Connect with us

BiH

Jeziva priča o zločinima: Srbi su svije komšije Bošnjake mučili i ubijali po školama, a onda u njih slali svoju djecu

Published

on

Domovi kulture, škole, fiskulturne sale… Desetine takvih ustanova i mjesta, koja su nekada bila mjesta za obrazovanje i mjesta kulture u bh. gradovima i naseljima, tokom rata u Bosni i Hercegovini u periodu od 1992. do 1995. godine pretvorena su u mjesta zatočenja nesrba s tih područja, mjesta strašnih zločina, mučenja i egzekucija.

Do početka agresije, bez obzira na nacionalni, etnički i vjerski predznak, svi su išli u iste škole, obrazovali se i posjećivali domove kulture. To su bila mjesta susreta i družtvenog života.

Domovi kulture i mnoge škole su po izbijanju rata bili pretvoreni u prostore za mučenja i ubijanja. Samo od nekih su domovi kulture u Drinjači, Pilici, Kozluku, a škole u Liplju, Grbavcima, Petkovcima…

“Agresija na Republiku Bosnu i Hercegovinu i sve ono što se dešavalo i činilo u periodu od 1992. do 1995. godine, jako ozbiljno je pripremano. Na prostoru Bosne i Hercegovine SDS, odnosno Radovan Karadžić, imali su jaku i značajnu ulogu. Jedan od njihovih osnovnih zadataka je bio da bukvalno dođu do svakog sela, mjesta, grada, svakog čovjeka u toj pripremi velikosrpskih ideoloških i političkih ciljeva. U tom smislu, jako je važna ta organizacija na lokalnom nivou gdje su formirali krizne štabove, formirali srpske opštine… Kada su odlučili da realizuju strateške ciljeve srpskog naroda, pogotovo prvi cilj koji je podrazumijevao eliminaciju Bošnjaka, Hrvata i svih onih koji nisu Srbi, to nisu mogli realizovati bez osnivanja zatočeničkih objekata, logora… Na prostoru svih općina, koje su zauzeli srpski vojnici 1992. godine, formirali su veliki broj tih zatočeničkih objekata”, izjavio je Muamer Džananović, naučni saradnik Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu.

Muamer Džananović

Kako je kazao, zbog velikog broja bošnjačkog stanovništva, koje je u većini općina bilo u dominantnoj ili u apsolutnoj većini, bilo je neophodno da se u te namjene iskoriste najveći objekti na tim prostorima.

“Jako je bitno naglasiti da su u razdvajanju i dovoženju Bošnjaka i drugih naroda koristili autobuse, kamione firmi u kojim su Bošnjaci do jučer radili. Za njihovo smještanje u zatočeničke logore korištene su prostorije poslovnih subjekata, ranijih zatvora, policijske i općinske. Ono što je specifično, i veliki broj osnovnih i srednjih škola i domova kultura korišteno je u tu svrhu. Do početka agresije, bez obzira na nacionalni, etnički i vjerski predznak, svi su išli u te škole, školovali se, kulturno rasli, posjećivali te domove kulture. To su bila mjesta susreta, kulturnog osvještavanja”, istakao je Džananović.

Naglasio je da su u tim radnjama, pored raznih vojnih i paravojnih formacija, učestvovale i komšije s kojima su do tada išli u školu i posjećivali domove kulture.

“Dokaz da je organizacija i cilj bio osnivanje tih logora jeste činjenica da su za većinu tih logora i zatočeničkih objekata upravnici bili ljudi koji su bili članovi kriznog štaba. U Foči je Mitar Šipčić bio član kriznog štaba, a bio je na čelu stražara u srednjoj školi u Foči koja je jedan od najmonstruoznijih logora, mučilišta za Bošnjake, pogotovo za Bošnjakinje. Škola u Foči je jedan od desetina logora i zatočeničkih objekata koji su formirani”, pojasnio je Džananović.

Srednja škola “Veljko Vlahović”

Srednja škola “Veljko Vlahović”, korištena kao zatočenički objekt, nalazi se u centru Rogatice. U njoj je bilo zatočeno preko 1.000 ljudi. Svi zatočeni su bili Bošnjaci, osim dvije Srpkinje koje su bile udate za Bošnjake i jednu srpsku porodicu čiji sinovi nisu željeli da se bore u vojsci.

“Uslovi su tu bili užasni što se može kazati za bilo koji logor. Zatočene osobe su boravile u prostorijama gdje su natrpani, nisu imali uslove da spavaju, nisu imali dovoljne količine hrane, vode. Mučeni su na različite načine. Žene, djevojke i djevojčice i u Rogatici su izvođene kao na ispitivanje, a one su masovno silovane. Specifičnost logora u Rogatici je da su zatočenike tjerali da potpišu dokument u kojem je pisalo da su ‘dobrovoljno prešli na srpsku pravoslavnu vjeru’. Logoraši su izvođeni na prisilan rad, vođeni su u živi štit”, istakao je Džananović.

Pojedini logoraši su prebačeni u Sušicu, Batković, Kulu na Ilidži gdje se torture nad njima nastavljene.

Logor Trnopolje kod Prijedora

Smatra da kada se govori o školama i domovima kulture kao logorima i mjestima zatočeništva, ne može, a da se ne pomene i Trnopolje kod Prijedora.

“On je formiran na prostoru škole i okolnim zgradama, koje su uključivale fiskulturnu salu, prodavnicu i dom kulture s kino-salom, poznat kao ‘dom’. Ono što je interesantno za taj logor jeste da je Crveni križ popisao 23.000 logoraša. Desetine su mučene i ubijene. Iz tog logora su izvedeni Bošnjaci koji su kasnije ubijeni na Korićanskim stijenama. Zamislite kakvi su ti monstrumi, govorim o lokalnom stanovništvu koje je učestvovalo u svemu tome. Odvedu svoje komšije u ta mjesta zatočenja, škole, fiskulturne sale, ubijaju, muče, siluju i nakon toga pošalju svoju djecu u te prostorije kao da se ništa nije desilo. I ništa se ne mijenja u današnjoj perspektivi, osim što se i dalje zagovaraju podjele. Djeca se danas usmjeravaju ikonografijom u tim školama, spomenicima, memorijalizacijom na taj period, da su oni koji su bili žrtve zapravo krivi za sve što se dešavalo”, istakao je Džananović.

Dotakao se i dešavanja u školi “Vuk Karadžić” u Bratuncu, stravičnom mučilištu gdje je ubijeno najmanje 50 ljudi.

Podsjetio je da je među ubijenim bio i imam Mustafa Mujkanović.

“Tjerali su ga da pjeva četničke pjesme, pije pivo i da diže tri prsta. Kada je umjesto tri digao dva prsta, ubijen je na monstruozan način. Kontinuitet zločina koji su u školama i domovima kulture počinjeni 1992. godine, ponovljeni su 1995. Bošnjaci su u julu 1995. godine dovedeni u Osnovnu školu u Grbavcima u Zvorniku gdje su počinjeni stravični zločini i 1992. godine. Specifično je da su škole i zatočenički objekti u kontinuitetu korišteni za mučenje, ubijanje Bošnjaka”, izjavio je Džananović za AA.

Zvorničke škole i domovi kulture kao mjesta egzekucije

Ubijanja tokom genocid nad Bošnjacima u Srebrenici i oko nje jula 1995. u značajnoj mjeri su izvršena po zvorničkim školama i domovima kulture.

Interesantan je primjer Pilice, gdje je u Domu kulture 16. jula ubijeno 500 civila. U Domu u Pilici zatočeno je najmanje 400 zvorničkih Bošnjaka od 5. do 8. juna kada su odvedeni na strijeljanje.

Ti Bošnjaci su od svojih porodica razdvojeni u mjestu Bijeli Potok 1. juna 1992. godine i poslije prošli torture zvorničkih logora, između ostalog i Tehnički-školski centar Karakaj.

Mjesto tog razdvajanja je u neposrednoj blizini Petkovaca gdje su u osnovnoj školi 14. jula 1995. zatočeni i ubijani Bošnjaci.

Većina ih je, više od 1.000, izvedena iz škole i strijeljana kod brane crvenog mulja kod Petkovaca.

Naveo je i primjer Doma kulture u Čelopeku gdje su pripadnici različitih jedinica, a posebno “Žutih osa” zvjerski mučili civile.

“Simbolično, izvodili su Bošnjake na binu doma kulture u kojem su do jučer svi Zvorničani dolazili i pratili različite kulturne sadržaje. Ovaj put su natjerani očevi i sinovi, unuci i djedovi, komšije da polno opće jedni s drugima. Da se tuku međusobno, da očevi gledaju kako im ubijaju sinove i obratno. Odsjecani su civilima različiti dijelovi tijela. Ubijeno je ili ranjeno više od 100 civila”, izjavio je Džananović.

Djeca nastavu pohađaju u učionicama gdje su počinjeni zločini

Mišljenja je da se ne može zanemariti “skrivena” poruka koja se tada slala tim radnjama.

“Zadnji čin u tim domovima kulture je bilo strijeljanje i ubijanje Bošnjaka. Oni koji su činili te zločine očigledno su htjeli da u potpunosti završe sa tim nekim zajedničkim životom”, pojasnio je Džananović.

Kako je kazao, na području većih općina su bile desetine zatočeničkih objekata.

“Prema onome što je dokazano pred Međunarodnim tribunalom i naučnim istraživanjima, u svim zatočeničkim objektima ubijeno je od 50 do 100 osoba. Torture, mučenja i silovanja su prošle hiljade ljudi”, istakao je Džananović.

Naglasio je da je nastavni plan i program danas u tim školama, koja su nekada korištena kao zatočenički objekti, usmjeren ka potpunoj diskriminaciji etničkih manjina koje žive na tim područjima

“Nastavnici toj djeci praktično ne govore ništa o historiji tog objekta. Do pomirenja ne može doći dok se ne rasvijetle pripadnici naroda u čije ime su počinjeni zločini. Danas se toj djeci servira lažna slika o dešavanjima na tim prostorima. Djeca ne znaju da su u tim učinionicama u kojim se oni danas obrazuju počinjeni monstruozni zločini. Serviranje tog obrazovnog sistema danas je nastavak realizacije tih velikodržavnih zločinačkih ciljeva. Na takav način se još više razdvajaju etničke zajednice”, poručio je Džananović.

Mjesta zatočenja su bile i škole u Sanskom Mostu, u Kalinoviku, Ključu, Bijeljini, Doboju, Višegradu, Vlasenici, Sokocu…

AA

BiH

Amidžić pozvao građane RS na miting “Srpska zove”: Ako smo mi toliko strašni, zašto žele da žive sa nama

Published

on

By

Generalni sekretar SNSD-a Srđan Amidžić pozvao je građane Republike Srpske da se odazovu mitingu “Srpska zove”.

“Pozivam sve građane da se odazovu na miting u četvrtak. Svaki pojedinac koji dođe se može smatrati i organizatorom. Jedan narod želi da se proglasi genocidnim, da je BiH normalna zemlja, a nije. Isti toliki skup bi bio u Sarajevu, jer ako želite sad imate cjelovitu BiH, onda se to ne radi na ovaj način, kako neko vidi suživot kada se ovakve inicijative pokreću. Ako smo mi toliko strašni, zašto žele da žive sa nama – ovo je pitanje i Bošnjaka i Hrvata, a pojedinci koji se predstavljaju kao opozicija bliži su više stanovništvu Ugande nego građanima RS. Oni oni su najkorisniji asistenti OHR-a”, rekao je Amidžić.

Kaže i da je SNSD krenuo u obilaske opštinskih organizacija pred izbore.

“Obišli smo sve opštinske organizacije SNSD-a u RS. SNSD je takav politički fenomen da je to nevjerovatno. Zadovoljni smo sa stanjem koje smo zatekli, ubjeđeni smo da ćemo zadržati sve opštine i gradove gdje imamo načelnike i gradonačelnike, u nekih 7-8 opstina gdje nema načelnika i gradonačelnika, ćemo ostvariti pobjedu. Planiramo drugi krug obilazaka, a onaj ko nije radio sam je sebe smijenio”, kaže Amidžić.

Konferenciji je prisustvovao i Igor Dodik, organizacioni sekretar SNSD-a. No, bez obraćanja medijima.

N1

Nastavi čitati

BiH

Detalji ubistva: Selmin došao kući Alenu i ubio ga pucajući mu iz pištolja u glavu

Published

on

By

U ponedjeljak oko 22.57 sati službenicima Policijske stanice Lukavac prijavljeno je da je u naselju Koksara u Lukavcu došlo do upotrebe vatrenog oružja kojom prilikom je jedno lice povrijeđeno

U naselju Koksara kod Lukavca, sinoć oko 23 sata, ispred objekta u kojem je živio hicem iz pištolja je ubijen Alen Muharemović (35). Osumnjičena osoba, Selmin Ibrahimović (33) iz Bokavića kod Lukavca, je ubrzo nakon toga lišen slobode.

On je osumnjičen da je sinoć došao do objekta u kojem je živio Muharemović, te nakon kraćeg verbalnog i fizičkog sukoba sa oštećenim, ispalio jedan hitac i nanio Muharemoviću prostrelnu povredu u predjelu glave. Nakon toga je otišao u Policijsku upravu Lukavac, prijavio ubistvo i predao oružje, koje će biti predmet vještačenja.

Policija o ubistvu

U ponedjeljak oko 22.57 sati službenicima Policijske stanice Lukavac prijavljeno je da je u naselju Koksara u Lukavcu došlo do upotrebe vatrenog oružja kojom prilikom je jedno lice povrijeđeno.

-Na mjesto događaja upućeni su policijski službenici PS Lukavac i Službe hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Lukavac, te je povrijeđeno lice odmah prevezeno u UKC Tuzla, gdje je preminulo, a radi se o A.M.(1989) iz Lukavca. Takođe oko 23,05 u službene prostorije PS Lukavac je samoinicijativno pristupio S. I. (1991) iz Lukavca te dobrovoljno predao vatreno oružje, iz kojeg je navodno prilikom tuče pucao, u naselju Koksara – navode u Upravi policije MUP-a TK.

O događaju je odmah upoznato Kantonalno tužilaštvo TK, te je u kasnim noćnim satima 15/16.04.2024.godine započeo uviđaj, kojim sa lica mjesta rukovodi dežurna tužiteljica, a isti vrše istražitelji Sektor kriminalističke policije UP MUP TK-a i Odjeljenja kriminalističke policije PU Lukavac, te se poduzimaju i druge mjere i radnje po nalogu i pod nadzorom postupajuće tužiteljice.

Licu S.I. je oduzeta sloboda, a isti će nakon kriminalističke obrade biti predat u nadležnost Kantonalnog tužilaštva TK.

Nastavi čitati

BiH

Bakir Izetbegović: Dodik će završiti u Srbiji ili Rusiji

Published

on

By

Bakir Izetbegović, predsjednik SDA, posjetio je danas Ahmiće gdje se obilježava 31 godina od stradanja Bošnjaka u jednom od najmonstruoznijih zločina u proteklom ratu koje je počinilo Hrvatsko vijeće obrane.

Izetbegović je kazao da ima nade za pomirenje kroz jaku Bosnu i Hercegovinu, iako zlikovci pokušavaju na sve načine da to spriječe.

“Zlikovci su glasni, ali ima puno više onih dobrih ljudi. Mi treba da se sjećamo, podsjećamo i gradimo Bosnu i Hercegovinu kao dio EU i NATO saveza”, kazao je.

O izjavama iz Srbije, prije svega predsjednika te zemlje Aleksandra Vučića, povodom najavljene Rezolucije UN-a o genocidu u Srebrenici Izetbegović je kazao:

“Imam za srpske lidere poruku da su stavili na vrat svom narodu zločine koje su počinili pojedinci. Bilo je puno tih pojedinaca kroz čitavu strukturu vojnu, policijsku, obavještajnu… ali ipak su to pojedinci. U Srebrenici se desilo šta se desilo i to treba prihvatiti. Rezolucija će uvjerljivo proći”, kazao je Izetbegović za N1.

Na pitanje da li će nakon što se izglasa rezolucija Milorad Dodik učiniti ono što najavljuje, odgovara:

“Sve su to koraci u stabilizaciji BiH koji naravno provociraju drugu stranu, jer vide da ne ide onako kako su planirali. BiH će biti dio EU, NATO saveza. Neće uspjeti oni koji ne žele dobro u BiH.”

A na pitanje gdje će završiti Dodik, odgovara: “Mislim da će završiti negdje u Srbiji ili Rusiji.”

Nastavi čitati

Najčitanije