Connect with us

BiH

Profesor Alić objašnjava kako uštedjeti na računima za struju: ‘Ako se ne grijete, samo se patite. Ovo je mnogo bitnije’

Published

on

Posljednih nekoliko mjeseci građani naše zemlje se suočavaju sa vrtoglavim rastom cijena osnovnih životnih namirnica, ali i energenata. Cijene električne energije su značajno porasle i, prema svemu sudeći, u narednom periodu neće stati.

Značajni savjeti za građane

S druge strane, dok imamo dramatičan skok cijena električne energije i dok se građani svakog mjeseca bore kako da prežive, vlast u našoj zemlji nema adekvatnog plana i programa održivog razvoja, ali i ni strategije razvoja energetike.

Plaće građanima ostaju iste, a dolaskom zimskih mjeseci troškovi će značajno porasti. U razgovoru za Raport Fikret Alić, profesor na Mašinskom fakultetu u Tuzli otkriva značajne savjete za građane kako u narednih nekoliko mjeseci mogu uštedjeti na računima za struju.

Svjetski stručnjaci navode kako građani ne mogu utjecati na dio koji se odnosi na obračunsku snagu i trošak garantovanog snadbjevača, ali da možemo da utječemo na električnu energiju koju smo potrošli. Pitali smo profesora da li je ovo tačno te kako građani uopće mogu utjecati na električnu energiju koju potroši.

“Imamo s jedne strane proizvodnju električne energije na različite načine i u različitim postrojenjima. Kolika će biti izlazna cijena odgovarajućeg snabdjevača, zavisi od zbira svih ulaganja u proizvodnju električne energije. Dakle, ako je cjelokupni proizvodni proces zastario, nije održavan, loše procesno vođen ili pak postoje nekontrolirano visoki nabavni troškovi, onda imate visoku izlaznu cijenu jer snabdjevač mora imati zaradu od prodane energije. Modernizacija navedenih energetskih postrojenja je dug i nužan proces, tako da to zavisi od same države, odnosno garantovanog snabdjevača. Na povrat uloženih sredstva od sprovedenih modernizacije prođu i desetine godina. S druge strane, dostavljenu energiju građani koriste shodno uređajima koji ostvaruju njihove različite potrebe”, kazao je Alić.

Dodaje kako su upravo ti uređaji uglavnom niske efikasnosti te se relativno pogrešno koriste.

“Sve to izaziva slučaj da su građani utrošili električnu energiju, a djelimično su ostvarili svoje potrebe. U tom smislu, naknadno se stvaraju troškovi. Modernizacija uređaja u domaćinstvu visokog energijskog razreda i njihovo optimalno korištenje jedna je od mogućnosti, kako građani mogu kontrolirati dostavljenu električnu energiju. Jasno je da se cjelokupni učinak ostvaruje sinergijski, uz npr. minimaliziranje različitih toplinskih i masenih gubitaka… Također, treba biti svjestan da će proći izvjesno vrijeme kada energijski efikasan uređaj počinje donositi profit, u vidu uštede”, pojašnjava Alić.

Alić: Treba napraviti jasnu distinkciju između potrebe i troška kao nepotrebnog gubljenja finansija

Između ostalog, profesor Alić je čitatelje našeg portala kazao krucijalne savjete i preporuke koje mogu pomoći građanima da uštede električnu energiju.

 

 

“Prvo upotrebu električne energije podijelite na potrebu i dodatni komoditet. Kada je upitanju štednja, onda se morate odreći, djelimično ili potpuno, komoditeta i svesti upotrebu električne energije samo na obavljanje različitih potreba. Ne postoji jedinstvena jednačina niti savjet, koji obuhvata cjelokupnu uštedu već podrazumijeva sistematičnu i odgovornu upotrebu električnih aparata uređaja svih članova nekog domaćinstva. Budući da većina posjeduje niskoefikasne aparate i uređaje, te nema mogućnost njihove zamjene, onda štednju možete ostvariti smanjivanjem vremena njihovog korištenja.

Stoga, bilo bi od koristi instalirati određeni broj vremenskih utičnica na svim potrošačima kako bi svi članovi porodice bili samoodgovorni, brzo i efikasno koristili električnu energiju za različite aplikacije”, dodao je.

Za one koji se odluče poslušati savjete stručnjaka i ostvare rezultate na računima za struju, ne bi više trebali imati traumatski doživljaj nego izvor zadovoljstva zbog ostvarenog uspjeha u štednji. Također, Alić dodaje da najviše električnu energiju troše uređaji koji imaju nisku efikasnost.

 

 

Trebaju li nam energetske reforme?

“Na pitanje koji aparati najviše troše, većina ljudi bi odgovorila nabrajajući uređaje koji zahtijevaju veću ulaznu snagu, pa bi se tu spominjali različite grijalice, bojleri, pegle, različite peći itd. Sve je to u stvari netačno. Ovdje treba napraviti jasnu distinkciju između potrebe i troška kao nepotrebnog gubljenja finansija.

Najviše troše električnu energiju uređaji koji imaju nisku efikasnost i koji se pogrešno koriste od strane korisnika. Evo, jedan jednostavan primjer: Kada koristite grijalicu koja zahtjeva relativno visoku ulaznu snagu, to je potreba i da je ne koristite u toku ljeta. Jasno je da pod pojmom potreba podrazumijevamo logičnu i odgovornu odluku donosioca. Izostankom grijanja, vi se patite i ne štedite. Mnogo je važnije pitanje kako koristite tu grijalicu i da li je ona adekvatna za zagrijavanje tog vašeg prostora. Također, kako ste znali prilikom kupovine tog uređaja da ona može zadovoljiti vaše zahtjeve?

Trošak se javlja upravo onog trenutka kada vaš uređaj ne zadovoljava funkciju cilja. Održavanje kupljenih električnih uređaja od strane korisnika je zanemarljivo i to također kroz vrijeme upotrebe uređaja povećava vaš trošak. Primjer, električni grijač u bojleru, nevjerovatni su podaci da ga građani ne čiste od kamenca desetak i više godina”, kazao je za Raport Alić.

Osvrnuo se i na energetske reforme u našoj zemlji te kazao da to treba biti kontinuiran proces te da je sve to trebalo biti započeto prije 20 godina.

“Kao i mnoge druge reforme u BiH, pa tako i energetske, rađene su površno od strane nedovoljno referentnih stručnjaka iz ove oblasti. Nažalost, u BiH se djeluje kada se pojave neočekivani problemi i onda se godinama, pa i decenijama, saniraju posljedice i taj običaj će dugo trajati”, zaključio je Fikret Alić za Raport.

BiH

Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”

Published

on

By

Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.

Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.

“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.

On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.

“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.

On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.

“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.

Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.

Nastavi čitati

BiH

Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj

Published

on

By

Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.

Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.

Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.

“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.

Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.

Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.

“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.

Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.

Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.

“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.

Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.

Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.

Nastavi čitati

BiH

Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine najavila je povlačenje iz opticaja novčanica konvertibilne marke u apoenima od 10, 20, 50 i 100 KM iz perioda 1998–2009. godine.

Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.

Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.

Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.

Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.

Klix

Nastavi čitati

Najčitanije