Connect with us

BiH

Aliju štitili, a, ne oteli(!?) Svjedok odbrane Karadžića danas vještak Tužilaštva u Dobrovoljačkoj!

Published

on

Na haškom suđenje (ICTY) zapovjedniku Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS) Ratku Mladiću iskaz je davao i Mile Matijević, bivši pripadnik banjalučke policije, koji je kao svjedok odbrane osporavao da je bio prisutan na sastanku na kojem je policija bosanskih Srba (Simo Drljača) 1993. godine zatražila pomoć od VRS-a u uništavanju tragova oko 5.000 ubijenih Prijedorčana – pokopanih u rudarsko okno Tomašica.

Piše: Amina Čorbo-Zećo, Patria

Svjedok Matijević poricao je tada i svoja saznanja o masovnom ubistvu zatočenika na Korićanskim stijenama, koje se stavlja na teret spomenutom Drljači i njegovim prijedorskim policajcima, kao i o rasprostranjenim zločinima u zloglasnim prijedorskim logorima, poput Omarske.

Danas Matijević vještači, onako kako i svjedoči! Na osnovu njihovih vještačenja tvrdi se da Alija Izetbegović nije bio zarobljenik 2. i 3. maja 1992. godine i da kolona u Dobrovoljačkoj nije bila legitiman vojni cilj, a suprotno ranijem zaključku haških tužilaca, kasnije i tužilaca Tužilaštva BiH!?

Sve to nije bilo dovoljno Sudu BiH koju je potvrdio optužnicu u slučaju Dobrovoljačka, da odbaci optuženje, i sada je evidentno da sudija za prethodni postupak nije ni pogledao obimnu dokumentaciju koja od novih dokaza nema skoro ništa u odnosu na ranija saznanja u istrazi koja je trajala 30 godina!?

Novost su vještačenja, koja bi morala biti objektivna, neutralna i od osoba s velikim kredibilitetom. Vještačenja su radili gore spomenuti Mile Matijević (Banja Luka), Centar za vještačenje Zenit Stamenko Novaković, vještak vojne struke i Mladen Marinković (vojna struka), Zoran Tomaš, vještak za audiovizualna djela i Željko Karan, vještak medicinske struke. Interesantno je da je Marinković svoje vještačenje dao i u slučaju Ramiz Dreković dok je Matijević vještačio u slučaju Veliki park.

Ovaj posljednji, Karan, za one zaboravne se teretio da je objavio lažni toksikološki nalaz o smrti Davida Dragičevića. Kasniji toksikološki nalazi, naime, pokazali su da Karanov inicijalni toksikološki nalaz nije tačan.

Takav će vještačiti na Sudu BiH u optužnici koja je napisana pola na ekavici, a koju su potpisali Milanko Kajganić i Mladen Vukojičić i sve će to morati slušati Ejup GanićZaim BackovićHamid Bahto, Hasan Efendić, Fikret MuslimovićJusuf PušinaBakir AlispahićEnes Bezdrob, Ismet Dahić i Mahir Žiško.

Najveći politički, vojni i policijski vrh RBiH dokazuje svoju nevinost u farsi skrojenoj u Beogradu. Interesantno je bilo i ponašanje postupajućeg tužioca Mladena Vukojičića, koji je tokom uvodnih riječi odbrane prigovor uložio čim se Beograd spomenuo!?

„Kukavički u Beogradu svoj zločin podmeću žrtvama“, reći će Muslimović u svojim uvodnim riječima.

Reagovat će Vukojičić riječima:

„Prigovaram na ovakave uvodne riječi. Evo dosad sam šutio, iako mi se spočitava da nisam spomenuo žrtve u Titovoj, zapaljene tramvaje, ali evo odosmo i do Beograda“, kazat će Vukojičić, a sudija Darko Samardžić upozorit će optuženog da uvodne riječi ipak ne mogu ići takvim tokom!

A, kakve emocije obuzimaju optužene znaju samo oni. Najobrazovaniji vojni policijski kadrovi bivše države, sadašnji univerzitetski profesori, oni koji su organizirali otpor danas su pred sudom, jer prema Tužilaštvu BiH to sve nisu smjeli biti. Krivi su što su živi, što šutke nismo pognuli glave, predali se u ruke agresora.

A spis ovog predmeta je od strane Okružnog tužilaštva u Istočnom Sarajevu, na osnovu Pravila puta, dostavljen i na razmatranje Uredu MKSJ, koji je 17. juna 2003. godine donio odluku da ne postoji dovoljno dokaza za donošenje Naredbe o provođenju istrage. Dokazi koje je tada razmatralo Tužilaštvo u Hagu gotovo su identični dokazima koje je Tužilaštvo BiH priložilo uz optužnicu. Među svim tim dokazima, Ured Tužilaštva MKSJ nije našao dovoljno čak ni za pokretanje istrage a kamo li za podizanje optužnice.

„Dana 02. oktobra 2006. godine, za razliku od Ureda Tužilaštva MKSJ, Tužilaštvo BiH je donijelo Naredbu o provođenju istrage, između ostalog, i protiv Ganić Ejupa da bi, dana 17. januara 2012. godine, nakon dugogodišnjeg rada na ovom predmetu i opsežne istrage, donijelo Naredbu o obustavi istrage. U ovih 6 godina, koliko je istraga tada trajala, ispitano je na stotine svjedoka, prikupljeni brojni materijalni dokazi, uložen ogroman rad i trud međunarodnih i domaćih tužilaca koji su radili na tom predmetu. Sve je rezultiralo jedinim mogućim zaključkom – Naredbom o obustavi istrage usljed nedostatka dokaza“, ustvrdit će Lejla Čović, advokatica Ganića.

Nakon uvažavanja pritužbi oštećenih, ovo Tužilaštvo je krajem 2018. godine stavilo van snage Naredbu o obustavi istrage iz 2012. godine i nastavilo da radi na podizanju optužnice u ovom krivičnom predmetu. Jasno vam je koliko dugo istraga traje u ovom predmetu, što premašuje sve moguće rokove za njeno trajanje i predstavlja grubo kršenje prava optuženih na suđenje u razumnom roku – 30 godina!

„Kada je Tužilaštvo iznosilo uvodne riječi i čitalo optužnicu, jasno se da primijetiti da su njeni dijelovi gotovo u cijelosti prekopirani iz nalaza interdisciplinarnog vještačenja iz Banja Luke, za koje, a što ćete se i sami uvjeriti, nema bilo kakvog uporišta u dokazima. Tužilaštvo danas tvrdi da će, između ostalog, na osnovu nalaza „nepristranih“ vještaka iz Banja Luke dokazati krivnju optuženih. Ja već sada gotovo sa sigurnošću mogu tvrditi da neće. Prvo, iz razloga što zaključci navedeni u tom nalazu nemaju bilo kakvog uporišta u dokazima, a drugo, iz razloga što je to vještačenje potpuno pristrasno i iznosi gotovo nevjerovatne zaključke.

To govorim iz razloga što slušajući danas Tužilaštvo svi se vjerovatno pitamo da li govori o  događajima koji su se desili 02. maja 1992. godine u gradu Sarajevu ili negdje drugo gdje nismo bili sudionici takvih događaja. Druga mogućnost jeste da smo svi mi, svo stanovništvo Bosne i Hercegovine, kao i šire, svih ovih 30 godina bili u zabludi kad smo mislili da je dana 02. maja 1992. godine tadašnji predsjednik RBiH kidnapovan od strane JNA. U zabludi su vjerovatno bili i svi svjetski mediji koji su o tome izvještavali“, istaknut će Čović.

U optužnici se navodi da je on sklonjen s aerodroma radi njegove lične sigurnosti! Da je u Lukavici boravio kako bi bio zaštićen, a pri tome ni njegova kćerka, kao ni njegova pratnja, također nisu bili zarobljeni od strane JNA!?

I sve to Sud BiH je uvažio, jer je potvrdio optužnicu! Slijede godine mrcvarenja po sudu…

I zato ću ponoviti da su gori od Milanka Kajganića, glavnog tužioca Tužilaštva BiH samo oni koji su podržali njegov izbor!

To su oni članovi VSTV-a na čelu s Halilom Lagumdžijom, kojima nije smetao loš ‘mandat’ vršioca dužnosti samog Kajganića. Nagradili su ga za Dobrovoljačku, a uskoro stižu i optužnice i istrage koje vode u smjeru toga da smo sami sebe ubijali!

Jedna po jedna nevjerovatna teza Tužilaštva. Ovakvi navodi optužnice govore sami po sebi. Govore o njenom kvalitetu, njenim dokazima i pokušaju Tužilaštva da izvrne historijske činjenice do te mjere da zvuči prosto nevjerovatno.

U tome učestvuju i Sud BiH i članovi VSTV-a! I ovo nije pritisak na pravosuđe, već ljudska rekacija na nepravdu koju nam serviraju oni koji bi pravdu trebali dijeliti!

BiH

Helez zaprijetio Dodiku: “Ideš u rat, stradat ćete i ti ti tvoj narod! Prvi sam na liniji odbrane BiH”

Published

on

By

“Nema većeg rata nego Dodikov korak ka otcjepljenju! To je objava rata! Pozivam Dodika da se okani ćorava posla, da zajedno radimo! Najviše će stradati narod iz RS-a! BiH je ozbiljna, priznata država! Svako ko ne želi da živi u BiH – ne mora! Poručujem i njemu i Nešiću da nema otcjepljenja niti će ga ikada biti! Stradat će svi! Ne mogu da vjerujem da smo zaboravili šta se sve dešavalo u BiH prije trideset godina!”, ističe Zukan Helez.

Hadžifejzović: “Nešić i Dodik su se u Rusiji sastali sa šefom KGB-a, čovjekom koji je u operativnom smislu opasniji od Putina! Kako to nikoga u državi ne zabrinjava?”

Helez: “Nema većeg rata nego Dodikov korak ka otcjepljenju! To je objava rata! Pozivam Dodika da se okani ćorava posla, da zajedno radimo! Najviše će stradati narod iz RS-a! BiH je ozbiljna, priznata država! Svako ko ne želi da živi u BiH – ne mora! Poručujem i njemu i Nešiću da nema otcjepljenja niti će ga ikada biti! Stradat će svi!”

Hadžifejzović: “Dodik kaže: ‘Muslimani, ne putujte kroz RS.’ To je neko upozorenje?”

Helez: “To su neozbiljne dječije izjave! Ja ću sada proći kroz RS, pa ću mu se javiti telefonski. Mediji o njemu dvadeset godina isto pričaju: ‘Otcijepit će se.’ Ko će priznati njegovo otcjepljenje? Nema valutu, nema ništa… kao djeca kad se igraju. To nije ozbiljna priča!”

Hadžifejzović: “Po medijima se vuku informacije da su povratnici ugroženi, da se Srbi naoružavaju…”

Helez: “Mi nemamo zvaničnih podataka od agencija o bilo čijoj ugroženosti! Ja znam šta nam je raditi ukoliko dođe do problema. Ima da štitim granice BiH, što je i napisano u Zakonu o odbrani!”

Pogledajte gostovanje ministra odbrane BiH, Zukana Heleza, u videoprilogu.

Face.tv

Nastavi čitati

BiH

Građani (i dalje) odlaze iz BiH: Prije su poslodavci birali radnike, danas je obrnuto – i neka je

Published

on

By

Hrvatskoj treba 15 do 20 dana da uveze radnike, a nama godina, žale se poslodavci u BiH

Dok se Bosna i Hercegovina posljednjih godina suočava s deficitom radnika, sve je više građana koji se odlučuju za rad u inostranstvu. Rijeke ljudi ispred stranih ambasada i agencija koji traže dozvole za rad su samo jedan od dokaza koji govore tome u prilog.

A zašto nam odlazi radna snaga? Razloga je, kako kažu iz Vanjskotrgovinske komore BiH, mnogo.

ODSUSTVO PERSPEKTIVE

Osnovni su: mali izbor poslova u struci, niske plate (visoka opterećenja za poslodavce), visoki troškovi života za nivo prosječne plate, visok nivo političke nestabilnosti, gubitak nade u mogućnost promjene sistema, odsustvo perspektive za budućnost djece i neusklađenost obrazovnog sistema sa tržištem rada.

– BiH uglavnom napuštaju ljudi sa deficitarnim zanimanjima u EU kao što su: programeri, ljekari i drugo medicinsko osoblje, visokoobrazovana radna snaga. S istim problemom se susreću i zemlje regiona, tvrde iz Komore.

U Agenciji za rad i zapošljavanje BiH još nemaju sve podatke za 2023. kada su u pitanju suficitarna i deficitarna zanimanja

Predsjednik UO Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović kaže da veliki broj radnika nedostaje i u industrijskom i ugostiteljskom sektoru.

Tamo gdje su proizvodnja, mašine, teži fizički rad… Niko neće da radi to, jer su u pitanju teški fizički poslovi. Nikome se ne radi, valja se na skelu popeti, miješati beton. E sad, ko radi ove zahtjevne poslove, radije će otići vani, jer je puno bolje plaćen tamo, kompletna građevina je tamo. Naši radnici odoše u sezoni, a i mimo nje prema Hrvatskoj i ostalim evropskim zemljama. U BiH ostaje velika praznina, priča on.

 

Ta praznina se osjeti u privrednom sektoru. Ako se trend nastavi, poslodavci će, kažu iz VTK-a, ali i Udruženja poslodavaca, morati uvoziti radnike.

– Taj proces je već počeo, tako da na gradilištima u BiH imamo radne snage iz Turske, Kuvajta, Bangladeša, Nepala, Kine i drugih zemalja. Poslodavci su pokrenuli inicijativu kod nadležnih institucija kako bi im olakšali procedure zapošljavanja radne snage iz inostranstva, a najveća je potražnja stranih radnika raznih profila kao što su: voćari, stočari, pekari, tesari, zidari, moleri, vozači u međunarodnom saobraćaju… BiH nedostaju i radnici u proizvodnji i sektoru turizma, a većom liberalizacijom tržišta rada u zemljama zapadne Evrope, kao i svakodnevnim odlaskom radno sposobnog stanovništva iz BiH, ovaj problem bi mogao postati još izraženiji, tako da su i strahovi opravdani, ističu u VTK-u.

Smailbegović smatra da se procedura zapošljavanja stranaca mora olakšati.

– Nažalost, kod nas je to još tabu i zato nije zaživjelo u punom kapacitetu. Imamo malo stranaca koji rade, odnosno oko 4.000 izdatih dozvola. Ove godine su kvote povećane na šest hiljada. Ali, nisu problem ni kvote koliki su problem procedure koje su jezivo kompleksne i spore. Treba vam godina da dovedete jednog radnika. Hrvatska je to odlično riješila, 15 do 20 dana im treba da dovedu radnika i oni danas imaju 170.000 stranih radnika na spisku, ističe Smailbegović.

Svi oni kojih se tiče odlazak radne snage iz BiH su složni u jednom – problem treba riješiti sistemski. Šta to znači?

– Visoke stope nezaposlenosti u Bosni i Hercegovini, dužina čekanja zaposlenja samo su neki od pokazatelja da obrazovni sistem, odnosno ponuda radne snage ne odgovara zahtjevima potražnje i da je nužno napraviti promjene u tom segmentu. Istovremeno, primanja nisu jedini razlog odlaska, nego sveukupna slika BiH koja nužno treba povoljniji poslovni ambijent, stabilnost i rasterećenje privrede, ističu iz VTK-a.

Poslodavci i VTK slažu se u jednom: Za ljepšu budućnost potrebni su sistemsko prilagođavanje tržištu rada, kvalitetni programi, kvalitet nastavnika i mreža škola uz kvalitetno osiguranje obavljanja nužne prakse, više praktičnog rada i posjete proizvodnim kapacitetima pri obrazovanju učenika i studenata za budući poziv. Smailbegović dodaje da u set rješenja treba da uđe i zapošljavanje studenata, penzionera i osoba sa invaliditetom, piše Oslobodjenje.

IMA KO HOĆE

Osvrće se i na donedavnu floskulu brojnih poslodavaca u BiH: “Ako nećeš ti, ima ko hoće da radi”.

– Prije su poslodavci birali radnike, jer je tržište bilo takvo, puno radne snage, a danas se ta situacija okrenula i neka je. Radnici biraju poslodavce i tome se jednostavno svi moramo prilagoditi, objašnjava Smailbegović.

Iz VTK-a, ipak, daju tračak nade u bolje sutra.

– Nedavna odluka Evropskog vijeća za otvaranje pregovora s Bosnom i Hercegovinom donosi jednu vrstu ekonomske sigurnosti, daje dobar signal za strane investitore, mogućnost povećanja zaposlenosti i otvara dodatne mogućnosti za nove poslovne prilike, posebno u vanjskotrgovinskoj razmjeni i kreiranju povoljnijeg poslovnog okruženja u našoj zemlji. Stoga bi pregovori sa EU eventualno mogli smanjiti odlazak kvalificirane radne snage, zaključuju u Komori.

Nastavi čitati

BiH

Vlada FBiH se časti novim automobilima, najskuplje će dobit Nikšić i Bradara

Published

on

By

Najskuplje automobile visoke klase dobit će Nikšić i Bradara, dok će Mijatović i Kraljević voziti ona kategorisana kao srednja klasa čija je cijena ‘samo’ 120 000 KM.

Vlada FBiH odobrila je Službi za zajedničke poslove organa i tijela Federacije Bosne i Hercegovine nabavku službenih putničkih automobila, i to za potrebe budžetskih korisnika u vrijednosti od čak milion i pet stotina sedamdeset hiljada maraka!

Ova odluka Federalne vlade objavljena je u Službenim novinama FBiH iz koje je vidljivo da se automobili nabavljaju za premijera FBiH Nermina Nikšića, Ured predsjednice FBiH Lidije Bradare, te dvojice dopremijera FBiH koji su ujedno ministri razvoja, poduzetništva i obrta, te finansija, Vojina Mijatovića i Tonija Kraljevića, piše Raport.

Vozila po klasama

Vozila koja će biti kupljena u ovoj godini kategorisana su po klasama i to na nižu, srednju i visoku.

Najskuplje automobile visoke klase i to po 150.000 KM dobit će Nikšić i Bradara, dok će Mijatović i Kraljević voziti ona kategorisana kao srednja klasa čija je cijena ‘samo’ 120.000 KM.

Odluka o kupovini službenih automobila objavljena u Službenom listu

Novi automobili kupuju se i za federalna ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, unutrašnjih poslova, pravde, trgovine, raseljenih osoba i izbjeglica i to po cijeni od 90.000 KM po jednom automobilu.

Ministarstvo prostornog uređenja dobit će jedno vozilo od 90.000, a drugo od 45.000 KM.

Kreće procedura

Ministarstvo za pitanja boraca i invalida odbrambeno oslobodilačkog rata dobija vozilo vrijednosti 45.000, a kulture i sporta automobil od 50.000 KM, koliko će biti izdvojeno i za vozilo za potrebe Ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta.

Za Poreznu upravu FBiH namijenjena je nabavka vozila vrijednosti 135.000 KM, za Federalno tužilaštvo vozilo vrijedno 90.000 KM, a za Službu za zajedničke poslove organa i tijela Federacije BiH vozilo od 90.000 KM.

Odluka o odobravanju novca za nabavku automobila na snagu stupa sutra, pa će Služba vjerovatno odmah krenuti u proceduru kupovine automobila.

Nastavi čitati

Najčitanije