Connect with us

BiH

Zašto se Dodik petlja u istragu i zašto MUP RS-a nije zaštitio Bašića ako je imao dojavu od OSA-e?

Published

on

Obavještajno-sigurnosna agencija Bosne i Hercegovine (OSA) je još ranije dostavila saznanja MUP-u Republike Srpske vezano za ugroženost policijskog službenika Radenka Bašića, objavio je BNTV. 

Bašić, načelnik Sektora kriminalističke policije Policijske uprave Prijedor, je ubijen 21. marta oko 6.50 sati u naselju Pećani u Prijedoru gdje je živio, kada je pješke krenuo na posao. Počinilac mu je iz neposredne blizine ispalio jedan hitac u potiljak.

Uprava za organizovani i teški kriminalitet Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske je u okviru istrage započete 21. marta ove godine na rasvjetljavanju krivičnog djela jučer i danas uhapsila i izvršila kriminalističku obradu nad 20 osoba, a hapšenja i ispitivanja bilo je i proteklih dana.

Bilo je proteklih dana, u najmanju ruku čudnih što zvaničnih, što nezvaničnih informacija u medijima, pa i indikativnih saopćenje kao što je ono iz Tužilaštva RS-a.

Već osuđivan za ubistvo

Kao direktni izvršilac osumnjičen je Banjalučanin Aleksandar Miljatović, dok je kao organizator ovog djela osumnjičen Dalibor Railić kojem je Sud BiH odredio pritvor.

Nezvanično, Miljatović je priznao djelo. Radi se o ranije osuđivanoj osobi, također za ubistvo.

Na samom početku istrage iz entitetskog MUP-a je poručeno kako će “prevrnuti svaki kamen u potrazi za ubicom”. Dva dana nakon ubistva Bašića MUP RS-a objavio je “crtež”, odnosno “fotorobot” osobe za koju se navodi da bi mogla biti izvršilac ubistva. “Fotorobot”, ispostavilo se, bio je crtež čini se rađen na osnovu fotografije javnosti već pozbnate osobe. Mediji, prvo u RS-u, a potom i pojedini u Sarajevu, objavljivali su “ekskluzivne” informacije da se radi o Adelu Kabašu (30) iz Sarajeva. Pozivali su se na nezvanične izjave iz MUP-a RS-a, tako da nije bilo jasno zbog čega je MUP u javnost pustio fotografiju i informaciju da se za ovo krivično djelo sumnjiči Kabaš, a istovremeno su odbijali zvanično govoriti o tome. Kabaš, koji je na crvenoj potjernici Interpola i traži se zbog ubistva Mehmeda Ramića u sarajevskom naselju Pofalići, više se ne spominje. Zašto je uopće spominjan i kako to da je odjednom “ispario”, trebao bi odgovoriti MUP RS-a ili pojedinci u toj entitetskoj policiji koji su novinarima davali takve informacije.

No, ono što se spominje su izjave Milorada Dodika, predsjednika SNSD-a, odgovor Tužilaštva Republike Srpske Dodiku, a potom i opsežna akcija na rasvjetljavanju ubistva Bašića nakon što ju je Dodik praktično najavio. Da stvar bude zanimljivija, mediji bliski Dodiku potencirali su da su “hapšenja uslijedila kako je i najavio Dodik”.

Indikativno saopćenje Tužilaštva RS

Dodik je, govoreći o ubistvu Bašića, optužio Okružno javno tužilaštvo u Prijedoru i Republičko javno tužilaštvo RS-a za opstrukciju u otkrivanju i gonjenju počinioca ovog krivičnog djela. Dobio je žestok odgovor iz Tužilaštva RS-a koje mu je poručilo da iznosi neistine i da je “pokazao nepoznavanje osnovnih pojmova i procedura u postupanju ovlašćenih službenih osoba i tužilaca u otkrivanju i gonjenju učinilaca krivičnih djela”.

Dodik se, naveli su iz Tužilaštva RS-a, poziva na informacije koje je navodno dobio iz Ministarstva unutrašnjih poslova RS-a, pa se samim tim postavlja pitanje ko je takve informacije plasirao i sa kojim ciljem.

– Istovremno se nameće i zaključak da je upravo plasiranje ovakvih informacija učinjeno s namjerom da se istraga skrene u pogrešnom pravcu, prikriju propusti određenih policijskih službenika, učinjeni prilikom provođenja mjera sigurnosti načelnika Radenka Bašića, a za učinjene propuste okrive tužilaštva – saopćeno je jučer iz Tužilaštva Republike Srpske.

Na šta Tužilaštvo RS-a cilja, a javnost već neko vrijeme nagađa, vidi se iz ovog dijela njihovog saopćenja:

– Informacije na koje se poziva član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, a koje nisu tačne, očigledno dolaze iz struktura Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske koje ne učestvuju u istrazi i prikupljanju dokaza, već ih plasiraju s namjerom prikrivanja vlastitih propusta i nezakonitih komunikacija i radnji sa pripadnicima organizovanih kriminalnih grupa, pokušavajući na taj način kriminalizovati tužioce i časne policijske službenike koji intenzivno rade na otkrivanju i gonjenju učinioca ovog teškog krivičnog djela koje je potreslo cjelokupnu javnost BiH i regiona.

Uslijedio je Dodikov odgovor Tužilaštvu RS-a, a onda praktično i najava akcije u kojoj je od jučer hapšen veći broj ljudi.

Opozicioni PDP oglasio se saopćenjem u kojem navode da Milorad Dodik, kao lider političke stranke i član Predsjedništva BiH, ni po kom osnovu nema nadležnosti da se upliće u istrage tužilaštava, a posebno ne u operativni rad Policije Republike Srpske.

– Ko je ovlastio Dodika da vodi istragu? Ko je njega, dojučerašnjeg glavnog epidemiologa, prvog ekonomistu, istraživačkog novinara Republike Srpske, ovlastio da se sada miješa i u rad tužilaštva i da napada njihovo djelovanje, a u vezi s istragom posljednjeg u nizu teških ubistava koje je potreslo RS – pitaju, između ostalog, iz PDP-a.

I dok se političari prepucavaju, gdje Dodik glumi Aleksandra Vučića koji se isto tako “petlja” u istrage i saopćava srbijanskoj javnosti koja žrtva je samljevena u mašini za meso i u udarnom TV teminu prikazuje šokantne snimke na kojima je mafijaški “potpis”, niko ne daje odgovor, niti postavlja pitanje, zašto je načelnik Sektora kriminalističke policije u Prijedoru ubijen i čiji je (ne)namjerni propust to što nije imao bolju zaštitu. Jer, ako je MUP RS-a imao upozorenje od OSA-e, kako je moguće da je i pored toga Bašić upucan u potiljak iz neposredne blizine?

Osumnjičeni na dopustu

Da stvar bude znimljivija, Aleksandar Miljatović koji je označen kao direktni počinilac ubistva Bašića, bio je na uvjetnom otpustu sa izdržavanja kazne za ubistvo Saše Ilića Španca (31) 2007. godine. Izvor blizak istrazi je rekao da je Miljatoviću uvjetni otpust isticao u novembru ove godine poslije čega bi mu se računalo da je izdržao kaznu, objavio je Glas Srpske.

– On je kazne izdržavao u KPZ Foča i Tunjice i bio je uzoran i imao je dobro vladanje. Nije pravio nikakve probleme i poštovao je sva pravila zbog čega je u skladu sa Zakonom i dobio uvjetni otpust prije otprilike dvije godine – objavio je Glas Srpske, pozivajući se na neimenovane izvore.

Siniša Kostrešević, direktor Policije Republike Srpske, koji slovi za Dodikov odani kadar, na početku istrage se oglasio kazavši da će policija “prevrnuti svaki kamen” da nađe ubicu, istovremeno se nije oglašavao o navodima da je MUP-u RS-a bilo poznato da je Bašiću ugrožen život te da je i sam Bašić iznosio sumnje “da ga prate”.

Dragan Lukač, ministar unutrašnjih poslova RS-a, koji navodno odavno nije u dobrim odnosima s Dodikom, za vrijeme ubistva i u prvim danima istrage nije bio u Bosni i Hercegovini.

– Izgubili smo velikog profesionalca i velikog čovjeka. Ovaj napad je napad na cijelu Policiju Republike Srpske i učinit ćemo sve u svojoj moći da izvršilac ovog krivičnog djela bude pronađen – poručio je Lukač koji je tada boravio u službenoj posjeti Izraelu.

BiH

Akcija Piramida: Na terenu više od 150 policijaca. Pretresi u Bihaću, Cazinu, Velikoj Kladuši…

Published

on

By

Prema preliminarnim podacima, ova međunarodna organizovana kriminalna grupa je u proteklih šest mjeseci ostvarila novčanu korist veću od šest miliona KM

Policijski službenici Granične policije Bosne i Hercegovine započeli su jutros realizaciju aktivnosti po operativnoj akciji kodnog naziva Piramida, čiji je cilj sprječavanje organiziranog krijumčarenja migranata.

Pretresi se vrše na više lokacija na području USK-a, ZDK i KS-a na ukupno 16 lokacija i to u Bihaću, Cazinu, Brezi, Visokom, Sarajevu, Kaknju i Velikoj Kladuši.

Do sada je pronađeno 14 osoba koje se sumnjiče da su počinile krivično djelo organiziranje grupe ili udruženja za izvršenje kričičnog djela krijumčarenje migranata, te krijumčarenje ljudi, a koje su bile dio međunarodne organizirane kriminalne grupe, i koje su, u posljednjih šest mjeseci, preko teritorija Bosne i Hercegovine pokušali prokrijumčariti ili su prokrijumčarili preko 600 osoba, među kojima preko 100 maloljetnika.

Prema preliminarnim podacima, ova međunarodna organizirana kriminalna grupa, u proteklih šest mjeseci, ostvarila je novčanu korist veću od šest miliona KM.

– Aktivnosti čiji je nositelj organizacijska postrojba Granične policije BiH za sprječavanje prekograničnog organiziranog kriminala provode se zajedno s Upravom kriminalističke policije MUP-a Republike Hrvatske i EUROPOL-om, a pod nadzorom Tužiteljstva BiH. Današnju podršku u realizaciji, u kojoj sudjeluje preko 150 policijskih službenika, pružili su policijski službenici MUP-a Unsko-sanske županije, dok su tijekom istrage kontinuiranu podršku Graničnoj policiji BiH pružali Obavještajno-sigurnosna agencija BiH i Služba za poslove sa strancima, saopćili su iz Granične policije BiH.

Ističu da Granična policija BiH u kontinuitetu nastavlja poduzimati mjere na sprječavanju izvršenja kaznenih djela krijumčarenja ljudi, posebno protiv organiziranih kriminalnih grupa. Uz navedene aktivnosti, tokom prošle i u prva tri mjeseca ove godine policijski službenici Granične policije BiH su, zbog postojanja osnova sumnje da su počinili 110 krivičnih djela krijumčarenja ljudi, nadležnim tužiteljstvima podnijeli 83 službena izvještaja protiv 177 osoba.

Nastavi čitati

BiH

CBBIH: Povlačenje novčanica od 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM iz opticaja

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine povlači iz opticaja novčanice konvertibilne marke apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM puštenih u opticaj u periodu od 1998. do 2009. godine, kako slijedi:

  • Apoeni 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 1998;
  • Apoeni 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 2002;
  • Apoeni 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 2007;
  • Apoeni 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 2008;
  • Apoen 50 KM sa godinom izdanja 2009.

 

Dinamika povlačenja novčanica iz opticaja:

Novčanicama konvertibilne marke apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM puštenim u opticaj u periodu od 1998. do 2009. godine mogu se nesmetano vršiti plaćanja u prometu, zaključno sa 31. decembrom 2024. godine.

Počev od 1. januara 2025. godine navedena izdanja novčanica KM prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i ne mogu se primati u prometu za podmirivanje bilo kakvih obaveza, te podliježu isključivo procesu zamjene kao novčanice povučene iz opticaja.

Zamjenu novčanica, nakon što prestanu biti zakonsko sredstvo plaćanja, u 2025. godini će obavljati komercijalne banke u Bosni i Hercegovini.

Nakon isteka roka zamjene u komercijalnim bankama zamjenu će obavljati Centralna banka BiH u roku u od 10 godina, počev od 01. januara 2026. godine, zaključno sa 31. decembrom 2035. godine.

 

Novčanice koje ostaju u opticaju:

Novčanice apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM izdanja 2012., 2017., 2019. i 2024, kao i oba izdanja novčanica apoena 200 KM ostaju u opticaju i na njih se ne odnosi proces povlačenja.

Novčanice apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM koja će ostati u opticaju imaju uspravnu mikrooptičku zaštitnu nit “Motion™”.

 

Novčanice koje se povlače iz opticaja nemaju ovo zaštitno obilježje, te se na osnovu te lako uočljive vizuelne razlike može lako utvrditi da li se radi o izdanju koje će ostati u opticaju, ili o izdanju koje će prestati biti zakonsko sredstvo plaćanja sa 31.12.2024. godine.

Novčanice izdanja koje ostaju u opticaju nakon 31.12.2024. godine:

 

 

 

 

Povlačenjem novčanica apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM puštenih u opticaj u periodu od 1998. do 2009. godine osigurat će se sljedeće:

  • Povećat će se nivo kvaliteta novčanica u opticaju, jer će se novčanice koje se povlače iz opticaja zamjenjivati sa novim novčanicama visoke kvalitete.
  • U opticaju će ostati samo novčanice koje posjeduju identičnu i unaprijeđenu zaštitu od krivotvorenja, što će olakšati provjeru autentičnosti za javnost, osoba koje obavljaju ručnu obradu novčanica, kao i na uređajima za prijem i obradu novčanica.

 

Za dodatne informacije vezano za raspoznavanje novčanica koje se povlače iz opticaja, upiti se mogu poslati na email: povlacenje.novcanica.km@cbbh.ba ili na brojeve telefona: +387 33 278 335 i +387 33 278 212.

Nastavi čitati

BiH

Kovačević: Ne postoji nijedan pripadnik Al-Kaide koji nije ratovao protiv Hrvata i Srba u BiH

Published

on

By

Gost novog izdanja emisije Klix Studio s Emelom Burdžović bio je delegat SNSD-a u Domu naroda Radovan Kovačević koji je komentarisao Christiana Schmidta i Izborni zakon, rezoluciju o genocidu u Srebrenici, miting u Banjoj Luci i druge teme.

Kovačević je kazao da svaki put kada treba da bude bolje u Bosni i Hercegovini dođe neko sa strane i destabilizuje situaciju.

“Žao mi je jako da kada smo imali ovaj neki period u posljednjih godinu, godinu i po dana, kada smo pokazali da Bosna i Hercegovina ovakva kakva jeste, ustavna, dejtonska, može da bude uspješna, da donosi dobre odluke, kada smo u godinu dana uspjeli da dobijemo kandidatski status u EU, onda dobijemo da Evropsko vijeće prihvati preporuku da se otvore pregovori. To su bile velike stvari, možda najbolji period od Dejtonskog sporazuma”, kazao je Kovačević.

On tvrdi da su bili spremni da u prvom čitanju usvoje tehničke izmjene izbornog zakona koje je predložila SDA, ali da su bošnjački delegati izašli sa sjednice.

“Mi nikada nismo izašli sa sjednice, srušili kvorum i onemogućili da bilo koji dom ne može da radi. Predstavnici Bošnjaka, Hrvata, Srba imaju pravo da glasaju kako hoće”, poručio je Kovačević.

On je naveo da je namjerno onemogućeno da predstavnici “naroda i građana” donose odluke i da je neko pozvao stranca.

“Ja mislim da je rezolucija katastrofalna, prvo jer nema podršku Institucija. Ruši se ustavni poredak, sistem spoljne politike i mislim da nijedan ambasador više nema bilo kakvu obavezu prema bilo kome. Jedina institucija koja može da kreira vanjsku politiku BiH je Predsjedništvo BiH. To nije bilo tema na Predsjedništvu, tako da ni ministarstvo vanjskih poslova, ni bilo koja misija nisu dobile zadatak ili nalog vezan za rezoluciju o (genocidu op.a.) o Srebrenici”, rekao je Kovačević.

On je kazao da gotovo ne postoji nijedan pripadnik Al-Kaide i Islamske države koji nije ratovao protiv Hrvata i Srba u Bosni i Hercegovini.

“Ja mislim da su tu trebale biti zastave Republike Srpske, možda Srbije i to je to”, tvrdi Kovačević na pitanje o fotografiji Ratka Mladića na mitingu u Banjoj Luci.

Kovačić je naveo da su zvanično organizatori pozvali da se istaknu isključivo obilježja RS-a, a da je na mitingu bilo barem 50.000 ljudi.

“Pred 50.000 većinom Srba, gdje su Srbi došli ostrašćeni jer smatraju da neko radi protiv njih. Izašao je predsjednik RS i rekao ‘Operacija VRS u julu 1995. godine u Srebrenici je bila greška koja je proizvela i ostavila iza sebe ogroman ratni zločin'”, rekao je Kovačević, a na opasku novinarke da se radi o negiranju genocida, Kovačević je kazao da je to smiješno.

Poručio je da ne misli da su presude došle sa mjesta pravde i da je preko 30 posto bile srpske žrtve, a da su dva posto samo presuđeni.

“Rezolucije Generalne skupštine UN-a nisu obavezujuće. Ja mislim da je jako loše što se nalazimo u ovakvoj atmosferi. Mislim da su ovakve stvari trebale biti ostavljene za neko drugo vrijeme. Da smo trebali vidjeti hoćemo li nekad razmišljati približnije. Da smo trebali poštovati Ustav BiH i institucije. Ja mislim da poštuje žrtve Srebrenice, iskreno žalim i da je bio najgori mogući ratni zločin i da je tih sedam dana najcrnjih sedam dana u historiji mog naroda u smislu da smo se nikada nismo gore ponašali kroz našu historiju. Tako da ni na koji način ne vrijeđam žrtve. Ali sam istomišljenik Efraima Zuroffa i ljudi koji su pozvani da kažu je li bio genocid”, naveo je Kovačević.

On je rekao je da je činjenica naroda nad kojim je počinjen genocid, ali da njegov narod i nijedan pripadnik njegovog naroda nije počinio genocid.

“Republika Srpska ima pravo da donosi svoje odluke, ima također obavezu da poštuje Ustav, ali tu obavezu imaju i drugi.Oni koji su krenuli u ovakvu avanturu su bili ti koji nisu poštovali Ustav. Da bi BiH imala stav, za to mora da postoji relevantna odluka u Predsjedništvu”, poručio je Kovačević.

On je tvrdio da su iz RS uvijek poštovali Ustav BiH.

“Mi iz RS samo voljni da donosimo odluke onako kako je Ustav BiH predvidio, nije predvidio Christiana Schmidta. Mi smatramo da sve što je urađeno u posljednjih godinu dana je jedini način na koji se mogu donositi odluke za ljude u BiH”, rekao je Kovačević.

Kovačević tvrdi da Christian Schmidt nije nikome u Sarajevu bolji od njega ili Milorada Dodika sa kojima živi i da znaju da razgovaraju.

“Imamo dvije opcije jedna je da poštujemo jedni druge i dogovaram. Kad ne možemo da se dogovorimo da ostavimo po strani, da nastavimo raditi stvari oko kojima se možemo dogovarati, da nastavimo da razvijamo infrastrukturu. Alternativa je da stranci nameću, da gazimo ustavom zagarantovana prva i to neće voditi bilo čemu. Mislim da nije ugrožen mir, treba da nastavimo da razgovaramo, dogovaramo i poštujemo jedni druge. Nikad nećemo napravit jednostrani potez bez da to bude reakcija. Sada je to neko uradi i pregazio prava Srba”, rekao je Kovačević.

Kovačević tvrdi da se snimanjem glasanja, skeniranjem listića krše prava birača jer bi ih bilo moguće identifikovati.

“Ne mislim da su sankcije bolne. Mislim da vrijeđaju osnovna ljudska prava državljana BiH. Vama je to nebitno jer se radi ljudima iz Banja Luke. Šta je Gorica Dodik uradila da joj zatvore račune?”, naveo je Kovačević.

Gostovanje Radovana Kovačevića u Klix Studiju možete pogledati i direktno na Youtube kanalu.

Također nas možete slušati i na SpotifyjuApple PodcastuAmazon Musicu i drugim platformama.

 

Nastavi čitati

Najčitanije