BiH
Tek s prvim hladnijim danima razmišljamo o energetskoj krizi: Nekima bi mogle zatrebati svijeće
Većina stručnjaka je saglasna da je energetska kriza vrlo izvjesna. Među njima je i profesor na Fakultetu za elektrotehniku u Tuzli Mirza Kušljugić koji je u izjavi za Klix.ba obrazložio zašto tako misli.
- Da li će biti dovoljno energenata za grijanje?
- Ako će ih biti, po kojoj cijeni?
Vlasti u Švicarskoj pozvale su građane da nabave svijeće i ogrijevno drvo, dok vlasti u Njemačkoj već imaju niz mjera za racionalnu potrošnju svih energenata.
Cijena pojedinih energenata, prije svega plina i peleta, bi mogla biti tolika da mnogi budu primorani da alternativu traže u električnoj energiji. Struja će se koristiti za grijanje, što bi moglo imati negativne posljedice. Na to je upozorio i direktor Elektroprivrede Bosne i Hercegovine (EP BiH) Admir Andelija. Početkom septembra je izjavio da električna energija ne može biti osnovni energent za grijanje.
Kušljugić je napomenuo da je prije nekoliko mjeseci pozivao na formiranje kriznih timova koji će se baviti mogućom energetskom krizom te da je samo djelomično poduzeto za suočavanje s ovom krizom.
“Ako se desi da veliki broj građana odluči da se grije koristeći električnu energiju, bit će problema u distributivnoj mreži. Moguće je da bude i problema u snabdijevanju električnom energijom, na šta je upozorio i direktor EP BiH”, podsjetio je.
Ovaj problem bi posebno mogao pogoditi Sarajevo, jer je u njemu najveći broj onih koji se griju na plin – najskuplji energent, čija je distribucija neizvjesna i koji je sve skuplji. Prema riječima Kušljugića, koji je i član Upravnog odbora ReSETa – Centra za održivu energetsku tranziciju, nije pretjerivanje kada se upozorava na energetsku krizu.
“Zaista je rizik toliki da je vrlo teško predvidjeti šta će se događati. Krizu treba iskoristiti i baviti se, prije svega, električnom energijom na drugačiji način”, naglasio je.
Ukazao je da bi najdramatičnije bilo to kada bi se desilo opterećenje elektroenergetske mreže.
“Nadam se da do toga neće doći, jer elektroenergetska mreža nije projektovana za takav prelazak. To je najdramatičniji razvoj događaja i ne bih rekao da je isključen i ne bih rekao da nije isključen. Postoji opasnost da će i zbog cijene peleta doći do prelaska na električnu energiju”, konstatovao je Kušljugić.
Nestanak struje
Istakao je da bi to opterećenje moglo značiti da pojedini dijelovi gradova, naselja ostaju bez struje usljed velikog opterećenja.
“Ovdje se govori o dijelovima gradova, u kojima je mreža stara, nije zamijenjena, nije modernizovana, a nije projektovana da stanovi i cijela naselja pređu na korištenje električne energije za grijanje. Ne govorimo o fenomenu koji će se desiti u cijeloj Bosni i Hercegovini”, obrazložio je.
Kao primjer za prethodno spomenuto naveo je Tuzlu.
“Može se desiti u nekim od sredina i to je viđeno. To se pokazalo kao eksperiment tokom rata, konkretno u Tuzli, kada su bile velike redukcije i kada u 48 sati dobijete struju na šest sati, onda svi upale svjetlo, a mreža nije projektovana da to može podnijeti i onda dođe do gorenja trafostanice”, kazao je.
Pozvao je da se uspostavi dobra komunikacija između vlasti, elektroprivreda i građana kako bi bile predočene sve činjenice. Ocijenio je da vlasti neće moći računati na podršku u mjerama za racionalnu potrošnju energije ako one svojim djelima to ne pokažu, kao što to čine vlasti na Zapadu.
“Bez saradnje, bez intervencije u javnim preduzećima, ustanovama na šta se išlo u zapadnoj Evropi pa i na uštrb nekog komfora, neće biti podrške građana bilo kakvim aktivnostima vlada i elektroprivreda”, rekao je.
Kako je izjavio, nije za palijativne mjere, već za dijalog, koji nije potreban samo u ovoj godini, već u cijeloj energetskoj tranziciji koja je bez obzira na sve neminovna.
“Tranzicija se neće desiti bez podrške građana i privrede”, dodaje.
Poručio je da svi moraju snositi dio tereta, shodno svojim mogućnostima, kako bi se problemi lakše prevladali te podsjetio da energetska tranzicija podrazumijeva dekarbonizaciju, decentralizaciju, digitalizaciju i demokratizaciju. Naveo je da se na demokratizaciju zaboravlja, a da ona znači učešće građana.
Solarne elektrane
To učešće građana se manifestira i kroz pravljenje solarnih elektrana, što je sve učestalije među domaćim privrednicima. Prema riječima našeg sagovornika, to je posebno intenzivirano u posljednjih pola godina usljed poskupljenja struje. Nezadovoljan je zbog toga što je pravnom regulativom učinjeno to da se doslovno bacaju viškovi električne energije proizvedeni u privatnim solarnim elektranama.
“Zakonska regulativa je takva da se dio te energije mora bacati, jer elektroprivreda ne mora preuzeti viškove struje. To sve ukazuje na to da ne smijemo zaboraviti tu komponentu demokratizacije. Potrošači moraju biti aktivni učesnici. Samo interakcijom može se provesti tranzicija i ova je kriza trenutak da se shvati da se to mora uraditi. Moramo razmišljati kako koristimo energiju, jer ona nije jeftina”, zaključio je Kušljugić.
Postoji opasnost da energenti budu dostupni na tržištu, ali da ih veliki broj građana ne mogne priuštiti zbog iznimno visokih cijena.
BiH
Dodik: “Sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno je zahvaljujući RS-u!”
Predsjednik SNSD Milorad Dodik rekao je da će danas poslije dužeg vremena s partnerima iz Federacije BiH razgovarati o funkcioniranju vlasti i međusobnim odnosima, te da će se ponovo dogovarati o dogovorenim, ali nerealizovanim pitanjima zbog straha, nesigurnosti i odsustva želje partnera iz FBiH.
Dodik je pozvao partnere da sprovedu već dogovoreno ako žele da budu od koristi za sva tri naroda i oba entiteta.
“Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo već dogovorili i potpisali kao Principe za formiranje Savjeta ministara. Ponovo ćemo se dogovarati o pitanjima koja smo opet dogovorili, prvo na sastanku u Laktašima, a potom na sastanku u Sarajevu”, istakao je Dodik, prenosi portal Srpskainfo.
On je naveo da je čitao najave da treba da dogovore plan rasta, odnosno tri preostale stavke, ali niko ne govori da je Federacija kroz četiri kantona odbila svih 120 tačaka.
“Šta ćemo s tim? Čitam da nam je zbog toga na čekanju 70 miliona evra, ali niko ne govori da nam je zbog opstrukcije Federacije na čekanju i da propada naših 700 miliona KM”, naglasio je Dodik na društvenoj mreži “X”.
On je rekao da je sve što je urađeno na evropskom putu, urađeno zahvaljujući Republici Srpskoj.
“I nije mi problem da pored toga slušam da, kao, ja nešto blokiram, ali od takvih besmislica niko nema koristi. Ako hoćemo da bude koristi za sva tri naroda i oba entiteta, sprovedimo već dogovoreno. Ili možemo unedogled da se dogovaramo”, rekao je Dodik.
Sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH biće održan danas u Sarajevu. Sastanak je planiran u 15.00 sati u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a konferencija za novinare u 16.30 časova, najavljeno je iz Parlamentarne skupštine BiH.
BiH
Helez poziva OHR da reaguje zbog antiustavnog djelovanja NSRS: Slično je i Hitler pripremio spajanje Austrije Njemačkoj
Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se nakon što je Narodna skupština RS danas usvojila dopune Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država te Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.
Zakonom o upotrebi zastave, grba i himne omogućuje se da se grb Nemanjića i himna “Bože pravde” mogu koristiti kao zvanična obilježja RS.
Ističe da je usvajanje oba ova zakona antidejtonski i antiustavni čin te da predstavljaju nastavak napada na suverenitet, teritorijalni integritet i cjelovitost Bosne i Hercegovine.
“Na sličan način je Hitler krajem 30-tih godina prošlog vijeka pripremio spajanje Austrije Njemačkoj. Grb Nemanjića i himna Bože pravde su simboli pod kojima su počinjeni najteži ratni zločini uključujući udruženi zločinački poduhvat i genocid nad Bošnjacima.
Naravno da predstavnici vlasti manjeg bh. entiteta RS djeluju u potpunoj koheziji sa režimom Aleksandra Vučića, a zvanična politika Srbije od 90-tih godina i Slobodana Miloševića pa sve do danas je ista. Srbija na sve načine pokušava da se proširi na zapadnu stranu Drine. Prvo su to pokušali otvorenom agresijom 90-tih godina protiv suverene i međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, a sada antiustavnim djelovanjem”, navodi Helez.
Dodaje da je pauza u implementiranju velikosrpske politike bila samo kada su u BiH bili imenovani ‘snažni’ visoki predstavnici koji su koristili Bonska ovlaštenja i kada je iza njih stajala međunarodna zajednica.
“Kako god mnogo je posla za Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji mora poništiti ovaj antidejtonski i anticivilizacijski zakon. Osokoljeni agresijom Rusije na Ukrajinu, predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik i vlasti RS su intenzivirali implementaciju velikosrpske politike, odnedavno uobličenu na svesrpskom saboru”, naveo je.
Pozvao je članice NATO-a i EU, naše partnere da posvete više pažnje secesionističkoj politici RS i velikosrpskoj politici režima Aleksandra Vučića.
Građanima manjeg bh. entiteta RS poručuje da se odreknu političara koji provode secesionističku politiku, piše Raport.
“U 30 godina pokušaja mijenjanja granica na Zapadnom Balkanu građani manjeg bh. entiteta RS su samo postali taoci takve promašene politike te najsiromašniji građani u Evropi.
Usvajanjem ovih zakona u Narodnoj skupštini RS vlasti neće konkretno pomoći nijednom građaninu na prostoru ovog entiteta. Ovo je još jedan u nizu promašenih i nepotrebnih poteza vlasti manjeg bh. entiteta RS koji mogu samo narušiti sveukupne odnose u Bosni i Hercegovini.
Bosna i Hercegovina je dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom, članicom EU i NATO-a, u kojoj će svi njeni građani ugodno živjeti od svog rada2, zaključio je ministar Helez.
BiH
Iz opticaja se povlače određene novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, provjerite imate li ih
Ovim novčanicama će se moći plaćati do 31. decembra 2024. godine, dok od 1. januara 2025. prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i biće podložne isključivo zamjeni, navedeno je na internet stranici Centralne Banke BiH.
Novčanice ovih apoena koje ostaju u opticaju razlikuju se po zaštitnoj mikrooptičkoj niti “Motion™”, koja nije prisutna na starim izdanjima. Na osnovu ovog zaštitnog obilježja lako je razlikovati novčanice koje ostaju važeće od onih koje se povlače iz opticaja.
Cilj ove promjene je povećanje kvaliteta novčanica u opticaju i jačanje zaštite od krivotvorenja. Zamjena povučenih novčanica u 2025. godini obavljaće se u komercijalnim bankama, dok će nakon isteka roka u komercijalnim bankama zamjenu preuzeti Centralna banka BiH, u periodu od deset godina, počevši od 1. januara 2026. godine.
Novčanice apoena od 200 KM ostaju u opticaju i ne podliježu ovom procesu povlačenja.
-
BiHprije 6 dana
Stevandić u NSRS-u prozvan zbog 90-ih: “Tada sam stvarao RS, dobio sam metak, povrijedila me granata”
-
Sportprije 4 dana
Velika tragedija u Španiji: Nogometaš poginuo u katastrofalnim poplavama
-
Cazinprije 1 dan
Doborac okupio bh. rukometaše u Cazinu. Stručni štab Zmajeva jači za jedno ime
-
Sportprije 1 dan
UZNEMIRUJUĆE Munja pokosila četvoricu nogometaša, jedan umro na mjestu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 2 dana
Slučaj u Njemačkoj: Nijemac napao Bosanke, razlog – smetalo mu je što su pričale na maternjem jeziku u autobusu
-
Svijet / Zanimljivostiprije 1 dan
SAD raspoređuju stratešku avijaciju na Bliski istok: Stiže šest bombardera B-52
-
BiHprije 1 dan
Dodik još jednom poručio kako podržava Trumpa: “Mnogo će bolje razumjeti situaciju u BiH”
-
BiHprije 1 dan
Cijene kafe u ugostiteljskim objektima u BiH i do 5 KM
You must be logged in to post a comment Login