Ljetna škola maternjeg jezika i kulture Bihać 2022. za djecu iz dijaspore održana je u Kulen-Vakufu od 25. do 29. jula i ovo je bila druga realizacija projekta koji ima budućnost ne samo u Bihaću nego i u cijeloj BiH. Za razliku od prošle godine, kada je Ljetna škola u Bihaću bila organizirana u dva ciklusa od po pet dana dnevnih aktivnosti, ove godine škola je organizirana u jednom ciklusu, i to u vidu ljetnog kampa.
POZITIVNE REAKCIJE
Polaznici su bili smješteni u objektu Rafting centra Discover Bihać nad rijekom Unom kod Kulen-Vakufa, u kojem su odsjeli pet dana i imali osigurane obroke. Implementator projekta bila je partnerska agencija Events 4U iz Bihaća, koja je angažirala edukatore i osmislila koncepciju edukacije polaznika. Tri nastavnika bosanskog jezika i književnosti, te po jedan nastavnik historije, njemačkog i engleskog jezika održali su nastavne aktivnosti, organizirali izlete i osmislili kreativne igre za osamnaest polaznika. Ideja je potekla i realizovana pod pokroviteljstvom Gradske uprave Bihać, koja je projekat aplicirala kod Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice FBiH, gdje je ključna pretpostavka bila da povežu tri stvari – bh. dijasporu, edukaciju i turizam, kaže nam Alana Fajković, koordinatorica Gradske službe za poslove sa dijasporom.
Dodaje da su još pretprošle godine aplicirali na javni poziv Ministarstva, te odmah naišli na jako pozitivne reakcije.
– Poslije nije bilo javnih poziva, jer su državne institucije bile u blokadi, tako da smo ove godine mi u Gradskoj upravi Bihać odlučili da to organizujemo iz vlastitih sredstava. Bila bi šteta da se prekida kontinuitet jedne tako dobre ideje, ističe Fajković.
Djeca koja su pohađala ovogodišnju Ljetnu školu došla su iz Italije, SAD-a, Njemačke, Engleske, Švicarske, Švedske, a nekolicina polaznika bila je iz Bihaća.
– Sva djeca su imala znanje maternjeg jezika, neko više, neko manje. Činjenica je da mnogo naše djece u inostranstvu ima samo pasivno znanje, što znači da razumiju jezik, ali ga ne govore. Recimo, roditelji su nam ispričali da im se obraćaju na bosanskom jeziku, ali im oni odgovaraju samo na njemačkom. Imali smo takvu djecu i tokom naše škole oni su stekli samopouzdanje, odvaže se i počnu govoriti, jer su jednostavno od početka na to prisiljeni, govori nam Alana.
Taj uspjeh najbolje su prepoznali roditelji koji su oduševljeni rezultatima. Inače, djeca se plaše ismijavanja ako u nečemu pogriješe, međutim, inteligentna su i kada im se lijepo objasni i pouči ih, vrlo brzo ovladaju tematikom.
POSVEĆENI PROFESORI
– Naša kćerka je presretna zbog svega što je naučila i zbog prijateljstva koje je sklopila. Sve nedoumice oko izgovaranja naših riječi i ustručavanje da će nešto reći pogrešno su pale. Sad vrlo simpatično i potpuno razgovaramo na bosanskom jeziku, ali isto tako znam da su njeni novi prijatelji popravili znanje. Kao roditelj želim zahvaliti svima koji su imali udjela u organizaciji i ostvarenju ove lijepe ideje, ističe mama djevojčice Laile, koja je pohađala ovogodišnju ljetnu školu, Mojabih.
Zapravo, svi roditelji su oduševljeni.
– Ako me pitate da vam preporučim samo jedno mjesto, jedan događaj u Bosni i Hercegovini a da je zanimljiv za djecu, rekla bih vam Ljetna škola maternjeg jezika i kulture u Bihaću i ne tražite dalje. Moja djeca su provela nezaboravnih pet dana u kampu Ljetne škole. Stekla su prijatelje, družila se, učila o kulturi BiH, obilazila prezanimljiva mjesta, išla na rafting. A sve to uz stručnu i posvećenu podršku tima Ljetne škole, u kojem su svi redom vrsni profesori historije, bosanskog i njemačkog jezika i pravi drugari koji su imali razumijevanje za sve dječije nestašluke te strpljivo odgovarali na radoznala dječija pitanja, kaže Azra Bekić, koja je sa mužem i troje djece boravila u Bihaću.
Kako su nam kazali edukatori, radi se o jednoj našoj uglednoj porodici koja je u BiH realizovala i projekat očuvanja zaštite Bosanskog brdskog konja.
– Grad Bihać, kao pokrovitelj ovog projekta, sigurno je pionir u prepoznavanju potreba djece koja žive u dijaspori, a čiji roditelji žude za tim da djeca nauče bosanski kako bi osjećala poveznicu sa domovinom svojih roditelja. U ime svih nas roditelja, molim vas da ova škola postane tradicionalna, želimo da se i drugi gradovi ugledaju na Bihać i pokrenu ovakav hvalevrijedan projekat. A nisu samo djeca uživala u Ljetnoj školi. Uživali smo i mi roditelji, uz prekrasnu Unu, u šetnji po Krajini, u međusobnom druženju i upoznavanju. I mi smo se već dogovorili da se vidimo sljedeće godine, a ja se već radujem i planiram smještaj. Djeca su već na spisku za narednu godinu, ističe Azra.
Roditelji u porodici Tokmić nisu proveli vrijeme u Bihaću, ali su bili iznenađeni pozitivnim utiscima njihove djece.
VIDIMO SE U 2023.
– Ideja je fantastična, realizacija je prevazišla očekivanja i mogućnosti nekolicine entuzijasta, vrijednost je neprocjenjiva i nemjerljiva u pogledu vezivanja djece iz dijaspore za matičnu državu i stvaranja osjećaja za kulturu, tradiciju i istoriju domovine, kao i unapređenje kompetencija u korištenju maternjeg jezika, poručuju Tokmići.
U početku je bilo skeptičnih, govori nam Alana Fajković. Bilo je djece koja bi došla samo na dva-tri dana, ali bi ostala do kraja škole. Zadovoljni korisnici su postali najbolja reklama, a Bišćani nemaju ništa protiv da se ovakav projekat proširi u cijeloj državi.
– Bilo je sličnih pokušaja, koliko znamo, u Tuzli i u Ključu, ali ništa nije zaživjelo na duže staze. A čuli ste i od roditelja koliko im je to značajno i veliko. Svi znamo koliko je to i našoj zemlji potrebno, naglašava Alana.
Tim Ljetne škole Bihać 2022. zahvaljuje polaznicima i njihovim roditeljima na ukazanom povjerenju i na lijepom druženju, te najavljuje susret i naredne godine.
You must be logged in to post a comment Login