Sukob u Ukrajini
Zelenski je ovisnik o teretani, ne pije alkohol, ali obožava psovati: ‘Prije ulaska u politiku zvao se Vladimir…‘
Već danima oči svijeta uprte su u Ukrajinu. U novinama, na portalima i televizijskim stanicama pratimo kako iz sata u rat ruska invazija na tu zemlju postaje sve brutalnija i krvavija. Dva su aktera ovog velikog sukoba u centru pozornosti – ruski predsjednik Vladimir Putin i ukrajinski Volodimir Zelenski.
I dok su o Putinu ispisane na tisuće kartica novinskih članaka i knjiga, britanski Daily Telegraph donosi veliku, dosad nepoznatu priču ukrajinskog predsjednika Zelenskog.
Dane provodi u skloništu
Počinju s opaskom kako je Zelenski uslijed ratnih strahota fizički pomalo propao. Nekada je bio ovisnik o tjelovježbi, na posao bi došao ranije kako bi mogao u teretanu, a sada je iscrpljen, s velikim podočnjacima. U bijegu je od ruskih i proruskih snaga koje su odlučne zarobiti ga ili ubiti. Svakodnevno mijenja tajne lokacije, dane provodi u skloništu, sunčevu svjetlost gotovo nikada ne vidi. Samo ovog tjedna navodno je izbjegao čak tri pokušaja atentata. Okružen je teško naoružanim vojnicima. Svi znaju koliko je važan za ovu borbu, za opstojnost Ukrajine, no njegov se život sveo na samo dvije stvari – rad i nešto malo spavanja.
A “rad” je teži no ikad prije. Zemlja je u ratu, a Zelenski s jedne strane mora ujediniti Ukrajince i motivirati ih za otpor Rusiji, dok s druge svijet mora uvjeriti da je riječ o brutalnoj agresiji koja bi mogla imati velike posljedice za cijelu Europu. Na licu mu se jasno iscrtavao očaj kada je Ukrajincima i svijetu objavio da je Rusija granatirala i zauzela nuklearnu elektranu Zaporožje.
– Najveća nuklearna elektrana u Europi je pod paljbom. Europljani, molim vas, probudite se – rekao je uznemireno.
Na tiskovnoj konferenciji u četvrtak poručio je kako on nije nikakva ikona niti heroj, no mnogi se ne slažu i smatraju ga herojem i zaštitnikom domovine.
– Za razliku od drugih koji bi se sada uspaničarili i plakali okolo tražeći pomoć, Zelenski nije takav. Uspio je prenijeti svoju hrabrost na druge ljude. Pitao ih je, želite li da otpuzimo u kut i čekamo da nas pobiju. Možda jesmo tvrdoglavi, možda će ovo biti naš kraj. Možda smo precijenili svoje mogućnosti. Ali, on je poveo narod i oni se sada bore uz njega – kazao je za Telegaph ukrajinski veleposlanik u Londonu Vadim Pristajko, koji Zelenskog dugo poznaje.
Nikad nije popio ni kap alkohola
Ispred ukrajinskog veleposlanstva građani ostavljaju cvijeće, oplakujući žrtve agresije, no iza zidova ambasade vodi se teška borba za svaku informaciju. E-mailovi ne prolaze, djelatnici veleposlanstva na udaru su hakera, srušena im je i web stranica. Atmosfera je kao u bunkeru, opasno je koristiti telefone, a sva komunikacija sa Zelenskim ide samo preko osiguranih linija. U takvoj, opsadnoj atmosferi, veleposlanik ima samo riječi pohvale za odgovor Velike Britanije na agresiju rekavši kako se katkad zapita što rade ostale zemlje.
Vratimo se na Zelenskog, kojeg su Ukrajinci do političke karijere pooznavali kao komičara. Da je i u teškim uvjetima sklon razveseliti ljude šalom pokazao je kada je komentirao usporedbe s legendarnim Winstonom Churchillom.
– A, ne. On je pio mnogo više nego ja – nasmijao se.
Njegova prijateljica iz studentskih dana Alina Fialka Smal kaže kako nikada nije vidjela da je popio i kap alkoholnog pića. Prijatelji kažu kako je s godinama i uz političku karijeru morao naglo očvrsnuti.
– U ovim ekstremnim uvjetima na vidjelo su morali isplivati različiti dijelovi njegove ličnosti. Danas gledamo mnogo snažniju osobu nego prije, što je izazvano mnogo težom situacijom nego prije – sublimira Zelenskijev politički savjetnik koji je s njime radio sedam godina u različitim administracijama.
Šali se kako je Zelenski poput reptila “promijenio kožu”. U ranim fazama svoje političke karijere savjetnici su ga morali micati s Facebooka jer bi se ražalostio kada bi vidio loše komentare, htio je da ga svi vole, što nije neobično za jednog glumca, no svakako je mana u politici.
– Sjećam se prvih dana nakon što je postao predsjednik, bio je vrlo tankoćutan. No, uskoro je naučio da je upravljanje državom težak posao u kojem nema mjesta osjećajima. Isprva je nosio narukvice s imenima vojnika ubijenih u Donbasu, no tijekom invazije na Krim poginulo ih je 14.000. Rekao sam mu da ga razumijem, ali da to ne može raditi jer će uskoro biti posve prekriven imenima poginulih – prisjeća se Pristajko.
Bespoštedni satiričar
No, Zelenski nije odustao od izražavanja svojih emocija, pa je u neviđeno popularnoj seriji “Sluge naroda” 2015. glumio Vasilja Holoborodka, skromnog učitelja povijesti. Kroz tu je ulogu bespoštednom satirom ismijavao tadašnjeg predsjednika Ukrajine Petra Porošenka i Vladimira Putina. Nacija se smijala prikazima milijardera Porošenka koji u svojim dvorima ima privatnog uzgajivača nojeva i masažera ušiju.
Kada se 2018. odlučio kandidirati za predsjedničku funkciju, svojem se timu zavjetovao da ga politika neće promijeniti.
– To nije bio naš način. Rekao nam je, nikada neću biti tipični političar – prisjeća se njegov suradnik i scenarist Jurij Kostjuk, koji je u jednom trenutku shvatio kako Zelenski scenarij iz serije pretvara u hladnu stvarnost.
– Volodimir me pitao je li vrijeme da ode u politiku i da pokušamo učiniti nešto za svoju zemlju. Njegov tim smatrao je da je to nemoguća misija. Stručnjaci su im govorili da bez najmanje pedeset milijuna dolara nema nikakve šanse provesti iole uspješnu kampanju. No, što su nam manje vjerovali, mi smo sve više htjeli dokazati da mi to možemo – prisjeća se Kostjuk.
Zelenski je kandidaturu najavio u svom stilu, tijekom novogodišnjeg televizijskog showa što je, nesumnjivo prema jasno određenom planu, zasjenilo obraćanje predsjednika Porošenka iste večeri.
Krenule su dvije sasvim različite kampanje. Porošenko je u trku ušao pod sloganom “Vojska, jezik, vjera”, a Zelenski je samo rekao “snaći ćemo se”. Nastavio je sa svojim komičarskim nastupima, a sve je više blijedjela granica između satire, showa i stvarne političke kampanje. Nikada nije objavio svoj politički program, samo je nudio nadu u drugačiju, bolju budućnost, postavši glas optimizma kojim je zarazio čitavu zemlju.
Telegraph podsjeća kako je pritom uvelike podjsetio na još jednog glumca za kojeg nitko nije vjerovao da će postati američki predsjednik, Ronalda Reagana. Taj je podatak vješto iskoristio, večer uoči izbora, tijekom izborne šutnje, na televiziji je emitiran film o Reaganu, a sinkronizaciju na ukrajinski radio je – pogađate – Zelenski.
‘Izuzetno brzo uči’
– On je osoba s drugog planeta. No, i dok je bio komičar, nije bio naivan i jasno je uviđao manjkavosti političkog sustava – navodi Pristajko. Kada je Zelenski osvojio čak 73 posto glasova Ukrajinaca “gluma je postala stvarni život, a stvarni život postao je dio predstave. Danas Zelenski razumije da je njegova uloga opravdati očekivanja naroda”.
Sergij Tofimov, također bivše TV lice kojeg je Zelenski pozvao u svoj predsjednički ured kao savjetnika, kaže kako je on osoba koja izuzetno brzo uči te je vrlo intuitivan i ima sposobnost brze reakcije.
Sir Alan Duncan bio je ministar europskih poslova Velike Britanije kada je Zelenski izabran.
– Bilo mi je zanimljivo što je izuzetno empatičan. Političari su općenito vrlo slabe emotivne inteligencije, ali on se sjajno povezivao s narodom. Umjesto da sjedi u uredu u košulji, radije je u majici odlazio na barikade. Znao je kako privući pozornost – ističe.
No, koliko god da su ljudi cijenili njegovu suosjećajnost i privrženost narodu, postavilo se pitanje hoće li znati iskoristiti moć koju je stekao. Pitali su ga mediji, nedugo nakon što je izabran, što mu se najviše sviđa u ulozi predsjednika.
– Odgovornost. Moć je prilika. Imam 42 godine i želim da me povijest upamti – rekao je tada.
U opširnoj analizi Telegraph zaključuje kako je, unatoč tomu što su proteklih dana uvjeti u Ukrajini eskalirali, dosadašnji mandat Zelenskog bio obilježen njegovim neformalnim ponašanjem i improvizacijom. Izbjegavao je službene sastanke, radije se htio okružiti stručnjacima na “brainstormingu”.
– Radio sam za Porošenka. On je bio vrlo striktan. Kada je Zelenski došao na vlast stvari su postale mnogo opuštenije, bio je prijateljski nastrojen prema nama. Posjetitelji su čak mogli nositi kratke hlače kada bi dolazili k njemu. Tijekom svoje inaugaracije građanima je rukom davao “petice”. Svoju počasnu gardu zamolio je da promijene uobičajeni pozdrav koji je do tada glasio “Dobar dan, gospodine predsjedniče, budite zdravo”. Rekao je da je njemu dovoljno “dobro jutro”.
Britanski zastupnik Mark Pritchard kaže, pak, kako je Zelenski jedan od rijetkih predsjednika s kojim nije problem otići u pub, a nije sklon kravatama. No, to ne znači da je neodgovoran i lakrdijaš.
– To je njegova neformalna ozbiljnost. Prema javnosti je vrlo opušten, no u poslu vrlo ozbiljan. On traži da se posao obavi kvalitetno, vrlo je fokusiran, čak i intenzivan prilikom zastupanja nacionalnih interesa i međunarodnih političkih stavova – ispričao je.
Ljubav iz školskih dana
Takav dualni pristup politici najbolje znaju njegovi suradnici koje je znao i naživcirati svojom strogoćom, piše Telegraph.
– Pred drugima pokušava ostaviti dobar dojam, pažljivo bira riječi i “uključuje” svoju karizmu. No, kada je u društvu najbližih suradnika, pretvara se u vrlo strogu osobu i može biti poprilično grub. Često ga je lako razljutiti, tada počinje psovati – otkriva jedan od Zelenskijevih suradnika. Dodaje kako se nitko zbog toga ne ljuti. Jer, kada se pred nekim tako ponaša, to je znak da mu apsolutno vjeruje.
Suprugu Olenu upoznao je još u srednjoj školi, no prohodali su tek nakon diplome. Ona je osoba kojoj Volodimir najviše vjeruje. Od njega je mlađa samo 12 dana, a podarila mu je dvoje djece, 17-godišnju Oleksandru i devetogodišnjeg Kirila. Unatoč tomu što su očita “meta broj 2” ruskih snaga, odlučili su ostati u Ukrajini.
Olena kaže kako su ona i Volodimir vrlo različitih karaktera.
– Moj suprug je uvijek na prvoj liniji. Ja ne živim tako. A i ne pričam viceve – kazala je. Vjenčali su se 2003., nakon devet godina veze. Nije bila sretna njegovom odlukom da se kandidira za šefa države jer je shvaćala da će to radikalno promijeniti njihov život. No, različitosti su ih povezale, tvrde oni koji poznaju njihove obiteljske prilike.
– Ona je vrlo sramežljiva i mirna osoba. No, na svaki način je najbolja partnerica za njega. Jako je pametna, ima izvanrednu intiuciju, jako je ljubazna i jasno je da se snažno vole – kaže obiteljski prijatelj i poznati kijevski kuhar Jevgen Klopotenko.
Nije joj bilo lako prilagoditi se na ulogu prve dame. Časopisu Vogue ispričala je kako nikada nije mislila da će to biti njezina stvarnost.
Putinu je Zelenski oduvijek bio trn u oku te ga je često podbadao.
– Ne znam tko je to. Možda je dobar glumac. Jedno je glumiti nekoga, a drugo je biti netko – govorio je. Samo nekoliko dana nakon Zelenskijeve pobjede Kremlj je ponudio ruske putovnice stanovnicima Donbasa. Zelenski je reagirao u svom stilu, ponudio je ukrajinsko državljanstvo Rusima koji “žele pobjeći od koruptivnog režima”. Podbadanjima nije bio kraj. Kada je Putin rekao da su Rusija i Ukrajina gotovo jedno, braća, Zelenski je ispalio otrovnu strelicu: ‘Da, kao Kain i Abel”. Vješto se koristi društvenim mrežama koje mu omogućuju da s javnošću komunicira bez posrednika.
A onda se, prije točno godinu dana, stanje odnosa između Rusije i Ukrajine doista pogoršalo. Nakon afere s Viktorom Medvedčukom, proruskim uhićenim oligarhom kojeg se povezivalo s Putinom, a bio je zastupnik u ukrajinskom parlamentu, Rusija je Ukrajinu počela nazivati nacistima kojima je Zapad isprao mozak. Apsurdno ako se zna da je Zelenski odrastao u židovskoj obitelji na jugoistoku zemlje, a u kući se govorio ruski. Njegov djed Semjon borio se u Crvenoj armiji protiv nacista, a više članova njegove rodbine pobili su SS-ovci. Posebno ga je potreslo kada je čuo vijest da je Rusija raketirala memorijal Holokausta u Babinom Jaru.
Sudbinski trenutak
Putinove optužbe stoga su, smatraju Zelenskijevi prijatelji, besmislice. Navodi se i kako se, iako dolazi s ruskog govornog područja, Zelenski uvijek osjećao kao Ukrajinac. Čim je postao predsjednik, promijenio je svoje ime na Facebooku iz ruskog “Vladimir” u ukrajinski “Volodimir”.
Sada kada je prinuđen postati vojskovođa, Zelenski dolazi do svog sudbinskog trenutka. Kao da su ga čitav život, čitava karijera, pripremali na ovo.
– Mogu zamisliti razne scenarije, ali ne i to da bi se on slomio. Svaki puta kada se pojavi u javnosti Ukrajincima poručuje da je uz njih, da nećemo kapitulirati nego se boriti. U njegove uši neće ući samo jedna riječ, predaja. A neće ju čuti ni pola milijuna branitelja koji se bore sad već osam godina, koji se bore do smrti. Ne, ta riječ neće proći kod publike – zaključuje Pristajko za Telegraph.
jutarnji.hr
Sukob u Ukrajini
U Ukrajini poginuo poznati srbijanski plaćenik i komandant četničkog pokreta Bratislav Živković
Vijest o njegovoj smrti pojavila se na ruskim Telegram grupama, gdje su njegovi saborci izrazili tugu zbog gubitka. Jedna od objava navodi:
“U toku noći, 2. januara, u teškim bitkama za oslobođenje Kurske oblasti poginuo je kao heroj naš prijatelj i brat, komandir jurišnog voda, Bratislav Živković”.
Živković je godinama bio poznat po svojim aktivnostima u stranim ratnim sukobima, naročito u Ukrajini, gdje se borio na strani proruskih separatista. Njegovo učešće u ovim sukobima započelo je 2014. godine, kada je kao vođa grupe srpskih dobrovoljaca otišao na Krim, tokom ruske aneksije tog ukrajinskog poluostrva.
Sam je tvrdio da je sudjelovao u borbama za Lugansk i Donjeck, dva ključna grada u istočnoj Ukrajini, koja su postala žarišta sukoba između ukrajinskih snaga i proruskih separatista. Prema vlastitim tvrdnjama, nosilac je medalje ruskog Ministarstva odbrane za “povratak Krima”, iako ove tvrdnje nisu nezavisno potvrđene.
Živković s četnicima u Ukrajini
Živković je bio u središtu brojnih kontroverzi i u Srbiji. Godine 2018. uhapšen je zbog sumnje da je organizovao učešće srpskih državljana u stranim ratnim sukobima, nudeći im mjesečnu naknadu od 200 eura. Prema informacijama, sredstva za angažman dolazila su iz budžeta samoproglašene Luganske Narodne Republike, a ne direktno iz Rusije, kako se spekulisalo.
Zabranjen ulazak u NATO zemlje
Zbog svojih aktivnosti, Živković je 2017. godine označen kao prijetnja nacionalnoj sigurnosti Rumunije. Zabranjen mu je ulazak u tu zemlju na 15 godina, nakon što je uhvaćen kako fotografiše vojne radare na obali Crnog mora i pokušava prenijeti njihove GPS koordinate. Zabrana je kasnije proširena i na druge NATO zemlje.
Nakon toga, Živković se preselio u Bugarsku, a potom u Rusiju, gdje je nastavio svoju povezanost s proruskim vojnim i političkim strukturama.
Pored direktnog učešća u ratnim sukobima, Živković je bio povezan s međunarodnim ekstremno desničarskim organizacijama, poput grupe “Unité Continentale”. Ovu organizaciju su 2018. godine ukrajinske vlasti označile kao ekstremistički pokret koji pruža podršku proruskim snagama u Donbasu.
Generalno tužilaštvo Ukrajine istraživalo je Živkovića zajedno sa još pet srpskih državljana zbog napada na ukrajinske snage u oblastima Donjecka i Luganska.
Živković je 2023. godine bio prisutan u publici tokom govora ruskog predsjednika Vladimira Putina što su zabilježile i kamere ruskih državnih agencija.
Klix
Sukob u Ukrajini
VIDEO Bukte sukobi među srbijanskim plaćenicima na ukrajinskom ratištu, u fokusu komandant Četničkog pokreta
Berića je, prema njegovim riječima iznesenim u snimku objavljenom na njegovom YouTube kanalu, tužio Bratislav Živković, komandant takozvanog Četničkog pokreta – srpske paravojne formacije.
Živković, koji je ranije bio povezan s ekstremno desničarskom organizacijom Unité Continentale, učestvovao je 2014. i 2015. godine u sukobima na strani proruskih separatista u ukrajinskim pokrajinama Donjeck i Lugansk, prenosi Blic.
Optužbe i prijetnje
Dejan Berić, srpski plaćenik koji ratuje za Rusiju protiv Ukrajine, optužuje Bratislava Živkovića za kontinuirane provokacije i prijetnje. Berić, koji se od prezaduženog zanatlije transformirao u snajperistu, a zatim u “ratnog reportera” i osnivača firme u Rusiji, tvrdi da ga Živković provocira s ciljem da ga isprovocira na fizički obračun.
“Bratislav Živković me tuži za uvredu časti i dostojanstva. Kada je krenuo na sud, snimio je video ispred suda i rekao da će me inteligentno ‘razvaliti’. On konstantno provocira, pokušava da me isprovocira da ga udarim, ali mu to naravno ne uspijeva. Nakon što je sudija izašla, obećao je da će me ubiti, samo čeka da sudski proces završi. Ko to može da uradi? To može samo čovjek koji je siguran da će, iako ga ovdje ne žele, u Srbiji biti siguran”, izjavio je Berić u videosnimku koji je podijelio prije nekoliko dana.
Također je dodao da nije vidio nikoga ko je uspio da “očisti svoju historiju” na internetu poput Bratislava Živkovića.
“Za tako nešto nije potrebna pamet, već mnogo novca. Treba platiti za takve stvari. I kad se to završi, pa čak i ako dobije na sudu, ja ću ga i dalje zezati koliko god mogu, jer ljudi poput njega to zaslužuju”, najavio je Berić.
Ko je Bratislav Živković?
Bratislav Živković poznat je kao kontroverzna ličnost koja se bavi ilegalnim aktivnostima učešća u stranim sukobima, čime krši zakone Srbije. Godine 2018. uhapšen je zbog sumnje da je organizirao učešće Srba u oružanim sukobima u Ukrajini, nudeći im mjesečnu naknadu od 200 eura. Ipak, tužilaštvo je 2019. obustavilo istragu protiv njega.
Živković, koji navodno posjeduje srpsko i rusko državljanstvo, tvrdio je da sredstva za angažman “srbijanskih dobrovoljaca” nisu dolazila iz Rusije, već iz budžeta samoproglašene Luganske Narodne Republike.
Živković sa četnicima na Krimu
Prema pisanju medija iz 2017. godine, Bratislavu Živkoviću je zbog špijunaže i prijetnji po nacionalnu sigurnost zabranjen ulazak u Rumuniju, a potom i u druge NATO zemlje na period od 15 godina. Nakon toga, preselio se u Bugarsku, a zatim u Rusiju.
Živković je također pod istragom Generalnog tužilaštva Ukrajine zbog svoje uloge u napadima na ukrajinske snage u Donjecku i Lugansku. Prema dostupnim podacima, Ukrajina istražuje učešće šest državljana Srbije u sukobima na strani proruskih snaga.
Dejan Berić, koji se 2014. godine priključio proruskih separatistima u istočnoj Ukrajini, danas sebe predstavlja kao ratnog reportera. Na svom YouTube kanalu objavljuje sadržaje koje opisuje kao izvještaje s ratišta, a koji su u velikoj mjeri proruska propaganda.
“Juče sam gledao Skota Ritera, bivšeg američkog obavještajca, koji je najavio veliki miting u Americi. Cilj mitinga je da pokaže kako obični Amerikanci nisu spremni za nuklearni rat s Rusijom”, izjavio je Berić.
Dejan Berić
Dodao je: “Narodna diplomatija je i ovo što ja radim. Rat će se završiti, a pamtiće se šta je koja država uradila – dobro ili loše. Naš je zadatak da radimo za buduću Srbiju i njene odnose”.
Ko je Dejan Berić?
Dejan Berić je od zanatlije iz malog sela Putinci u Srbiji postao snajperista na ratištu u Ukrajini, a kasnije “ratni reporter”. Prema podacima, dvije zanatske radnje u njegovom i vlasništvu njegove porodice ugašene su zbog finansijskih problema, piše Klix.
Godine 2018. osnovao je firmu u Rusiji, pod nazivom “Deki orka”, koja se bavi internet trgovinom, ali posluje s gubicima.
Berić je na frontu u Ukrajini od 2014. do 2017. djelovao kao snajperista. Nakon više povreda, povukao se s prve linije, ali je ostao aktivan u posredovanju dolaska srbijanskih dobrovoljaca na ukrajinsko ratište. Na svom Telegram nalogu objavljuje snimke s fronta, čiju autentičnost nije moguće potvrditi.
On je sedam puta nagrađivan od strane Ruske Federacije za svoje aktivnosti u istočnoj Ukrajini. Ruski mediji su ga prikazivali kao “srbijanskog snajperistu koji pomaže djeci Donbasa”.
Sukob u Ukrajini
Lavrov o Orešniku: Spremni smo na sve, kriva je pretpostavka da Rusija nema crvenih linija
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je da se upotrebom balističkog hipsersoničnog projektila Orešnik u ratu u Ukrajini nastojalo natjerati Zapad da shvati da je Moskva spremna upotrijebiti sva sredstva kako bi se osigurala od nanošenja “strateškog poraza”.
U intervjuu Tuckeru Carlsonu, voditelju bliskom Donaldu Trumpu, emitiranom sinoć na X-u, Lavrov je rekao: “Poruka je da vi, mislim na SAD i saveznike SAD, koji također isporučuju ovo oružje dugog dometa režimu u Kijevu — oni moraju shvatiti da ćemo biti spremni upotrijebiti sva sredstva da im ne dopustimo uspjeh u onome što nazivaju strateškim porazom Rusije”.
Lavrov je također rekao da je “vrlo ozbiljna greška” za bilo koga na Zapadu pretpostaviti da Rusija nema crvenih linija ili da se one “stalno pomiču”.
Podsjetimo, prije dvije sedmice Rusija je ispalila svoju novu hipersoničnu raketu Orešnik na ukrajinski grad Dnjepar u velikoj eskalaciji rata koji traje gotovo tri godine. Ruski predsjednik Vladimir Putin od tada prijeti da će upotrijebiti oružje protiv Kijeva kao odgovor na ukrajinske udare na teritoriju Rusije.
“Nadamo se da je signal poslan Orešnikom shvaćen ozbiljno”
“Šaljemo signale i nadamo se da je posljednji, prije nekoliko sedmica, signal s novim sistemom naoružanja koji se zove Orešnik… shvaćen ozbiljno”, rekao je Lavrov.
Iako je inzistirao da Rusija ne želi eskalirati situaciju i želi “izbjeći svaki nesporazum” s Washingtonom i njegovim partnerima, Lavrov je upozorio da ćemo “poslati dodatne poruke ako ne donesu potrebne zaključke”.
Putin je rekao da projektil Orešnik leti 10 puta brže od zvuka i da ga protuzračna odbrana ne može presresti. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij nazvao je napad “posljednjim napadom ruskog ludila” i apelirao na slanje sistema protuzračne odbrane kako bi se odgovorilo na novu prijetnju.
Carlson intervjuirao Putina, nije ga pritisnuo o važnim temama
Carlson, jedan od medijski eksponiranijih pristaša novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trumpa, intervjuirao je ruskog predsjednika Vladimira Putina u Moskvi u februaru. Bio je to prvi Putinov intervju s nekim američkim novinarom ruske invazije na Ukrajinu 2022.
Komentatori američkih medija uvelike su kritizirali Carlsonovo postupanje s Putinovim intervjuom, rekavši da je Carlson dopustio čelniku Kremlja da kontrolira razgovor i nije ga uspio pritisnuti u vezi s važnim temama kao što su optužbe za ratne zločine u Ukrajini.
Sukob u Ukrajini
Ruski patrijarh Kiril o nuklearnom oružju: Kršćani se ne boje smaka svijeta
PATRIJARH Ruske pravoslavne crkve Kiril rekao je da nema potrebe raspirivati strah oko nuklearnog oružja jer se kršćani ne boje smaka svijeta.
Na plenarnoj sjednici 26. Svjetskog ruskog narodnog sabora patrijarh Ruske pravoslavne crkve Kiril I. komentirao je potencijalnu upotrebu nuklearnog oružja.
“Raspirivanje straha oko mogućih apokaliptičnih scenarija, pretjerani alarmizam i špekulacije o nuklearnom pitanju nisu korisni s duhovne točke gledišta. Neprijatelj čovječanstva pokušava posijati tjeskobu u srca ljudi jer lakše je manipulirati osobom lišenom duhovnog svijeta… Ne treba se igrati sa svim tim jer kršćani se ne boje takozvanog kraja svijeta. Čekamo Isusa, koji će doći u velikoj slavi, uništiti zlo i suditi svim narodima”, poručio je Kiril.
No, dodao je da to ne znači da trebamo sjediti skrštenih ruku.
Zahvalio ruskim znanstvenicima na razvoju oružja
“Naprotiv, naša zemaljska misija je da budemo vojnici Gospodnji, da se odupremo zlu i branimo visoke moralne ideale. To je cilj u Rusiji”, rekao je.
Kiril je zahvalio ruskim znanstvenicima na razvoju, kako ga je nazvao, “nevjerojatnog oružja”. Iako je vrhovni vjerski poglavar, moskovski patrijarh često komentira političke procese u zemlji uz podršku politike Vladimira Putina.
Sukob u Ukrajini
Lavrov direktno zaprijetio Zapadu: Napadnete li Rusiju nećete se sakriti ni preko Atlantika
“Naši protivnici ne bi trebali biti u zabludi. U slučaju agresivnih postupaka NATO-a ili njegovih članica protiv naše zemlje, poduzet ćemo adekvatne mjere u skladu sa suverenim pravom Rusije na samoodbranu, koristeći sve dostupne mjere za osiguranje naše sigurnosti, kao što je predviđeno Poveljem UN-a. Nikome neće biti omogućeno da se sakrije preko Atlantskog okeana ili Lamanša,” izjavio je Lavrov u intervjuu za Sputnjik.
Lavrov je istakao da Moskva ne može ignorisati činjenicu da NATO otvoreno pokazuje neprijateljski stav prema Rusiji. Podsjetio je da Alijansa Rusiju označava kao “najznačajniju i najdirektniju prijetnju sigurnosti”, dok njeni lideri neprestano izjavljuju da bi Rusija mogla napasti neku od članica NATO-a u narednim godinama.
Pritom je upozorio da se militarizacija Evrope ubrzava, a NATO snage tokom vježbi uvježbavaju ofanzivne operacije protiv Rusije. “Ukoliko Kijev počne koristiti zapadno oružje dugog dometa za napade na duboko rusku teritoriju, to će značiti da ne samo Ukrajina, već i zemlje NATO-a već otvoreno ratuju protiv Rusije, više ne skrivajući prisustvo ‘plaćenika’, ‘dobrovoljaca’, instruktora i drugih osoba ‘pod lažnim zastavama’,” naglasio je Lavrov.
Lavrov je također naglasio da je antiruska politika SAD-a zasnovana na unutrašnjem konsenzusu. “Antiruska i rusofobna orijentacija američke politike ima dvopartijsku podršku. Ukrajina se smatra ključnim elementom hibridnog rata protiv Rusije,” komentarisao je Lavrov, osvrćući se na budućnost odnosa dviju zemalja u kontekstu američkih predsjedničkih izbora.
Na kraju, Lavrov je izjavio da je Rusija spremna za ravnopravan dijalog sa SAD-om, ali pod jednim uvjetom. “Naš stav, kako ga je formulirao predsjednik Putin, jasan je. Spremni smo na ravnopravan dijalog ukoliko američka strana pokaže ozbiljne namjere da pregovara pošteno, uz priznavanje ruskih nacionalnih interesa i principa reciprociteta,” zaključio je ruski ministar vanjskih poslova, naglasivši važnost diplomatskih kontakata između dvije nuklearne sile.
Klix
Sukob u Ukrajini
Srbin poginuo u Ukrajini: “Sine moj, ponosan sam na tebe, dao si život u borbi protiv sotone i zla!”
STRAHINJA Bjelica (30), Beograđanin koji se u Ukrajini dobrovoljno borio na strani ruskih snaga, poginuo je nedavno na ratištu, piše Blic. Mladić je rodbini često slao fotografije i snimke s ratišta. “Došli smo braniti Kosovo, ali u Ukrajini”, rekao je Strahinja na jednoj od snimki.
“Vidi bande. Idemo, radimo. Ljudi ne žele sjediti kući u miru, oni žele ići u rat”, govori 30-godišnjak u nastavku videa dok snima trojicu muškaraca u vojnoj opremi kako hodaju ispred njega.
Na drugoj snimci Beograđanin govori: “Braćo moja, kakva sam ja beba u kacigi. Kad odem tamo, kad me snajperist nacilja u glavu, napravit ću takvu facu i bit će mu žao pucati. Samo će me ozlijediti u nogu.”
Otac poginulog Srbina: Ponosan sam na tebe, sine, dao si život u borbi protiv sotone
Poslije Strahinjine smrti, njegova obitelj je objavila fotografije koje im je slao te na kojima pozira s ostalim vojnicima. Na društvenim mrežama se oglasio njegov otac Gavrilo.
“Neka ti je laka zemlja ratniče moj, neka te anđeli čuvaju kada nismo znali mi. Voli te tata”, napisao je otac u objavi na Fejsu gdje je podijelio Strahinjinu sliku.
Osim toga, njegov otac je ostavio komentar ispod jedne objave na TikToku: “Sine moj, ponosan sam na tebe, dao si život u borbi protiv sotone i zla. Kao što si mi i rekao da će mi biti ponos što ćeš da se boriš protiv fašista za slobodu i krst časni. Voli te otac!” napisao je.
U Srbiji je kazneno djelo sudjelovanje u ratu u stranoj državi
U Beogradu je nakon početka ruske invazije na Ukrajinu održana sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost. Na njoj se govorilo i o sudjelovanju građana Srbije u ratu.
Vlast je tada rekla da će svi građani koji se ne pridržavaju zakona biti sankcionirani, a od 2014. je sudjelovanje u ratu u stranoj državi u Srbiji kazneno djelo za koje je propisana kazna zatvora do 10 godina.
Preko 300 građana Srbije otišlo se boriti na strani Rusa, prema podacima Veleposlanstva Ukrajine iz prosinca 2018.
-
Cazinprije 6 dana
Krajiški ponos na Šampion Junior Kupu Sarajevo 2025: Naši mladi nogometaši briljirali!
-
BiHprije 6 dana
Njemačka firma trebala zaposliti stotine radnika u FBiH, ali sad se premišlja
-
USKprije 6 dana
Bh. državljanin uhapšen u Šri Lanci zbog krijumčarenja kokaina je internacionalni karate sudija iz Bihaća
-
BiHprije 6 dana
Konaković: Ne sumnjam da će SDA podržati Sanju Vulić jer u meni vide svoj najveći problem
-
BiHprije 6 dana
Za dio BiH izdato upozorenje: Budite spremni na smetnje, strukturalna oštećenja i rizik za povrede…
-
BiHprije 6 dana
Nedeljko Elek se ogradio od Emira Kusturice jer je kritikovao Vučića
You must be logged in to post a comment Login