Connect with us

BiH

Višković pisao Guterresu – „Ne pripremamo secesiju, žrtve smo, kao i Hrvati, OHR-a i islamskog ekstremizma“

Published

on

Budući da su mediji već objavili najznačajnije akcente iz Schmidtovog izvještaja, kao i burne reakcije Milorada Dodika na ocjene iznesene u njemu, pogledajmo kako na na iste probleme gleda i kojim se argumentima služi Vlada Republike Srpske, piše SB

Priredio: SENAD AVDIĆ

 

Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske, prije dva dana, 4. maja, poslao je generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Antoniu Guterresu, novi, 27. po redu izvještaj Vlade RS u kojem se iznose mišljenja, analize i stavovi Vlada RS u aktuelnim prilikama u Bosni i Hercegovini. Višković piše da ovaj opsežan izvještaj na 40-ak strana šalje Guterresu „sa ciljem da pomogne Savjetu bezbjednosti na predstojećoj sjednici Savjeta bezbjednosti“. Ovaj izvještaj stiže, dakle sedam dana prije nego što je planirano da se  Vijeću sigurnostu UN.a obrati Chistian Schmidt, visoki predstavnik u BiH,  u svom redovnom polugodišnjem izvještaju planiranom za 11. maj.

Budući da su mediji već objavili najznačajnije akcente iz Schmidtovog izvještaja, kao i burne reakcije Milorada Dodika na ocjene iznesene u njemu, pogledajmo kako na na iste probleme gleda i kojim se argumentima služi Vlada Republike Srpske.

INZKO ZAKUHAO, SCHMIDT NASTAVIO

Prvo poglavlje Izvještaja Vlade RS upućenog Savjet u bezbjednosti UN počinje kontatacijom da je „Poštivanje Daytonskog sporazuma presudno za stabilizaciju i uspjeh BiH“, kao i da „Republika Srpska u potpunosti poštuje i pridržava se Daytonskog sporazuma“. U Izvještaju se ponavljaju manje-više poznate floskule koje posljednjih mjeseci i godina redovno koriste zvaničnici entiteta RS, poput fraze da „Republika Srpska ni na koji način ne želi da ospori suverenitet, ili teritorijalni integritet BiH“. U isti poznati narativni repertoar spada i tvrdnja iz Izvještaja da „Republika Srpska  nema apsolutno nikakakv plan  da krene putem odscjepljenja od BiH, bilo de jure, ili de facto“.

Takve optužbe na račun RS, stoji ui Izveštaju iznose „neodgovorni zvaničnici u Sarajevu i u pojedinim stranim prijestonicama (koji) neprestano plasiraju apsurdne, zapaljive optužbe, prema kojima se svaki pokušaj Republike Srpske da ostvari svoja legitimna prava mora posmatrati kao korak ka secesiji“.

Lajt motiv koji se provlači kroz sva poglavlja Izvještaja Vlade RS jeste da „uzrok poltičke disfunkcionalnosti BiH nije dejtonska formula, već oni koji tu formulu ruše“. A rušitelje „dejtonske formule“ se svrstava u dvije grupe: Ured Viskog predstavnika u BiH i „političko-muslimansko Sarajevo. Gavni krivac, prema Izvještaju, za sadašnuju političku krizu u BiH je bivši visoki predstavnik Valentin Inzko, „koji je napuštajući funkciju  prošle godine nezakonito donio dekret kojim se kriminalizuje izražavanje određenih mišljenja o ratu u BiH iz devedesetih godina“. (Tako se eufemistički naziva negiranje genocida počinjenog u Srebrenici).

 

Ništa bolje u Izvještaju Vlade RS nije prošao ni Inzkov nasljednik Christian Schmidt, koji „nije izvukao nikakvu pouku iz meteža koji je Inzko izazvao“.

 „ISLAMSKA DEKLARACIJA“- TRAJNA INSPIRACIJA

Naglašava se da ovakvo mišljenje Vlade i drugih institucija nije usamljeno i navodi nekoliko stranih diplomata (Carl Bildt), novinara (Michael Martens) koji su posljednjih mjeseci i godina kritizirali rad OHR-a u BiH. Ocjene iz Izvještaja Vlade RS potpuno su komplementarne sa tvrdnjom Zorana Milanovića, predsjednika Hrvatske. Milanović, također, misli „da Dejtonski sporazum nije propao, nego se ne poštuje, krši ga se. Kada bi se poštovao, bilo bi sve u redu“.

A ko krši Dejtonski sporazum, i tu se manje-više poklapaju mišljenja Vlade RS i hrvatskog predsjednika Milanovića. To su, pored OHR-a, „muslimanske stranke predvođene islamističkom SDA“. One „krše vladavinu prava i izazivaju nestabilnost sve intenzivnijim djelovanje na razgradnji  ustavnog poretka ustanovljenog Dejtonskim sporazumom u cilju uspostavljanje totalne bošnjačke dominacije“. A, uprvo je bošnjačka dominacija, tvrdi se, „cilj SDA od  njenog osnivanja“.

Izvještaj se poziva na „Islamsku deklaraciju“ Alije Izetbegovića, osnivača SDA, u kojoj se otvoreno kaže: „Nema mira ni koegzistencije između islamske vjere i neislamskih društvenih i političkih institucija“.

Osvrćući se na „situaciju u Ukrajini“, kako se u Izvještaju naziva agresija Rsije na tu zemlju, autori tvrde da „bošnjačke stranke u BiH, predvođene islamističkom SDA, sa svojim stranim pomagačima pokušavaju da iskoriste situaciju u Ukrajini da sprovedu svoj plan za BiH tvrdnjom da su nedavni koraci Republike Srpske ka vraćanju njenih ustavnih nadležnosti pod uticajem predsjednika Rusije“. Vlada RS te tvrdnje naziva „čistom fantazijom“, jer, pišu , „rukovodstvo RS i njene insitucije ne služe Rusiji ni bilo kojoj drugoj stranoj sili, već isključivo svojim građanima“.

U svom Izvještaju Vijeću sigurrnost UN-a  Vlada RS se osvrnulo i na krizu unutar Federacije BiH uzrokovanu  promjenama Izbornog zakona.  Tvrdi se da je „odbacivanje svih nastojanja da se dođe do  izborne reforme predstavlja namjerno obespravljivanje Hrvata i namjerno odbacivanje, od strane SDA, samih principa koji su u samoj osnovi Dejtonskog sporazuma“. Nepopustljivost SDA je, tvrdi se, „navela je hrvatske stranke da razmotre mogućnost bojkota predstojećih izbora. Nakon što je SDA  izazvala neuspjeh pregovora o izbornoj reformi u martu 2022.godine Dragan Čović je rekao da sada nema uslova za održavanje izbora u BiH“. Citiraju se i riječi  Zorana Milanovića  koji je, također, ocijenio da ukoliko se ne promijeni Izborni zakon u BiH da će „učiniti sve da se izbori u BiH 2002 godine ne održe“.

U nekoliko navrata Izvještaj Vlade RS se vraća na politiku Stranke demokratske akcije i njenog lidera Bakira Izetbegovića  za kojeg se tvrdi da je „naslijedio ekstremističke stavove svoga oca,  koji su sve, samo ne pacifistički“. Podsjeća se da je mlađi Izetbegović u oktobru prošle godine izjavio: „Moramo biri spremni na rat“ i dodao: „ako ljudi hoće da žive, moraju biti spremni i da umru, ako žele mir, moraju biti spremni na rat“.

 

Vlada Republike Srpske u svom Izvještaju ukazuje Vijeću sigurnosti UN na „antidejtonsko ponašanje“ i drugih političkih ličnosti i javnih aktera  iz Sarajeva. Ističu ministricu vanjskih poslova Biseru Turković koju optužuju da djeluje samostalno i mimo odluka Predsjendištva BiH. Kao primjer se navodi njena posjeta Iranu gdje se „sastala sa tvrdolinijaškim predsjednikom Irana uprkos tome što je opšte poznato da mu se na teret stavlja uloga u masovnim pogubljenjima političkih zatvorenika osamdesetih godina prošlog vijeka“.

IMA I RAZUMNIH MUSLIMANA, POPUT RADONČIĆA

Za „soliranje“ Vlada RS optužuje i Željka Komšića, člana Predsjedništva BiH. Navodi se da je  on „lažno tvrdeći da govori u ime BiH održao govor pred Generalnom Skupštinom UN-a, bez ovlašćenja Predsjedništva BiH i tom prilikom iznio svoje lične stavove“.

Stranka demokratske akcije je, tvrdi se u Izvještaju Vlade RS, stavila pod kontrolu i Centralnu izbornu komisiju BiH. To je, navode, „izazvalo osude ne samo srpskih i hrvatskih stranaka, nego čak i vodeće bošnjačke stranke SBB“. Citiraju se riječi Fahrudina Radončića, lidera SBB-a i bivšeg ministra sigurnosti BiH  koji je povodom izbora novih članova CIK-a BiH u martu 2020. rekao: „Dok mi trošimo svoje zdravlje i posljednje atome sange da pomognemo građanima u  migrantskoj krizi, korona pandemiji i na drugim poljima, oni već planiraju kako da kompromitiraju izborni proces i izvrgnu volju građana“.

Stranka demokratske akcije je, tvrdi se u Izvještaju, „protivpravno preuzela ključne pravosudne funkcije“. To se ilustrira smjenom Gordane Tadić, Glavne tužiteljice Tužiteljstva BiH „na osnovu lažnih navoda o „nemaru“…Sve i jedan Srbin i Hrvat u VSTV-u glasali su protiv smjene, ali su ih nadglasali bošnjački članovi VSTV-a“. Citiraju se riječi Bariše Čolaka, nekadašnjeg ministra pravde BiH, koji je kazao da su SDA i „političko Sarajevo“ „uspostavili kontrolu  nad VSTV, a  ni to im nije bilo dovoljno, pa su pored kontrole Suda BiH, preuzeli i kontrolu nad Tužiteljstvom BiH“.

Izvještaj Vlade RS upućen Vijeću sigurnosti UN-a završava se  zaključkom koji sugerira da je sve što su vlasti i lideri  ovog entiteta  poduzimali u prethodnom periodu bilo defanzivnog karaktera i dešavalo se kao reakcija na poteze „političkog Sarajeva“.

„S obzirom na uporne i agresivne postupke SDA na demontaži dejtonske ustavne  strukture kako bi SDA stekla dominaciju nad svim funkcijama vlasti u BiH, nastojanje Republike Srpske  da povrati neke od ustavnih nadležnosti koje joj pripadaju za koje je ranije dogovoreno da se povjere nivou BiH, nije ništa drugo  do čin borbe za opstanak, a ne čin secesije“, piše na kraju 27-og po redu Izvještaja Vlade RS  Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih naroda.

 

BiH

Vojin Mijatović: Od 1. januara nijedan poslodavac u FBiH neće moći isplatiti manje od 1.200 KM

Published

on

By

Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je danas da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.

“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tu famoznu 1.000 KM, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, neće moći dobiti ispod 1.200 KM – tvrdi Mijatović.

Mijatović je naveo da će, nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dohotku FBiH u Parlamentu, Vlada na prvoj narednoj sjednici usvojiti Uredbu o obaveznim mjesečnim primanjima radnika u FBiH kojom će to biti regulisano.

Dodao je da su procjene pokazale da se na crnom tržištu u FBiH gube milijarde KM i da će stupanje na snagu Zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u Federaciji BiH polovinom 2025. značiti kraj za one poslodavce koji ne izdaju fiskalne račune.

Mijatović je istakao da će to značiti dodatne prihode za Federaciju BiH koji bi trebali nadoknaditi pad zbog smanjenja doprinosa ali i stvoriti rezervu za razvojnu komponentu budžeta.

Pojasnio je da se ova Vlada FBiH zadužuje u skladu sa prihodovnom stranom okvira budžeta za ovu godinu, a da je trogodišnji plan zaduženja po kojem sad rade usvojila Vlada koju je vodio Fadil Novalić.

Kraljević: Zakon o fiskalizaciji transakcija u cilju suzbijanja utaje poreza

Dopremijer Federacije BiH i federalni ministar financija Toni Kraljević kazao je danas nakon sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da utvrđeni Nacrt Zakona o fiskalizaciji transakcija ima za cilj suzbijanje utaje poreza, maksimalno minimiziranje tog neformalnog tržišta, kao i suzbijanje nelojalne konkurencije.

– Ako vi fiskalizirate, vaš komšija se bavi istim biznisom i ne fiskalizira, može biti cjenovno povoljniji u  odnosu na vas, što znači nelojalna konkurencija – pojasnio je.

Kraljević je govorio i o edukativnoj komponenti, definiranju i animiranju potrošača i podizanju svijesti, te o važnosti preuzimanja računa, a isto tako i o unaprjeđenju postupaka  samog poreznog nadzora.

Napomenuo je da će implementacija tog zakona omogućiti elektronsko evidentiranje podataka,  što znači i da donosi novost koja se zove Centralna platforma za fiskalizaciju.

Dodao je da njome upravlja Porezna uprava FBiH,  koja je kolektor i posrednik svih podataka koje dolaze  iz elektronskih fiskalnih sistema, što maksimizira i nadzor i kontrolu te sprječava poreznu utaju.

– Naravno, krajnji cilj je poboljšanje naplate javnih prihoda, odnosno punjenje prihodovne strane  budžeta, ali i discipliniranje cijelog tog sistema – kazao je.

 

Osvrnuo se i na dopune Zakona  porezna na dohodak, kojim s omogućava  izuzeće dijela prihoda od poreznog opterećenja, kako bi se dala mogućnost poslodavcima da svoje zaposlenike mogu honorirati  kroz dio bez porezne presije.

– Taj zakon je temporalnog karaktera, nadam se da će to biti od 1. januara do 31. decembra 2025. godine. Temporalnost ovog zakona jasno upućuje na opredijeljenost Vlade FBiH na kompletiranje onoga što nazivamo porezna reforma, a što smo danas krenuli sa online fiskalizacijom – objasnio je Kraljević.

“Penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta”

Na kraju je još dodao da penzioneri neće biti taoci usvajanja budžeta te da je iz ušteda kreirana akumulacija iz koje će biti isplaćena jednokratna pomoć za penzionere.

Postojeći sistem fiskalizacije baziran na Zakonu o fiskalnim sistema iz 2009. godine, koji se implementira od 2010. do 2011. godine.

–  I kada se okrenemo unazad 15 godina, možete zamisliti koliko je, u tehničko-tehnološkom smislu, evoluiranju, razvoju informacijskih  tehnologija i digitalnom poslovanju, postojeći pravni okvir postao tijesan i kompatibilan sa svim tim tehnološkim iskoracima – kazao je ministar Kraljević te dodao da je aktuelna Vlada FBiH fiskalnu reformu nametnula kao prioritet.

Dodao je da ovo danas ne bi mogli nazvati set fiskalnih zakona, s obzirom da je fiskalna reforma najsloženija reforma u svakoj državi, te da je to proces, a da svaki proces ima svoje etape.

– Ovo je prva faza u tom procesu – zaključio je ministar finansija FBiH Toni Kraljević.

FENA
Nastavi čitati

BiH

Kraj sušnog perioda: Dijelove BiH će pogoditi obilnije padavine, stiže i zatopljenje

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini danas će biti oblačno i hladno, a na jugu pretežno sunčano i toplije. Poslije podne se očekuje naoblačenje koje će uvečer donijeti slabu kišu.

U noći na četvrtak padavine će jačati na jugu i jugoistoku, kiša se očekuje u nižim predjelima, a snijeg u brdsko-planinskim.

Puhat će slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosit će od minus dva do četiri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus pet, a najviša dnevna od pet do 11, na jugu do 16, u višim predjelima od dva stepena.

BHmeteo: od vikenda toplije

Kako javlja BHmeteo, danas slično vrijeme kao i jučer, a u četvrtak i petak premještanjem još jedne visinske ciklone oko naših krajeva uslijedit će porast oblačnosti u cijeloj zemlji uz koji će samo rijetko biti slabijih padavina.

U nizinama kiša, a u višim krajevima malo snijega. Bez veće promjene u temperaturi, ostaje hladno u većem dijelu zemlje uz ispodprosječne temperature. Jače i lokalno obilnije padavine će se zadržati južnije od naše zemlje tih dana.

Hladniji period koji nas prati skoro od početka novembra će se završiti u subotu 16. novembra. Od subote strujanja okreću na jugozapadna donoseći više sunčanog vremena i osjetnije zatopljenje.

Od nedjelje i početkom sljedeće sedmice dnevne temperature će u mnogim mjestima biti između 15 i 20 stepeni.

Početkom sljedeće sedmice jačanje južnog vjetra i ulazak u nestabilan period koji će najviše padavina donositi Hercegovini i jugozapadu Bosne. Tako će se prekinuti ovaj izrazito sušan period koji u mnogim mjestima traje već više od mjesec dana.

Prognoza FHMZ-a za naredne dane

četvrtak pretežno oblačno vrijeme. Prije podne u Hercegovini slaba kiša, a na istoku i jugoistoku Bosne slab snijeg ili susnježica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

petak pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša u Hercegovini, a tokom noći u većini područja. Vjetar slab istočni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od -3 do 3, na jugu do 8, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 14 °C.

subotu pretežno oblačno vrijeme. U prvom dijelu dana kiša u većem dijelu zemlje, a na planinama snijeg. Poslije podne slaba kiša u Hercegovini, na istoku i jugoistoku Bosne. Vjetar slab u Hercegovini i na jugozapadu Bosne jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 0 do 6, na jugu do 8, a dnevna od 4 do 10, na jugu do 12 °C.

Nastavi čitati

BiH

Penzioneri koji imaju zagarantovanu penziju dobit će po 50 KM, oni sa penzijom preko 1.000 KM neće dobiti ništa

Published

on

By

Vlada Federacije BiH donijela je uredbu kojom će penzioneri u FBiH dobiti jednokratnu pomoć od 50 KM i 100 KM, zavisno od visine penzije. Penzioneri koji imaju penzije preko 1.000 KM neće dobiti pomoć.

U Federaciji BiH je 451.000 penzionera od kojihnajviše onih sa najnižom penzijom koja iznosi 573 KM. Penzioneri koji primaju penzije u visini do 685 KM, a što predstavlja zajamčenu penziju primit će jednokratnu pomoć u iznosu od 100 KM. Penzioneri koji imaju primanja između 680 i 1.000 KM dobit će 50 KM.

Iznos je daleko od obećanog, a dio penzionera će biti u potpunosti zaobiđen u smislu dodjele jednokratne pomoći.

Federalni ministar rada i socijalne politike FBiH Adnan Delić ranije je kazao da će se visina jednokratne pomoći kretati između 100 do 200 KM. On je kazao da će penzioneri koji primaju penziju u visini do 1.000 KM trebali dobiti do 200 KM, a oni sa primanjima preko tog iznosa 100 KM jednokratne pomoći, piše Istraga.

To je bio i zahtjev Savez penzionera da se penzionerima koji imaju penzije do 1.000 KM isplati 200 KM, a onima iznad po 100 KM.

Sredstva će se osigurati iz Budžeta FBiH za 2024. godinu.

Nastavi čitati

Najčitanije