Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Kako bi izgledao Balkan da su se karte prije 100 godina drugačije posložile

Published

on

Velika Britanija, Francuska, Rusija i Italija u Londonu su 26. aprila 1915. godine potpisale sudbonosni Londonski ugovor po kojemu je Italija trebala dobiti Istru, Dalmaciju sjeverno od Rogoznice i gotovo sve hrvatske otoke osim Velikog i Malog Drvenika, Šolte, Brača i poluotoka Čiova.

Split, Dubrovnik i Kotor trebali su biti pomorske luke Srbije, odnosno Crne Gore. U ovoj strašnoj računici eventualno samostalna Hrvatska je trebala biti sasvim mala.

S obzirom na to da se podrazumijevalo kako Slavonija, skupa s Bosnom i Hercegovinom, treba pripasti Srbiji, eventualno nezavisna Hrvatska je trebala obuhvaćati samo središnji dio i obalu od Istre do Dalmacije, uključujući luke Rijeku i Karlobag, te otoke Sv. Grgur i Rab. Ugovor je bio posljedica strateških interesa velikih sila i napetih zakulisnih pregovora, piše Slobodna Dalmacija.

Početkom 20. stoljeća, za tadašnje globalne sile Veliku Britaniju i Francusku, Hrvatska, koja je bila u okviru monarhije Habsburgovaca, nije bila posebno zanimljiva. Obje su sile bile spremne hrvatskim Jadranom platiti eventualno savezništvo Italije. Ostatak Hrvatske smatran je južnoslavenskim područjem koje je trebalo pripasti proširenoj Srbiji, odnosno Jugoslaviji.

U Parizu i Londonu ključni problem bila je Njemačka, koja je bila toliko moćna da se njezin utjecaj osjećao od Sjevernog mora i Baltika do Jadrana i Carigrada. Francuzi i Britanci posebno su se bojali projekta željezničke pruge Berlin – Bagdad, koji je mogao ugroziti francusko-britanski utjecaj na Bliskom istoku.

U takvoj situaciji Italija i Srbija imale su svoje posebne strateške računice.

Italija je pažljivo promatrala istočnu obalu Jadrana pa se za utjecaj u Albaniji “potezala” s Austro-Ugarskom, Srbijom i Grčkom. U Africi je, nakon vrlo krvave i skupe agresije, osvojila Libiju, a bacila je oko i na jug današnje Turske.

Kraljevina Srbija je u balkanskim ratovima 1912. i 1913. najprije osvojila, a zatim diplomatski izgubila sjevernu Albaniju, ali dobila je Kosovo i današnju Makedoniju, za koju je ratovala protiv Bugara. Ipak, u kasnijim zakulisnim pregovorima Srbija je bila spremna napustiti Makedoniju, osim Skoplja, u zamjenu za Bosnu i Hercegovinu i dalmatinske trgovačke luke, ali i ostatak Hrvatske.

Kad se zna sve ovo, ne treba čuditi što se i prije Londonskog ugovora trgovalo hrvatskim Jadranom. Na primjer, u novembru 1912. austrougarski poslanik u Beogradu je srbijanskom premijeru Nikoli Pašiću ponudio izlaz na more u Splitu ili Metkoviću s eksteritorijalnošću za srbijanska lučka postrojenja. Nikola Pašić je to odbio jer je vlada u Beču zauzvrat tražila carinsku uniju Srbije i Austro-Ugarske. Osim toga srbijanska vojska je tada bila nadomak albanske obale Jadrana pa Pašiću hrvatski Jadran nije bio toliko zanimljiv.

Odmah nakon izbijanja Prvog svjetskog rata, u tajnim pregovorima Austro-Ugarske i Italije potonja je tražila Korčulu i Split za svoja vojna uporišta na Jadranu. Krajem marta 1915. ruski ministar vanjskih poslova predložio je Britancima i Francuzima plan podjele Dalmacije između Hrvatske i Srbije. Granica je trebala biti rijeka Krka, a Split je trebao biti srbijanska trgovačka luka.

Sve u svemu, Hrvatska je tada bili moneta za potkusurivanje kojom su Velika Britanija, Francuska i Rusija htjele udovoljiti Italiji i Srbiji.

Da stvar bude gora, u odlučnim danima i mjesecima prije Londonskog ugovora strahote Prvog svjetskog rata jako su utjecale na držanje najvećih igrača u ovoj tragediji.

“Britanski, francuski i ruski ministri vanjskih poslova zaslužuju biti obješeni ako se Italija ne pokaže kao učinkovit saveznik koji će rat brzo privesti kraju”, govorilo se krajem aprila 1915. godine u kuloarima Ministarstva vanjskih poslova u Londonu, što je u svom privatnom pismu zabilježio vrlo utjecajni urednik londonskog Timesa Henry W. Steed.

Naime, kada je 1914. izbio Prvi svjetski rat, Francuska, Velika Britanija i Rusija bile su toliko “stisnute” njemačkim ratnim strojem da su odmah počele tražiti saveznike. U takvoj je situaciji hrvatski Jadran bio izvrsna moneta kojom se može kupiti Italiju, čija je vojska, vjerovalo se, mogla donijeti preokret i brzi završetak rata. Prijelomni trenutak toga cjenkanja bio je početak britansko-francuskog amfibijskog desanta na poluotok Galipolje kod Carigrada krajem februara 1915.

O diplomatskom uzbuđenju iza tadašnjih diplomatskih kulisa vrlo slikovito svjedoče riječi talijanskog ambasadora u Bukureštu, koji je ruskom kolegi dao vrlo pretjerano obećanje kako će Italija, ako bude zadovoljna teritorijalnim dobicima, odmah poslati 1,3 miliona vojnika prema Beču i Dalmaciji. Zato je Francuska požurivala svoje saveznice uvjeravajući ih kako je neophodno žrtvovati srpsko-jugoslavenske interese.

Ipak, čuli su se i glasovi u prilog hrvatskim interesima. Četiri mjeseca nakon sklapanja Londonskog ugovora britanski ministar vanjskih poslova Edward Grey je hrvatskom emigrantu Franu Supilu obećao samoodređenje i ujedinjenje Hrvatske, koja bi se sastojala od današnje Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Naravno, ako to prihvati vlada Srbije.

Još je precizniji bio stalni podtajnik u britanskome ministarstvu vanjskih poslova Arthur Nicholson.

“Dalmacija je slavenska zemlja koja teži ujediniti se s ostatkom Hrvatske i ogorčeno će se odupirati pokušaju uklapanja u Italiju.”

Svijet / Zanimljivosti

Katastrofa u Los Angelesu: Zbog požara stotine hiljada ljudi bez struje, vatru gase i zatvorenici

Published

on

By

Do borbe s šumskim požarima u američkoj saveznoj državi Kaliforniji, vatrogasci od četvrtka mogu zahvaljujući slabljenju vjetra Santa Ana koristiti i avione. Nekoliko aviona poslala je i Kanada, čiji premijer Justin Trudeau je ponudio i druge oblike pomoći, objavila je televizija NBC News.

Do borbe s šumskim požarima u američkoj saveznoj državi Kaliforniji, vatrogasci od četvrtka mogu zahvaljujući slabljenju vjetra Santa Ana koristiti i avione. Nekoliko aviona poslala je i Kanada, čiji premijer Justin Trudeau je ponudio i druge oblike pomoći, objavila je televizija NBC News.

U pomoć na terenu i gašenju vatre uključit će se i oko 400 zatvorenika, napisao je dnevnik Washington Post. Dodali su da se radi o vatrogascima osuđenim na kazne zatvora zbog manjih prekršaja.

Prema pisanju dnevnika Los Angeles Times, na velikom dijelu teritorije okruga Los Angeles proglašen je najviši stepen požarnog rizika, koji će važiti najmanje do petka navečer po lokalnom vremenu.

Bez presedana šumski požari u metropolitanskom području Los Angelesa odnijeli su već najmanje pet ljudskih života. Vlasti strahuju da bi u izgorjelim ruševinama zgrada mogla biti pronađena i druga tijela, prenosi agencija AFP.

Naredbu za evakuaciju dobilo je više od 130.000 stanovnika područja Los Angelesa. Pomoć u evakuaciji, pored Crvenog križa i drugih volonterskih organizacija, ponudilo je i nekoliko kompanija: Uber nudi besplatan prevoz evakuiranih u sigurne zone, dok Airbnb omogućava besplatan privremeni smještaj.

Vatrogasci i dalje pokušavaju staviti pod kontrolu nekoliko požara, kojima su u međuvremenu dodijeljeni različiti nazivi.

Najveći među njima, nazvan Palisades, proteže se između Malibua i Santa Monice duž obale Tihog okeana. Gori na površini od 70 km², a vatrogasci se teško nose s njim, slično kao i s požarom u okrugu Eaton, gdje je vatra zahvatila područje od 42 km², te Fire Sunset, koji se širi bogatom četvrti Hollywood Hills. Požar Hurst Fire, koji pokriva 3,4 km², vatrogasci drže pod kontrolom 10%. Najuspješniji su u gašenju požara Lidia Fire – stavili su pod kontrolu 40% od ukupne površine od 1,4 km².

Bez električne energije trenutno je više od 200.000 domaćinstava u Kaliforniji. Upozorenja vlasti o značajno pogoršanom kvalitetu zraka i produktima sagorijevanja odnose se na oko 17 miliona stanovnika Kalifornije, dodala je agencija AP. Grad Pasadena, koji se nalazi u blizini Los Angelesa, upozorio je da bi pitka voda usljed požara mogla biti opasna. Preporučeno je koristiti vodu iz vodovoda tek nakon filtracije ili prokuhavanja.

Predsjednik Joe Biden je, nakon povratka s komemoracije u čast preminulog bivšeg predsjednika SAD-a Jimmyja Cartera, sazvao sastanak svoje administracije u Bijeloj kući kako bi koordinisao federalnu podršku vlastima u Kaliforniji.

U isto vrijeme, Bidenov nasljednik u Bijeloj kući, republikanac Donald Trump, na društvenoj mreži Truth Social pripisao je odgovornost za požare u okolini Los Angelesa kalifornijskom demokratskom guverneru Gavinu Newsomu i njegovim, kako je naveo, pogrešnim odlukama u oblasti zaštite okoliša.

Trump je tvrdio da vatrogascima u Kaliforniji ponestaje vode zbog ekološke politike demokrata, koja uključuje preusmjeravanje kišnice radi zaštite “nepotrebnih riba iz porodice živorotki”. Međutim, prema američkim medijima, većina vode koja se koristi u Los Angelesu dolazi iz rijeke Colorado i uglavnom je koristi poljoprivredni sektor.

Šumske požare u okrugu Los Angeles komentirao je i milijarder Elon Musk, koji je u objavama na mreži X doveo u pitanje tvrdnje naučnika da klimatske promjene uzrokuje ljudska aktivnost. Također je tvrdio da je politika uključivanja manjina prilikom zapošljavanja vatrogasaca doprinijela lošem upravljanju požarima.

Klix

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Državljanin BiH koristio mobitel u vožnji i skrivio udes u Austriji: Tri osobe prevezene u bolnicu

Published

on

By

Najmanje tri osobe povrijeđene su u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u četvrtak, 9. januara, u austrijskom Tirolu.

Prema informacijama iz policije, nesreću je izazvao 55-godišnji vozač iz Bosne i Hercegovine. Udes se dogodio na putu B186, a prema prvim saopštenjima, vozač je izgubio kontrolu nad vozilom nakon što je telefon zazvonio, što ga je omelo i skrenuo u suprotnu saobraćajnu traku.

U trenutku kada je vozač iz BiH prešao u suprotnu traku, direktno je udario u automobil kojim je upravljao 21-godišnji Austrijanac. Pored njega, u vozilu su se nalazili i njegov 50-godišnji otac, koji je bio suvozač, te 44-godišnja majka koja je sjedila na zadnjem sjedištu.

 

Nesreća je bila direktna, a svi povrijeđeni su odmah prebačeni u bolnicu u Zamsu. Povrede su zadobili 21-godišnji mladić, njegova majka i vozač iz BiH, dok je jedini nepovrijeđen 50-godišnji otac, koji je bio suvozač u vozilu.

Put B186 je bio zatvoren za saobraćaj nekoliko sati dok je trajao uviđaj, a oba automobila su kompletno uništena.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Opasne poruke iz Srbije: “U sastav nezavisne države RS treba da uđe Petrovac, Brčko, Drvar, Glamoč i Grhovo!”

Published

on

By

Na beogradskom balu nacionalističkih vampire, na kojem su učestvovali ljudi od Dodikovog velikog povjerenja, poput Nenada Kecmanovića, Srđana Perišića, Darka Tanaskovića, zapaženo izlaganje imao je samozvani geopolitički ekpsert iz Srbije, Milomir Stepić, gorljivi zagovornik novog prekrajanja državnih granica na Balkanu i stvaranje Velike Srbije.

I Stepić, poput Kecmanovića, Tanaskovića i drugih Dodikovih metuzalema, smatra da će se dolaskom Trumpa na čelo Sjedinjenih Država, bitno popraviti međunarodni poožaj Republike Srpske, i otvoriti prostor za mirni raspad BiH i stvaranje nezavisne države Republike Srpske.

No, Stepić sugerira Dodiku da zanemari postojeću međuentietstki granicu i da po svaku cijenu osigura da Brčko i četiri općine s pordručja Livanjskkog kantona, većinski nastenjene Srbima, Drvar, Glamoč, Grahovo i Petrovac, uđu u sastav nezavisne države Republike Srpske.

Uopšte, uvek je pitanje granica ključno pitanje. Srpsko stanovište mora biti zasnovano na nužnosti revizije rastakanja SFRJ po badenterovsko-titoističkom (pseudo)principu duž tzv. AVNOJ-skih granica”, kazao je Stepić, uz napomenu da se unutar  nove srpske države obavezno mora naći  Brčko, Drvar, Glamoč, Grahovo i Petrovac.

Stepić drži da će prva godina Trumpovog mandata biti delikatna, jer će novi američki predsjednik imati mnogo izazova unutar SAD, potom u “američkom unutrašnjem dvorištu” Latinskoj Americi, te u čitavom svijetu. Stepić zato sugerira Dodiku da hitno pripremi strategiju proaktivnog djelovanja prema Donaldu Trumpu i da se pri tome ne drži Dejtonskog sporazuma kao pijan plota.

“Setimo se da se na Dejtonski sporazum 1995. nevoljno pristalo, da je prihvaćen kao nužno zlo, čak kao neka vrsta poraza. Stoga ne treba apriori odbacivati ideje njegove revizije, budući da se menjaju opšte geopolitičke prilike u kojima SAD – koje su ga diktirale – više nisu neprikosnoveni hegemon. Konkretno, nije izlišno postaviti pitanje, na primer, nametnutog statusa Brčkog, pozicije krajiških srpskih opština Drvar, Glamoč, Grahovo i Petrovac u Federaciji BiH, neadekvatne međuentitetske granice na brojnim sektorima”, kazao je Stepić, čije je izaganje popraćeno gromoglasnim aplauzom.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Šefica njemačkog AfD-a šokira: Štitimo Jevreje od muslimanskog kriminala, Hitler je bio komunista

Published

on

By

Više od 200.000 korisnika platforme X pratilo je u četvrtak jednosatni razgovor između Elona Muska i Alice Weidel, liderke krajnje desničarske Alternative za Njemačku (AfD).

Tema razgovora obuhvatila je Hitlerovu ideologiju, rat između Izraela i Hamasa te pitanje vjere u Boga.

Na pitanje o historijskoj ulozi Adolfa Hitlera, Weidel je iznijela kontroverzno mišljenje.

“Pošto sam ekonomistica, želim osvijetliti ideju nacizma i Hitlera: Tokom Trećeg Reicha, nacionalni socijalizam, kako su se sami nazivali, bio je socijalistički. Hitler je bio komunista koji je tvrdio da je socijalista, jer je doveo do nacionalizacije cijele industrije”.

Tvrdi da je riječ o jednoj od najvećih grešaka, piše Klix.

“Najveći uspjeh nakon najstrašnijeg razdoblja u našoj historiji bilo je označavanje Hitlera kao desničara i konzervativca – on je bio sušta suprotnost. AfD je također potpuna suprotnost”.

Tokom razgovora, Weidel je komentarisala i napad Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023. godine, tvrdeći da “samo ljevičarski Palestinci kritiziraju njemačku politiku” te ukazala na “duboko ukorijenjeni antisemitizam unutar ljevice,” koji je, prema njenim riječima, sličan “onome što je Hitler radio Jevrejima”.

Elon Musk, nakon kratke diskusije o potrebi brzog okončanja rata u Ukrajini, upitao je Weidel o njenim stavovima prema Izraelu.

Weidel je odgovorila da je to komplikovano.

“Oh, vrlo komplikovano. Jednostavno ne vidim rješenje. Možda Izrael treba tražiti saveze sa sunitskim državama, ako je to moguće”, dodajući da ne želi davati “bla bla” odgovore poput drugih političara.

Na Muskov pritisak da jasno izrazi podršku Izraelu, Weidel je odlučno izjavila:

“Da, naravno! Moramo zaštititi Izrael. Netanyahu je pravio mnoge greške u prošlosti. Kao Njemačka, moramo zaštititi Jevreje u našoj zemlji koji su izloženi muslimanskom kriminalu”, navodeći primjere poput palestinskih demonstracija u Berlinu, gdje je, kako tvrdi, “Jevrej više ne može hodati ulicom”.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Dodik dio predizborne kampanje u Hrvatskoj, Primorac: Birate vi Hrvati, a ne Milorad

Published

on

By

Milorad Dodik postao je i zvanično dio predizborne kampanje u Hrvatskoj.

Predsjednički kandidat Dragan Primorac obratio biračima putem Facebooka.

“Milorad Dodik, koji je nazvao cijeli hrvatski narod ustaškim, javno je izrazio podršku svom najboljem prijatelju Zoranu Milanoviću. U nedjelju ne dajte da njegov glas bude snažniji od vašeg i povedite Hrvatsku prema Zapadu”, napisao je Primorac.

Podsjetimo, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik javno je dao podršku hrvatskom predsjedniku Zoranu Milanoviću prije drugog kruga predsjedničkih izbora. Dodik je učestvovao na tradicionalnom okupljanju Hrvata u Bukovici, nedaleko od grada Laktaša u okolici Banje Luke, koje na svom imanju već 16. godinu zaredom organizira hrvatski poduzetnik porijeklom iz Bosne i Hercegovine Ivica Matošević.

“Zoran Milanović je čovjek s kojim se može graditi dijalog i zato bi moja preporuka, ne samo za Hrvate već i za Srbe, bila da glasaju za Zorana Milanovića, upravo u svjetlu te činjenice da je riječ o čovjeku dijaloga”, rekao je Dodik.

Inače, aktualni predsjednik Zoran Milanović poručio je jučer na Facebooku: “12.1. Predsjednika Republike birate vi, a ne Andrej Plenković.” Objavio je fotografiju na kojoj Primorac u društvu Plenkovića predaje potpise potrebne za kandidaturu na predsjedničkim izborima.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Trump nastavlja s provokacijama: Nakon Kanade, na novu mapu SAD-a dodao i Grenland

Published

on

By

Novoizabrani predsjednik SAD-a Donald Trump nastavio je provokacije koje se tiču teritorijalnih pretenzija Sjedinjenih Američkih Država te je objavio novu mapu na mreži Truth Social.
Na mapi koju je Trump objavio jučer, kao nova teritorija SAD-a mogla se vidjeti Kanada. U ažuriranoj verziji, Trump je pored Kanade kao teritorij Sjedinjenih Američkih Država dodao i Grenland.Danima unazad, Trump je u nekoliko navrata govorio o tome kako je za SAD neophodno da preuzmu kontrolu nad Grenlandom.

“U svrhu nacionalne sigurnosti i slobode širom svijeta, Sjedinjene Američke Države smatraju da su vlasništvo i kontrola Grenlanda apsolutna potreba”, rekao je Trump.

U kontekstu Grenlanda, Trumpov tim otišao je i korak dalje te je na ovo ostrvo poslao i svoje izaslanike, a koje je predvodio njegov najstariji sin Donald Trump Jr.

Trump Jr. posjetio je nekoliko lokacija na Grenlandu, a ručao je i s pripadnicima lokalne zajednice u jednom od restorana.

“Grenland voli Ameriku i Trumpa! Nevjerovatni ljudi s jednako odličnim prijemom. Oni samo žele biti u mogućnosti da iskoriste neke od nevjerovatnih resursa koje imaju i da dozvole sebi, svojoj zemlji i svojoj djeci da procvjetaju”, poručio je Trump Jr.

Klix

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije