Cazin
PUKOVNIK SAMIR BEGANOVIĆ – Prvi pilot Armije republike Bosne i Hercegovine – heroj sa lavljim srcem
Ove godine se navršava 28 godina od pogibije prvog pilota Armije Republike Bosne i Hercegovine, Samira Beganovića iz Cazina. Stradao je kada je ukrajinski avion “AN 26”, u kom je bio kao kopilot, oboren u rejonu Plitvičkih jezera u Republici Hrvatskoj.
Njegov avion pogođen je, po svemu sudeći, projektilom oružanih jedinica Martićeve i Babićeve tzv. SAO Krajine.
Najprije se negiralo da je avion uopće oboren, a kad je utvrđena lokacija pada, tijela više nije bilo. U to vrijeme imao je tek 27 godina.
Kako će se kasnije utvrditi, pronađeni ostaci tijela iz aviona su preneseni u Srbiju, a onda u Kijev. Uprkos svim naporima Samirovog brata Enesa, ovaj heroj, još uvijek nije našao smiraj u svojoj Bosni.
Samir Beganović je bio školovani pilot i zaljubljenik u letenje. Volio je nogomet i najprije htio da bude geometar. Najbolji učenik osnovne škole u Pećigradu isticao se svojom inteligencijom.
Njegov brat je ispričao svojevremeno, da je pred kraj osmog razreda u školi bio postavljen konkurs za Vazduhoplovnu gimnaziju u Mostaru, te da je Samir odlučio da se prijavi.
Njihova majka odmah je bila protiv i kazala da od toga “nema ništa”, no Samir je bio uporan i primljen je, te školovanje za pilota započeo u Hercegovini. Zatim je obrazovanje nastavio na vazduhoplovnoj akademiji, a završio je i obuku za instruktora letenja.
Početak rata ga je zatekao u Zadru. Iz Zadra je trebao biti premješten u Titograd (današnja Podgorica), ali on to odbio. Otišao je do Udbine (vojni aerodrom u Hrvatskoj), a odatle je došao u Bihać.
Rata je bio itekako svjestan pa mi je govorio:
“Buraz, rat je neizbježan. Ove naše usijane glave ne znaju da podjele nose rat”.
Samir je odmah po izbijanju agresije okupio preostale pilote u Bihaću i već su u maju 1992. godine formirali Vazduhoplovnu grupu. Neki kasniji oficiri Armije RBiH do tada još nisu napustili JNA. Sa osnivanjem Grupe, javila se i potreba izgradnje improviziranog aerodroma, a za to su izabrali lokaciju u Ćoralićima, u Cazinu. Aerodrom u Ćoralićima je bio strateški objekat i žila kucavica Bihaćkog okruga.
Samir Beganović i Edvin Iftić (koji, također, više nije živ) su prvi preletjeli prostor pod kontrolom Armije BiH, postajući tako prvi piloti jedine legitimne vojne sile u našoj zemlji.
U potpunoj kopnenoj blokadi koja je trajala 1200 dana, preleti preko teritorije tzv. SAO Krajine su unosili nadu u opstanak.
Do augusta 1994. godine Samir je napravio na stotine letova.
“On nije bio borbeni pilot i njegova misija je bila humanitarna jer je preko tog koridora između teritorije BiH u okruženju i slobodnog dijela Hrvatske, te Slovenije prevozio hranu, lijekove, sanitetski materijal, pomoć, bolesne i ranjene ljude. Ti avioni nisu bili borbeni, već transportni”, govorio je Enes Beganović.
Danas po ovom heroju, svojevrsnom nastavljaču djela Partizanske eskadrile, Franje Kluza i Rudija Čajevca, nosi naziv centralna ulica u Cazinu.
U ostatku Bosne i Hercegovine se nedovoljno zna o Beganoviću. Samirovu porodicu, kako je pisala Edina Kamenica, naročito boli to što se čak pokušalo sakriti da je Samir, zajedno s Edvinom Iftićem napravio prvi ratni let, i to na području na kojem je tada u nebo pucalo nekoliko vojski.
Za početak, primjer Samirovog rodnog grada trebali bi slijediti i mnogi drugi u Bosni i Hercegovini, te ulicu, trg, ili prikladan objekt nazvati po pilotu Beganoviću.
“Kad ime Samira Beganovića postane dio našeg kolektivnog sjecanja koliko i ime Rade Končara dostići ćemo nivo svijesti zrele nacije”, napisao je danas Hasan Nuhanović, svjedok genocida, pisac, aktivista, podsjećajući na djelo prvog pilota Armije RBiH.
Sramno je i nedopustivo da se do danas država Bosna i Hercegovina nije snažnije angažirala da, pored afirmacije djela ovog istinskog heroja, najprije pronađe posmrtne ostatke Beganovića.
Uz malo ozbiljnijeg diplomatskog angažmana i državne volje, veliki su izgledi da bi se konačna istina mogla saznati, a posmrtni ostaci dopremiti u Bosnu i Hercegovinu. To je dug ove zemlje!
Do tada, Krajšnici će gledati u nebo sjećajući se istinskog patriote i humaniste, koji je dobro znao šta rizikuje, ali se nije pokolebao u borbi za državu Bosnu i Hercegovinu i njezine građane.
Cazin
Saobraćajna nesreća u cazinskom naselju Kovačevići
U mjestu Kovačevići došlo je do saobraćajne nesreće u kojoj su učestvovala dva vozila.
Na sreću, prema prvim informacijama, nije bilo teže povrijeđenih, ali je zabilježena materijalna šteta.
Zbog udesa, saobraćaj se na ovom dijelu puta odvijao otežano, a vozačima se savjetuje oprez. Na licu mjesta intervenisala je policija, koja je obavila uviđaj.
Cazin
GFC Sarajevo pjesmom Dine Merlina “bocnuo” svog igrača nakon prelaska u redove Bubamare
ako je Brkanić napustio redove viceprvaka BiH usred sezone, a to će mu u Sarajevu očito teško oprostiti, pošto su ga “bocnuli” putem zvanične stranice koristeći stihove čuvene pjesme Dine Merlina.
https://www.facebook.com/watch/?v=1581809169142469
“Nešto je u nama, do pola sveto, a od pola prokleto. Nije sreća para puna vreća, to znaju oni što je imaju”, dio je poznatog hita “Godinama”, koji je Dino Merlin u duetu otpjevao sa Ivanom Banfić, a koji je GFC Sarajevo podijelio na zvaničnoj stranici.
Brkanić je 22-godišnji reprezentativac Bosne i Hercegovine koji je u jesenjem dijelu prvenstva postigao 10 pogodaka, 9 u Premijer ligi i jedan u Kupu BiH.
Bubamara je nakon devet kola Premijer lige lider na tabeli sa 25 bodova, jednim više od ekipe Mostar SG Staklorada, a treća je Sloga sa 21 bodom.
GFC Sarajevo trenutno zauzima šesto mjesto sa devet bodova.
Klix
Cazin
Veliki transfer u bh. futsalu: Cazinska Bubamara dovela najboljeg igrača GFC Sarajevo
Najbolji igrač aktuelnog viceprvaka GFC Sarajevo Faruk Brkanić je postao novi futsaler Bubamare.
Radi se o 22-godišnjem reprezentativcu Bosne i Hercegovine koji je u jesenjem dijelu prvenstva postigao 10 pogodaka, 9 u Premijer ligi i jedan u Kupu BiH.
Brković je s ekipom iz Cazina potpisao ugovor do ljeta 2027. godine i sasvim sigurno će im biti veliko pojačanje u pohodu na tiulu prvaka.
Cazin
Saobraćajna nesreća u Cazinu, udaren pješak
Na Ćupriji je danas došlo do nesreće u kojoj je automobil udario pješaka. Prema riječima očevidaca, pješak je zadobio povrede, ali je zahvaljujući brzoj reakciji prolaznika dobio prvu pomoć prije dolaska hitne pomoći, piše Cazin.com.
Prolaznici su odmah priskočili kako bi unesrećenom pomogli i osigurali mjesto nesreće. Vozilo hitne pomoći stiglo je ubrzo nakon dojave, a povrijeđeni je prebačen u bolnicu na dalju medicinsku obradu.
Policija je izašla na teren i obavila uviđaj kako bi se utvrdili tačni uzroci nesreće. Za sada nije poznato u kakvom je stanju povrijeđeni, a više informacija očekuje se nakon istrage.
Cazin
Postavljeni solarni radari na dvije lokacije u Cazinu
U ulicama Generala Izeta Nanića, ispred Srednjoškolskog centra, i Žrtava Domovinskog rata, kod JU OŠ Cazin II, instalirani su solarni maxi radari za kontrolu brzine.
Cilj postavljanja ovih uređaja je unapređenje sigurnosti svih učesnika u saobraćaju i podizanje svijesti vozača o važnosti pridržavanja propisa, piše Cazin.com.
Solarni radari funkcionišu tako da prilikom nailaska vozila prikazuju trenutnu brzinu kretanja. Ako je brzina veća od dopuštene, radar šalje upozorenje “USPORI!”, dok poruka “HVALA” nagrađuje vozače koji poštuju ograničenja.
Postavljanje ovih radara posebno je značajno za povećanje sigurnosti u blizini škola i frekventnih saobraćajnica.
Cazin
Podijeljena mišljenja: Cazinjani o zabrani pušenja u zatvorenim objektima
Na području Cazina sprovedena je anketa u vezi s novim zakonskim propisima koji se odnose na zabranu pušenja u zatvorenim objektima. Prema novim pravilima, svi zatvoreni objekti veći od 50 m² bit će obavezni osigurati posebno odvojene prostorije za pušače, što je izazvalo različite reakcije među građanima.
Iako je većina građana izrazila mišljenje da zabrana pušenja u manjim zatvorenim objektima može biti korisna za očuvanje zdravlja, nisu svi dijelili isto stajalište. Neki su smatraju da bi ove mjere mogle negativno utjecati na rad ugostiteljskih objekata, posebno manjih kafića i restorana koji ne mogu priuštiti dodatne prostorije za pušače.
Ova zabrana pušenja i dalje izaziva žustre debate, a mišljenja građana i dalje variraju. Dok jedni podržavaju mjere za smanjenje izloženosti pasivnom pušenju, drugi smatraju da zakon ide predaleko i narušava slobodu izbora.
Pogledajte cijeli video s reakcijama građana i razmislite o njihovim stavovima u vezi s novom zabranom.
-
Cazinprije 3 dana
Tuga u Cazinu, iznanada preminuo Anel Lojić
-
BiHprije 2 dana
Skandalozna Zovko: “A to se događa u BiH s kršćanima, a kamoli u Siriji. Zato ne budimo naivni!”
-
Smrtovniceprije 6 dana
Na ahiret preselila Avdić (rođ. Kadić) Meleća
-
Svijet / Zanimljivostiprije 3 dana
Snažne eksplozije u Siriji, Izraelci napali: “Najteži udar od 2012.”
-
Sportprije 7 dana
Džanan Musa se obrisao s Instagrama: “Prolazi najteže trenutke od dolaska u Real”
-
Smrtovniceprije 3 dana
Na ahiret preselio Lojić (Nijaz) Anel
You must be logged in to post a comment Login