Nijedan detalj ne vidim kako bi trebala biti unesena ta politika. Hrvati su dovedeni do zida u ovoj zemlji lošom politikom međunarodne zajednice i megalomanijom bošnjačke politike. Hrvatska politika i hrvatski čovjek u ovoj zemlji nije dobro došao. To kaže SDA, to kažu sve tobožnje građanske stranke. Sve počinje naizgled od banalnog i iziđe na krupno. Sjetimo se međunarodne zajednice, Berijevih pravila. Sjetimo se amandmana Petrić koji su totalno željeli poništiti volju birača Hrvata u BiH i svesti ih na nacionalnu manjinu. Nastavljena je ta politika i danas.”

Ne podržavam građansku BiH, borim se protiv toga

O formiranju trećeg entiteta kaže: “Akcija i reakcija. To je naprosto jednostavan odgovor. Ne podržavam građansku BiH, borim se protiv toga. Zašto bi bila građanska ako je ona utemeljena na tri konstitutivna naroda. Ja ne vidim da gospodin Čović i u jednom segmentu ruši Ustav. Borba hrvatskog naroda jeste za jednakopravnost u ovoj zemlji. Ovo je naša domovina i ona može biti samo prosperitetna sa tri naroda, jednakopravna gdje se uvažavamo, poštujemo, izgrađujemo, u kojoj je paritet i koncenzus u donošenju odluka isključiv napredak zemlje.”

Jović ističe da su potezi Milorada Dodika “utuk na utuk”.

Advertisement

“Oni nikako ne mogu biti opasni po BiH. Nema te sile koja može BiH rasturiti. Čović i Dodik nisu ruski igrači. Isključivo ne. Jedan od jamaca Dejtonskog ugovora je i Republika Hrvatska. Svaka izgovorena riječ u Hrvatskoj je miješanje u unutarnje stvari u BiH. Nizozemci, Nijemci mogu govoriti što god žele, oni će kreirati sudbinu građana u BiH i mi ćemo njih tako na jedan pijedestal uspješnosti stavljati. Mi trebamo jedni drugima u BiH, ne treba nam u tom pogledu, ako znamo međusobno pametno dogovarati i graditi zemlju, ne treba nam niko. Ali da neko toliko kilometara od nas daleko, oni koji su i krivnjom za genocid u Srebrenici, mi ćemo njih danas slušati šta oni nama nude. U tijelima vlasti Evrope glasuju za, a onda nam pune uši kako su protiv toga. To je jedna Nizozemska koja nas je dobro koštala i u ratu i poslije rata. Tako da ako govorimo o tome da je neko nečiji igrač. Drugo što je sramota u BiH poistovjećivati gospodina Dragana Čovića i hrvatski narod. To je dno dna. Prljavštine prema Hrvatima. Hrvatski narod je jedini narod u BiH koji ima dva Nobelovca. Jesmo li mi to male bebe da nas neko vodi. Mi imamo jednu sramotnu situaciju, ne možemo razviti politički pluralizam jer smo majorizirani, ponidaštava nas i dovodi da nemamo politički subjektivitet.”

O potezima Dragana Čovića kaže: “Ja kao promatrač mogu zaključiti sljedeće – predsjedatelj Doma naroda Parlamenta BiH javno je uputio potporu ukrajinskom narodu i javno osudio agresiju. Treba znati da hrvatski narod kroz demokratska sredstva izražavanja svoje volje mora ukazati onim gluhim što ne čuju dokle smo mi stigli i dokle smo dovedeni. Samo takvo rješenje ne može. Mi idemo svi zajedno unatrag od 2006. kad je nametnut Sejdo Bajramović po Miloševićevom metodu u BiH do danas mi idemo unatrag a ne unaprijed. Sejdo Bajramović je drugi član Bošnjački, ne mogu mu izgovoriti ime zato što je on čovjek koji je upropastio ovu zemlju.”

Dabogda Bošnjaci samo 24 sata došli u poziciju Hrvata u BiH

O činjenici da je on prvi hrvatski član Predsjedništva koji je izabran glasovima Bošnjaka u Parlamentu Jović kaže: “Toliko dugo laži u medijima i kvazi političarima. Pošto je Dragan Čović bio iz HDZ-a, a ja sam legalno i legitimno hrvatskim glasovima izabran u Parlament BiH, sukladno članku 5 Zakona o popuni upražnjenog mjesta sam bio nominiran od stranke kojoj pripadam. Prema tomu, niko nije tražio da Bošnjaci glasuju ikako niti su trebali. Može meni to činiti zgodnim da su i oni podržali. Ponavljam, samo glasovi za. Prema tome, da je bio jedan glas ja bih prošao jer nema glasova protiv ni suzdržanih. Toliko o izboru Ive Mire Jovića za člana Predsjedništva i da ta trakavica više jednom za vazda prestane.”

Advertisement

Kaže da će ova zemlja jako napredovati ako Komšić i dalje bude biran.

“Vidimo kako napreduje. Samo nastavite.”

Smatra da je zadnji adut Čovića kada su u pitanju izmjene Izbornog zakona borba za pravdu, naprednu BiH, jednakopravnu zajednicu, “onako kako kažu međunarodni ugovori, pravo jednog konstitutivnog naroda”.

“Ja želim ovo – dabogda Bošnjaci samo 24 sata došli u poziciju Hrvata u BiH. Pa da vidite koji je to jad. To treba da znači da je ovo nepravedna zemlja u kojoj je jedna narod poništavan, nad kojima se majorizacija vrši, tortura.”

Advertisement

BiH nije upitna niti će biti upitna

Na pitanje hoće li HDZ i HNS bojkotovati izbore, odgovara: “Svi vidovi demokratske borbe hrvatskog naroda da bude jednakopravan su dozvoljeni. Ali demokratski.”

Jović navodi da su Tihić, Paravac i on u Predsjendištvu napravili čuda.

“U odnosu na ove koji ne rade ništa punih evo 16 godina. Tad je zemlja išla itekako naprijed. Uradila je ta trojka da nakon deset godina poslije krvavog rata u UN-u se susretne sa 34 predsjednika država gdje sam ja lobirao za njih da glasaju da BiH postane nestalna članica Vijeća sigurnosti. Nigdje Paravac nije, nigdje Tihić nije išao sam. A nigdje nismo i nikad otišli dvojica. Čak smo trojica išli i u Srebrenicu povodom genocida i dana sjećanja gdje sam ja kao predsjedatelj održao govor u Potočarima. To je vrijeme uzajamnog poštovanja, to je vrijeme kad smo razgovarali. Kome danas smeta vojska?”

Advertisement

“Dok je ljudi koji vole BiH teritorijalno, a ne sa ovakvim košmarom, ona ne može biti upitna. Pa čak i kad bi nas međunarodna zajednica prepustila slučaju. BiH je neupitna kategorija.Upitan je njen unutarnji ustroj. Unutrašnja mržnja, unutrašnji nered koji doprinosi ludilu kod građana kad pogledaju što se dešava. A sve se to može riješiti jednostavno – voli me da te volim, ne čini drugom zlo onakvo kao što ne bi želio da se tebi učini. BiH nije upitna niti će biti upitna”, zaključio je Jović.

federalna.ba

BiH

Dodik: “Srpska će od srijede da živi svoj miran život…Zato meni sude tri sudije muslimana, tužilac je musliman…”

Published

on

By

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da očuvanje i jačanje Ustava BiH daje šansu BiH da živi.

Dodik je naveo da će Srpska do srijede, 26. februara za kada mu je u Sudu BiH zakazano izricanje presude, i od srijede živjeti svoj miran život, a da će se politički procesi odvijati u institucijama i kroz javni narativ.

 

On je naveo da će jedina tačka na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske iduće sedmice biti da se očuva i ojača Ustav BiH kao pažljivo balansirani i strukturisani dokument koji daje šansu BiH da živi.

Advertisement

 

Dodik je naglasio da je svaka presuda protiv njega problematična sa stanovišta da je stranac nametnuo odluku, da je riječ o čovjeku koji nije legalno izabran, te naglasio da ne može niko da mijenja zakone odlukama i da je jedino zakonodavno tijelo u BiH je Parlamentarna skupština.

 

Predsjednik Srpske ističe da njemu sude za krivično djelo koje ne postoji u zakonu i da je jasno da se protiv njega vodi politički proces.

Advertisement

 

„Tvrditi da odlukama pojedinca možete da mijenjate zakone Parlamentarne skupštine BiH više je udarac na BiH nego na Milorada Dodika“, rekao je Dodik za TV “Blic”.

 

Dodik je napomenuo da nigdje u svijetu ne postoji da stranac svojom odlukom mijenja zakon, dodajući da to čak ne može da uradi ni parlament dok se ne prođe određena procedura.

Advertisement

 

„Suština je da je Šmit donio odluku da će njegova odluka biti sastaviti dio zakonodavstva, što su muslimani prihvatili. Zato meni sude tri sudije muslimana, tužilac je musliman, jer oni to prihvataju, podanički mentalitet o tome govori“, naveo je Dodik.

 

Predsjednik Srpske je istakao da Bošnjaci žele unitarnu državu i da je ovaj proces protiv njega počeo od američkog ambasadora Majkla Marfija i ostalih iz stare američke administracije kojih više nema.

Advertisement

 

On je napomenuo da je Republika Srpska strana u Dejtonskom sporazumu, uz Federaciju BiH i da je za dva entiteta ostavljeno pravo da dogovaraju dopune tog sporazuma, a da se sada želi poništiti pravo Srpske da je strana, jer Bošnjaci žele unitarnu BiH.

 

Pozvaću opoziciju da razgovaramo

Advertisement

 

“Pozvaću opoziciju da razgovaramo, ako žele neka dođu, ako ne žele neću im zamjeriti”, istakao je za RTRS Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.

 

„Za razliku od njih ja nikoga ne mrzim. Jedini relevantan momenat u kome gubite ili prikupljate snage su izbori. Mi smo pokazali na nedavnim lokalnim izborima da imamo snagu i podršku naroda. To ima i opozicija, i oni se i zovu opozicija zato što nemaju većinu. U tome pogledu postoji razlika između nas. Pokušavam da ostanem u službi dugoročnog nacionalnog interesa“, istakao je Dodik.

Advertisement

 

Podvukao je da i bez opozicije ima potpunu većinu, javnost, kao i prijatelje sa kojima se konsultuje oko mnogih pitanja.

 

„Imamo i potpuno drugačiju poziciju kada je u pitanju odnos SAD prema nama sa novom administracijom. Pozivam ih da dođu, ali poslije 12 časova u ponedjeljak taj razgovor više neće imati smisla, jer dolazi nam u posjetu bivši gradonačelnik Njujorka Rudolf Đulijani i još mnogo toga, ali otom -potom“, dodao je Dodik.

Advertisement

 

Dodik je podvukao da lično ne očekuje da ća ga opozicija podržati, ali da je spreman za dijalog.

 

„Lično ne očekujem da me podrže, jer oni nisu podržali ni svog predsjednika Radovana Karadžića. Kada sam išao na svjedočenje u Hag, Karadžić je bukvalno zaplakao kako su ga izdali svi njegovi najbliži saradnici i niko iz SDS-a nije ni išao tamo, svi su pobjegli od njega. Čak ga je tadašnja garnitura izbacila iz stranke. Zašto bi ja onda očekivao da stanu uz mene“,  naglasio je Dodik.

Advertisement

 

Dodik je poručio da razumijem metode opozicije Srpske u kojima mimo političkih kriterijum osuđuju njega i njegovu porodicu.

 

„Međutim danas vidim da su kretanja daleko opasnija za Srbe ovdje. Za mene je primarno da se borim za srpski nacionalni identitet i njegovo biće. Ali ja nisam čovjek koji bi ugrozio i jednog Bošnjaka ili Hrvata koji žive ovdje. Odnos Banjaluka – Sarajevo nije u pitanju moj lični odnos prema Bošnjacima. To je politički odnos, oni imaju svoje, mi svoje stavove“, rekao je Dodik.

Advertisement

 

Dodik je podvukao da je Dejtonski sporazum potpuno urušen.

 

„Ostalo je još samo da se sruši pitanje pariteta u odlučivanju i sve je gotovo. Nametnuta je vojska, dat im je Sud i Tužilaštvo koje nisu imali, fiskalne nadležnosti putem Uprave za indirektne poreze. BiH propisuje stope PDV i nameće nam ih ovdje. SIPA, OBA, Granična služba nisu predviđene Dejtonskim sporazumom. Sve su te stvari koje su nam otete iz naše nadležnosti. Mi smo prvih godina to veoma uspješno radili. Pedi Ešdaun je nametnuo zakon u kome kaže da BiH donosi ustav tako što se prvo iz indirektnih poreza izuzima dio sredstava, a ono što ostane dijeli se entitetima vjerujući da će napraviti ekspanziju u rastu tog budžeta i razvlastiti entitete. Naravno to se nije desilo, potpuno pogrešan koncept“,  istakao je Dodik.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Dodikove prijetnje nisu nimalo bezazlene, sve podsjeća na 1992. godinu

Published

on

By

Milorad Dodik, predsjednik entiteta RS i SNSD-a u velikom je strahu od presude Suda BiH najavljene za narednu sedmicu, a nakon okončanog sudskog procesa koji se protiv njega godinu dana vodio zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.

Zbog procesa koji je vođen isključivo protiv njega kao pojedinca i odgovorne osobe koja je potpisivala ukaze o proglašenju zakona koje je visoki predstavnik prije toga poništio i koji su se odnosili na neobjavljivanje presuda Ustavnog suda BiH u RS i neobjavljivanje odluka visokog predstavnika u RS, sada suočen s eventualnim posljedicama isključivo njegovog čina, Dodik je spreman uvući čitav entitet, ali i državu u krizu i haos samo kako bi spasio sebe, svoju poziciju i sačuvao moć.

Iz „arsenala“ brojnih prijetnji Dodik je povukao i onu da će Narodna skupština RS sve zaključke od 2010. godine naovamo pretočiti u zakone.

Advertisement

Otvorene prijetnje

Brojne od tih zaključaka je Ustavni sud BiH ranije već proglasio neustavnim i stavio van snage, a one donesene krajem 2024. godine poništio je visoki predstavnik Christian Schmidt.

Dodik sada ponovo najavljuje da će NSRS preispitati svoju odluku o učešću u reformi Oružanih snaga BiH, odnosno najavljuje organizovanje vojske RS, te prijeti da će zabraniti rad Suda i Tužilaštva BiH na prostoru Republike Srpske.

Zaključci, koje je Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) sa manjim koalicionim partnerima usvajao u NSRS uglavnom bez glasova većih opozicionih stranaka i to Srpske demokratske stranke (SDS) i Partije demokratskog progresa (PDP) odnosili su se na izlazak zvaničnika iz tog entiteta iz državnog pravosuđa, indirektnih poreza, sigurnosti i odbrane, te su predviđali formiranje entitetskih agencija.

Advertisement

Narodna skupština RS usvojila je u decembru 2021. godine niz zaključaka kojima je bilo predviđeno donošenje zakona o uspostavljanju vojske RS, visokog sudskog i tužilačkog vijeća RS, kao i entitetske uprave za indirektno oporezivanje.

Sudeći prema Dodikovoj najavi NSRS bi trebala „oživjeti“ i neustavni zaključak o graničnoj liniji između dva entiteta u BiH i pretočiti ga u zakon.

Nema sumnje da će vladajuća većina u NSRS, kao i dosada „slijepo“ slijediti Dodikove upute i da će slučaju osuđujuće presude njihovom šefu, pokušati ga spasiti radikalnim potezima i štiteći i sebe i njega kriti se iza kolektivne odgovornosti.

Advertisement

Ugrožavanje mira

Dodikove najave su veoma opasne i evidentno je da on do naredne srijede želi što više „zapaliti“ atmosferu i huškačkom retorikom dizati tenzije do usijanja.

U zemlji u kojoj se skoro 30 godina nakon rata priča o ratu i u kojem je mir „na staklenim nogama“ Dodikovi potezi su velika prijetnja i miru i sigurnosti i stabilnosti.

Posebno se to odnosi na eventualni poziv koji bi kadrovima SNSD-a u oružanim snagama BiH, ili policijskim agencijama poput SIPA-e, Granične policije, Obavještajno-sigurnosne agencije, Direkcije za koordinaciju policijskih tijela uputio Dodik.

Advertisement

Jer, od čovjeka koji prijeti i državi i njenim institucijama, a i građanima svašta se može očekivati, pa i da izda naredbe svojim kadrovima u Oružanim snagama i policijskim agencijama štetne i opasne po državu i njene građane i u konačnici po mir.

Sve podsjeća na devedesete

Dodik je već unio pometnju i nemir svojim prijetnjama, a sada je pitanje da li su njegovi kadrovi na pozicijama na državnom nivou, naročito oni u sigurnosnom sektoru spremni da se odupru njegovim opasnim pozivima ili već čekaju da spremno izvrše ili možda već izvršavaju neku njegovu naredbu koja ne može biti na dobrobit većine građana ove zemlje, naročito onih u FBiH?

Advertisement

U ovom trenutku građani, naročito oni s iskustvom žrtve agresije s početka devedesetih godina prošlog stoljeća, s pravom se pitaju jesu li institucije spremne da ih zaštite i od potencijalnih agresivnijih napada u režiji Milorada Dodika i njegovih sljedbenika i pristalica, piše Raport.

Jer, ko god je doživio i preživio rane devedesete i početak agresije na BiH, ne može se oteti utisku da ovi februarski dani podsjećaju na one u februaru 1992. godine, nakon kojih znamo šta je uslijedilo.

Nastavi čitati

BiH

NATO o Dodikovim “radikalnim odlukama” ako bude osuđen: Nećemo dozvoliti ugrožavanje mira

Published

on

By

Iz NATO-a su za Klix.ba komentarisali najave predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika (SNSD) da će donijeti “radikalne odluke” ako ga Sud Bosne i Hercegovine u prvostepenoj presudi proglasi krivim za neprovođenje odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta.

U odgovoru na upit Klix.ba su najprije naveli da podržavaju teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine te su napomenuli da je sigurnost Bosne i Hercegovine važna za region, Evropu i NATO. Uvjeravaju da neće dozvoliti ugrožavanje mira.

“Nećemo dozvoliti da nastane sigurnosni vakuum ili da se ugrozi teško stečeni mir. NATO ostaje posvećen partnerstvu s Bosnom i Hercegovinom. Podržavamo misiju Althea koju Evropska unija provodi u okviru aranžmana Berlin Plus. Produbljujemo naš politički dijalog i praktičnu saradnju sa zemljom, i kroz NATO-ovo sjedište u Sarajevu i nedavno uspostavljenu ćeliju za podršku političkom djelovanju. Podržavamo reformske napore, uključujući Paket za izgradnju odbrambenih kapaciteta”, poručili su.

U NATO-u očekuju od političara u Bosni i Hercegovini da rade svoj dio posla.

“Prijetnje secesijom, unutrašnji politički sukobi, retrogradne i nacionalističke ideje narušavaju teško stečenu stabilnost ove države. One su destabilizirajuće i opasne. Od vitalnog značaja je da svi politički lideri u Bosni i Hercegovini ulože istinski napor u provođenju reformi, na dobrobit svih građana, i doprinosu pomirenju, trajnom miru i dobrosusjedskim odnosima. Ovo je ključno za sigurnost Bosne i Hercegovine i regionalnu stabilnost”, dodaju.

Advertisement

Podsjećamo, prvostepena presuda Dodiku i v. d. direktora Službenog glasnika RS-a Milošu Lukiću bit će izrečena 26. februara u 13 sati. Dodik je najavio dvodnevni miting u Banjoj Luci te mogućnost ponovnog formiranja vojske RS-a ako bude proglašen krivim.

Nastavi čitati

BiH

Kovačević: “Državu čini teritorija, narod i narodna vlast. RS sve to ima”

Published

on

By

Portparol SNSD-a Radovan Kovačević kazao je kako je Republika Srpska spremila novi entitetski Ustav, za koji se nadaju da će biti potvrđen kroz referendum građana RS-a, a kojim će biti eliminisano “sve ono što su nezakonito i protivpravno visoki predstavnici mijenjali”.

“Sve je u skladu sa Ustavom BiH i Dejtonskim sporazumom”, rekao je Kovačević i dodao da se čeka trenutak za usvajanje novog Ustava.

On je pozvao sve građane Republike Srpske da dođu na narodni miting u utorak, 25. februara, sa kojeg će biti poručeno, kako navodi, “da niko ne može suditi Republici Srpskoj, koja će da odbrani svoja prava i sve vrati u okvire ustavnog poretka”.

“RS će imati jasan odgovor koji će biti radikalan. Ranije smo rekli da postoji opcija A i B, a ova druga je radikalna. Ovdje je riječ o tome da se sudi predsjedniku RS jer je izvršavao obaveze na koje Ustav obavezuje. On po Ustavu RS izražava državno jedinstvo RS. Kada sudite nekome ko izražava državno jedinstvo, samo zbog toga što je radio nešto na šta ga Ustav obavezuje, onda je jasno da sudite svim građanima”, tvrdi Kovačević u izjavi za RTRS.

On također smatra, iako po struci nije pravnik, da se na taj način sudi pravu građana RS-a da biraju i da je to jasan signal da je ovo prvi korak ka tome da RS u potpunosti nestane.

Advertisement

“Građani treba da shvate da ovdje nije riječ ni o kakvim strankama, pojedincima, već o našem pravu da postojimo i sami donosimo odluke o svojoj sudbini i odluke na koje na osnovu Ustava imamo pravo”, rekao je Kovačević, koji je delegat iz reda srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

On je naglasio da građani RS jasno, jedinstveno i nedvosmisleno stoje uz rukovodstvo RS-a, no to nije tačno, s obzirom da postoje mnogi koji se protive okupljanju i ne planiraju doći na isto.

“Državu čini teritorija, narod i narodna vlast koja ima legitimitet. Republika Srpska sve to ima, zato se toliko snažno bore protiv RS i svih prava koja su joj zagarantovana. Pitaju nas ovih dana šta će to da bude odgovor Republike Srpske, a naš odgovor je jednostavan – Ustav BiH, Ustav Republike Srpske i Dejtonski sporazum”, poručio je Kovačević.

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Izetbegović: ‘Ne bih rekao da će Milorada Dodika iko poslati u zatvor, ali očekujem onu drugu kaznu, važniju…’

Published

on

By

I Srbima je dosta ratova i belaja, i da djecu šalju u neke ratove… Tražili bi time, da tako kažem, hljeba na pogaču… Oni žele da dovrše ratne ciljeve, oni nemaju narod spreman da ide u tom smjeru – smatra lider SDA Bakir Izetbegović

Nakon presude Miloradu Dodiku mogu da donesu ove odluke o povratku na izvorni Dejton, mogu da se povuku iz institucija, državnih, mogu da naprave referendum o odcjepljenju, mogu da zarate sa nama, sa Bosnom i Hercegovinom uz pomoć Srbije – izjavio je ovo za BHRT Bakir Izetbegović, predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA).

Međutim, kazao je kako do ovoga zadnjeg doći neće, jer narodu i Srbima je dosta ratova i belaja, i da djecu šalju u neke ratove.

– Dakle, tražili bi time, da tako kažem, hljeba na pogaču, jer dobili su pogaču u Dejtonskom sporazumu, 49% teritorije je dobila strana koja je napravila etnička čišćenja, genocid izvršila u Bosni i Hercegovini. I umjesto da budu zadovoljni s time, dakle imaju jedan aparthejd u kojima se Bošnjaci i Hrvati ništa ne pitaju. Oni žele da dovrše ratne ciljeve, oni nemaju narod spreman da ide u tom smjeru.

Advertisement

Također je istakao da ako se povuku iz državnih institucija, postoji i opozicija koja je spremna preuzeti.

– Ako se povuku iz institucija, ući će sve odlučnija alternativa iz RS-a, dakle, SDS, PDP i tako popuniće to. Ovaj put je narodu u RS-u dosta belaja, niskih plaća i niskih penzija, tenzija i odlaska djece iz RS-a, dok se neke porodice, neki kumovi, znate, bogate tamo, progledali su.

Komentarišući moguću presudu za entitetskog predsjednika Izetbegović se vratio i na slučaj presude bivšem premijeru FBiH Fadilu Novaliću i izdvojenom mišljenju jednog sudije.

– Imate hrabrije sudije, imate one koji su manje hrabri, ovaj put, kad je u pitanju Sena Uzunović, ja mislim da imamo posla s jednom osobom koja ima integritet, sudijski, profesionalni, ljudski, da donese presudu.

Advertisement

Izetbegović je rekao kako ne očekuje zatvorsku kaznu za Dodika, ali očekuje onu drugu.

– Ne bih rekao da će Milorada Dodika iko da pošalje u zatvor, ne mislim da će to uraditi, naći će način možda da to bude neka presuda uslovna ili na godinu dana, to se da otkupiti, da ne bi od njega napravili heroja, ali mislim da je onaj bitniji dio presude zabrana političkog djelovanja, i da će tu biti vjerovatno nekih osam godina, deset godina, pretpostavljam da će takvu stvar uraditi, ali nikad sev ne zna – zaključio je Izetbegović.

Cijeli razgovor pogledajte u video prilogu:

Advertisement
Nastavi čitati

BiH

Načelnik Istočne Ilidže poručio Dodiku: “Ne ucjenjujte ljude mitinzima, opet će ljudi na posao u Sarajevo”

Published

on

By

Načelnik općine Istočna Ilidža Marinko Božović (SDS) uputio je poruku Miloradu Dodiku i predstavnicima SNSD-a pozivajući ga da posljedice sudskog spora preuzme na sebe bez da mobilizira birače.

“Kao stanovnik Grada Istočno Sarajevo, grada koji graniči sa federalnim opštinama, kao zastupnik Srpske demokratske stranke, Stranke Ustava sa kojom je formirana Republika Srpska i pod čijim vodstvom su preduzeti neki od ključnih koraka ka njenom stvaranju, ja sam obavezni upozoriti predstavnike SNSD-a na opasnost od predstojećih aktivnosti. Ne tjerajte ove napaćene ljude u još jedan sukob”, napisao je Božović.

Božović je pozvao rukovodstvo SNSD-a da ne ucjenjuje birače dolaskom na skupove ističući da isti ljudi koje pozivaju na skupove, moraju na posao u Sarajevo.

“Ne ucjenjujte ih dolaskom na neke mitinge. Ne ponižavajte njihovo dostojanstvo. I vi i ja znamo da se RS ne brani tako. Hiljade građana Istočnog Sarajeva će opet na posao u Sarajevo. To je njihova egzistencija, jer je to opstanak njihove porodice. Vi imate moć, novac, ljude, mogućnosti. Ovi ljudi to nemaju”, naveo je.

Na kraju, rekao je kako ne treba voditi RS na sud.

Advertisement

“Bitišemo jedni do drugih, srpske i federalne općine Istočnog Sarajeva i Sarajeva. Banja Luka je daleko a vi niste svjesni našeg položaja. Dali smo ponudu – Gospodine predsjedniče, odstupite. Ne vodite RS na sud, odgovarajte kao Milorad Dodik, bar jednom u životu, bez skrivanja iza RS-a. Budi joj bar jednom štit, odvoji se od institucije. Spremni smo dopustiti da budete jedini kandidat na tim mogućim prijevremenim izborima ili neko koga predložite. Svaki Srbin koji bude na tom mjestu branit će Ustavni položaj RS-a. Radikalizacija koju predlažete i širite od strane svog glasnogovornika nije rješenje, već mudra i dugotrajna diplomatska borba i ustrajnost na tom putu. Naš cilj nije fotelja, već mir i stabilnost u Republici Srpskoj”, rekao je Božović

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije