Connect with us

BiH

Prijavitelj korupcije izgubio tužbu zbog otkaza u firmi u vlasništvu Federacije: ‘Izgubio sam između 50 i 60 hiljada maraka’

Published

on

“Izgubio sam godinu i pol radnog staža, između 50 i 60 hiljada maraka. Najgore od svega je što je porodica trpila“, kaže Mujčić za BIRN BiH i dodaje kako će odlučiti da li će se uopće žaliti na prvostepenu presudu

Općinski sud u Sarajevu donio je prvostepenu presudu kojom se odbija tužbeni zahtjev Sabahudina Mujčića, koji je tužio firmu jer je dobio otkaz nakon što je prijavio sumnje na korupciju, potvrđeno je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).

U prvostepenoj presudi u koju su novinari BIRN-a BiH imali uvid, navodi se da je Mujčić “prekršio pravila interne i eksterne komunikacije i odbijao da poslovna pitanja i dileme rješava interno sa neposredno nadređenim ili Upravom, na način da je u toku radnog vremena sa svog privatnog e-maila poslao e-mail članu Nadzornog odbora bez prethodnog obraćanja pomoćniku direktora i Upravi društva – direktoru, kršeći uspostavljenu hijerarhiju u društvu“.

“Izgubio sam godinu i pol radnog staža, između 50 i 60 hiljada maraka. Najgore od svega je što je porodica trpila“, kaže Mujčić za BIRN BiH i dodaje kako će odlučiti da li će se uopće žaliti na prvostepenu presudu.

BIRN BiH je ranije pisao kako je Mujčić prije dvije godine prijavio sumnje na korupciju u firmi u kojoj je radio i čiji je većinski vlasnik Federacija. Prvo je obavijestio direktora, a kada ništa nije učinjeno, pisao je predsjedniku Nadzornog odbora. Umjesto ispitivanja prijavljenih nepravilnosti, njegov e-mail Odboru je završio kod direktora. Protiv Mujčića je pokrenut disciplinski postupak i suspendovan je s posla. Nakon okončanja disciplinskog postupka, dobio je otkaz, zbog čega je tužio firmu tražeći da se odluka poništi i da ga vrate na posao.

Mujčić smatra da sudovi i tužilaštva ne rade svoj posao što se, kako kaže, “može vidjeti na primjerima nekoliko ljudi u Federaciji koji su prijavili korupciju“. On se obraćao Antikorupcionom timu Vlade Federacije tražeći status uzbunjivača, iz kojeg mu je rečeno da za to ne postoje efikasni pravni i institucionalni mehanizmi. Dokumentaciju o kriminalu u kompaniji gdje je radio slao je Državnoj agenciji za prevenciju korupcije, Uredu za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo, Federalnoj upravi za inspekcijske poslove i Ministarstvu unutrašnjih poslova Federacije – ali ništa nije poduzeto.

Federacija BiH nije zakonom regulisala pitanje zaštite lica koja prijavljuju korupciju, podsjećaju iz Transparency Internationala BiH. Ističu da Zakon o radu FBiH propisuje da je obraćanje radnika zbog opravdane sumnje na korupciju ili u dobroj vjeri podnošenje prijave o toj sumnji odgovornim licima ili nadležnim organima državne vlasti, neopravdan razlog za otkaz ugovora o radu.

“Međutim, poslodavci u praksi kao razlog za otkaz ugovora ne navode podnošenje prijave ili obraćanje radnika zbog sumnje na korupciju, nego se navode drugi razlozi. Sudovi sude na osnovu Zakona o radu FBiH, koji propisuje pravila vezana za radne odnose između radnika i poslodavca. Iz navedenog je vidljivo da uzbunjivačima u Federaciji BiH jedino preostaje da pokreću radne sporove protiv poslodavca, te da ne postoji drugi vid pravne zaštite koji bi prevenirao da do radnog spora uopšte dođe“, navode iz Transparencya.

Kvalitetan zakon o zaštiti prijavitelja korupcije svakako je osnovna pretpostavka za njihovu efikasnu zaštitu, smatraju u ovoj organizaciji, te dodaju da su dosljedna implementacija zakona i pružanje odgovarajuće podrške prijaviteljima nezamjenjivi dio rješenja cjelokupnog problema.

“Prijavitelji korupcije u BiH su, nažalost, potpuno nezaštićeni, vrlo često izloženi sistematskom progonu, nerijetko i prijetnjama, čak i fizičkim napadima. To svakako djeluje izrazito destimulišuće na potencijalne prijavioce, odnosno ljude koji u institucijama imaju saznanja o zloupotrebama“, ističu iz Transparencya.

BIRN BiH je pisao kako u Federaciji još nije donesen zakon kojim bi se zaštitile osobe koje prijavljuju korupciju u institucijama ili kompanijama u većinskom vlasništvu entiteta, zbog čega prijavitelji korupcije, odnosno uzbunjivači, nisu zaštićeni zakonom, niti postoji institucija koja im može pružiti podršku.

“Takvo stanje direktno pogoduje počiniocima korupcije“, priznali su iz Vlade Federacije kada su u augustu prošle godine usvojili Prijedog zakona o zaštiti prijavitelja korupcije.

Ovo je drugi put u posljednjih deset godina da Vlada usvaja tekst zakona koji nikada do kraja nije usvojen u Parlamentu Federacije.

Predloženo rješenje propisuje interno, eksterno i zaštićeno prijavljivanje korupcije. Internom se smatra prijava pokušaja ili izvršene korupcije unutar institucije. Eksterno prijavljivanje moguće je kada postupak po internom prijavljivanju traje duže od 30 dana ili prijavitelj ima razloga da vjeruje da se osoba kojoj se podnosi prijava može dovesti u vezu s korupcijom, nakon čega se može obratiti inspekcijama i agencijama za borbu protiv korupcije, ali i organizacijama civilnog društva koje se bave zaštitom ljudskih prava.

Zaštićenim prijavljivanjem smatra se i objavljivanje putem sredstava javnog informisanja ili na drugi način činjenje javno dostupnim informacija koje ukazuju da je pokušana, izvršena ili da je u toku korupcija.

Usvajanje zakona o zaštiti prijavitelja korupcije, odnosno uzbunjivača, u Federaciji se navodi na listi zakona koje je potrebno usvojiti kako bi Bosna i Hercegovina ispunila 14 prioriteta za približavanje Evropskoj uniji. Zaštita uzbunjivača smatra se važnim alatom borbe protiv korupcije.

BiH

Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”

Published

on

By

Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.

Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.

“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.

On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.

“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.

On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.

“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.

Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.

Nastavi čitati

BiH

Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj

Published

on

By

Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.

Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.

“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.

Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.

Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.

“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.

Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.

Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.

“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.

Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.

Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.

Nastavi čitati

BiH

Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine najavila je povlačenje iz opticaja novčanica konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM iz perioda 1998–2009. godine.

Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.

Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.

Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.

Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije