Connect with us

BiH

Nova obmana OHR-a i Chrstiana Schmidta: Zakon o imovini RS proglasili “ništavnim”, ali ga nisu poništili

Published

on

Umjesto da on, kako je i najavio, poništi Zakon, VIsoki poredstavnik je pozvao insitucije RS-a da ponište “antiustavni i antidejtonski zakon”.

Može li se poništiti ono što je već ništavno? Ako pitate visokog predstavnika Christiana Schmidta, onda, može.

“Izjava visokog predstavnika: Zakon o nepokretnoj imovini Republike Srpske je ništavan”, objavit će na stranici OHR-a u četvrtak popodne, tri sata nakon što je obznanjeno da je u Službenom glasniku Republike Srpske, Ukazom predsjednice tog entiteta, objavljen Zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti.

Ako pročitate samo naslov, na trenutak ćete pomisliti da je visoki predstavnik Christian Schmidt iskoristio bonske ovlasti i poništio neustavni zakon Republike Srpske. Ali kada počnete detaljnije čitati saopćenje, shvatit ćete da je to još jedna u nizu nesuvislih izjava OHR-a.

“Visoki predstavnik Christian Schmidt želi naglasiti sljedeće: Zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcioniranje javne vlasti RS je neustavan, protivan odlukama Ustavnog suda, te je stoga i antidejtonski. Također je u suprotnosti i sa privremenom zabranom raspolaganja državnom imovinom.Bilo kakve transakcije u okvirima ovog zakona su samim tim ništavne. Ovo je pitanje neustavnih aktivnosti vlasti RS. One moraju odmah poništiti ovaj zakon. Ukoliko zakon ne bude povučen, morat će snositi odgovornost zbog svih posljedica. Građani RS zaslužuju dobru upravu i odgovorne političare koji će raditi u skladu sa vladavinom prava,“ rekao je visoki predstavnik.

Visoki predstavnik, možete vidjeti, i sam tvrdi da je Zakon o nepokretnoj imovini RS – neustavan i antidejtonski. Ističe da su “bilo kakve transakcije u okvirima ovog zakona – ništavne”. Ali, uprkos tome, Christian Schmidt ne poseže za bonskim ovlastima.

“Ovo je pitanje neustavnih aktivnosti vlasti RS. One moraju odmah poništiti ovaj zakon”, navodi Schmidt.

Dakle, Christian Schmidt poziva vlasti Republike Srpske da ponište zakon za koji on tvrdi da je ništavan. Čemu, onda, poništavanje, ako je to već ništavno?

“Schmidt danas poseže za Bonskim ovlastima?”, naslovile su kolege sa politicki.ba svoj članak objavljen u četvrtak ujutro, vjuerujući na riječ visokom predstavniku Christianu Schmidtu.

Ako pažljivo pričitate njihov tekst, vidjet ćete da je visoki predstavnik uistinu najavio da će, zbog Zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcioniranje javne vlasti RS, iskoristiti svoje ovlasti i staviti van snage, kako ga sam naziva, “antiustavni i antidejtonski zakon”.

Govoreći, naime, na konferenciji Fondacije Heinrich Boll posvećene 30. godišnjici početka opsade Sarajeva, visoki predstavnik Christian Schmidt se dotakao “državne imovine čiji status nije razriješen od vremena raspada bivše Jugoslavije i koja nije razriješena do danas”, ističući “agresivan način na koji RS želi napraviti vlastiti zakonski okvir koji je protivan ustavnom okviru BiH i Dejtonu”.

“Kada pogledam u listu svojih obaveza, ako bih dopustio da se to desi ne bih ispunio svoje obaveze”, piše Politicki.ba.

Novinarka bečkog lista Der Standard Adelheid Wolfl ga je potom upitala: “Šta ćete uraditi?”

“Čekamo do sutra. Zakon još nije potpisan”, odgovodio je Schmidt i obećao novinarki Der Standarda da će zakon proglasiti “ništavnim”.

To sutra je bilo jučer, odnosno u četvrtak, 7. aprila 2022. godine. I to sutra se pretvorilo u “malo sutra”. Zakon je potpisan i objavljen u Službenom glasniku RS. Ispod je dokument koji to dokazuje.

Zakon za koji Schmidt tvrdi da je “ništavan” na snagu stupa naredne sedmice. Visoki predstavnik ga nije poništio, iako je to obećao u direktnom TV prijenosu. Naprotiv, Schmidt je poništavanje Zakona zatražio od institucija Republike Srpske koje su i usvojile sporni “antidejtonski i antiustavni” Zakon. Ali to nije sve. Samo pet minuta prije nego što je Istraga.ba objavila da je Željka Cvijanović “potpisala Zakon”, Christian Schmidt je izdao svoje prvo “jučerašnje saopćenje”.

“Kako bi se izbjegla zabuna i spriječile negativne pravne posljedice, pozivam vlasti RS da preduzmu sve potrebne aktivnosti kako bi se navedeni Zakon o nepokretnostima koje se koriste za funkcioniranje javne vlasti RS odmah stavio van snage”, objavljeno je na stranici OHR-a u četvrtak u podne.

U tim je trenucima već bio izašao novi broj Službenog glasnika Republike Srpske i bilo je jasno da “antiustavni i antidejtonski zakon” potpisan i objavljen. No, Schmidtov ured to, očito, nije znao. Zato su nekoliko sati kasnije odlučili izdati novo saopćenje u kojem, ne koristeći bonske ovlasti, sporni Zakon o nepokretnoj imovini RS proglašavaju ništavnim, pa istovremeno pozivaju vlasti RS da ga “proglase ništavnim”.

Podsjećanja radi, ovo je već treći “antidejtonski i antiustavni” zakon objavljen u Službenom glasniku Republike Srpske tokom mandata Christiana Schmidta.

U oktobru prošle godine je, opet Ukazom Željke Cvijanović, proglašen je “Zakon o neprimjenjivanju Odluke Visokog predstavnika kojom se donosi Zakon o dopuni Krivičnog zakona BiH”.

Podsjećamo, Schmidtov prethodnik Valentin Inzko pred kraj je mandata nametnuo izmjene Krivičnog zakona BiH, prema kojem je kažnjivo negiranje genocida i drugih zločina presuđenih na domaćim i međunarodnim sudovima. No, vlasti RS-a su odlučile da te odredbe ne vrijede na teritoriji RS-a.

“Proglašavam Zakon o neprimjenjivanju Odluke Visokog predstavnika kojom se donosi Zakon o dopuni Krivičnog zakona BiH koji je Narodna skupština RS usvojila na Dvadesetoj posebnoj sjednici održanoj 30. jula 2021. godine”, navedeno je u Ukazu Željke Cvijanović.

Ovaj Zakon sadrži svega tri člana. U članu 1. se navodi da se “Odluka Visokog predstavnika neće primjenjivati na teritoriji RS”. U članu 2.  piše da “nadležni organi RS neće sarađivati sa nadležnim organima BiH u pogledu primjene Odluke Visokog predstavnika. Član 3. precizira da će Zakon RS stupiti na snagu dan nakon objavljivanja u SLužbenom glasniku RS.

Zakon kojim Republika Srpska derogira odluke OHR-a je već odavno na snazi. Christian Schmidt nije reagirao. Kao što nije reagirao ni u vezi sa Zakonom o lijekovima Republike Srpske koji je objavljen 29. decembra prošle godine.

istraga.ba

BiH

Akcija Piramida: Na terenu više od 150 policijaca. Pretresi u Bihaću, Cazinu, Velikoj Kladuši…

Published

on

By

Prema preliminarnim podacima, ova međunarodna organizovana kriminalna grupa je u proteklih šest mjeseci ostvarila novčanu korist veću od šest miliona KM

Policijski službenici Granične policije Bosne i Hercegovine započeli su jutros realizaciju aktivnosti po operativnoj akciji kodnog naziva Piramida, čiji je cilj sprječavanje organiziranog krijumčarenja migranata.

Pretresi se vrše na više lokacija na području USK-a, ZDK i KS-a na ukupno 16 lokacija i to u Bihaću, Cazinu, Brezi, Visokom, Sarajevu, Kaknju i Velikoj Kladuši.

Do sada je pronađeno 14 osoba koje se sumnjiče da su počinile krivično djelo organiziranje grupe ili udruženja za izvršenje kričičnog djela krijumčarenje migranata, te krijumčarenje ljudi, a koje su bile dio međunarodne organizirane kriminalne grupe, i koje su, u posljednjih šest mjeseci, preko teritorija Bosne i Hercegovine pokušali prokrijumčariti ili su prokrijumčarili preko 600 osoba, među kojima preko 100 maloljetnika.

Prema preliminarnim podacima, ova međunarodna organizirana kriminalna grupa, u proteklih šest mjeseci, ostvarila je novčanu korist veću od šest miliona KM.

– Aktivnosti čiji je nositelj organizacijska postrojba Granične policije BiH za sprječavanje prekograničnog organiziranog kriminala provode se zajedno s Upravom kriminalističke policije MUP-a Republike Hrvatske i EUROPOL-om, a pod nadzorom Tužiteljstva BiH. Današnju podršku u realizaciji, u kojoj sudjeluje preko 150 policijskih službenika, pružili su policijski službenici MUP-a Unsko-sanske županije, dok su tijekom istrage kontinuiranu podršku Graničnoj policiji BiH pružali Obavještajno-sigurnosna agencija BiH i Služba za poslove sa strancima, saopćili su iz Granične policije BiH.

Ističu da Granična policija BiH u kontinuitetu nastavlja poduzimati mjere na sprječavanju izvršenja kaznenih djela krijumčarenja ljudi, posebno protiv organiziranih kriminalnih grupa. Uz navedene aktivnosti, tokom prošle i u prva tri mjeseca ove godine policijski službenici Granične policije BiH su, zbog postojanja osnova sumnje da su počinili 110 krivičnih djela krijumčarenja ljudi, nadležnim tužiteljstvima podnijeli 83 službena izvještaja protiv 177 osoba.

Nastavi čitati

BiH

CBBIH: Povlačenje novčanica od 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM iz opticaja

Published

on

By

Centralna banka Bosne i Hercegovine povlači iz opticaja novčanice konvertibilne marke apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM puštenih u opticaj u periodu od 1998. do 2009. godine, kako slijedi:

  • Apoeni 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 1998;
  • Apoeni 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 2002;
  • Apoeni 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 2007;
  • Apoeni 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 2008;
  • Apoen 50 KM sa godinom izdanja 2009.

 

Dinamika povlačenja novčanica iz opticaja:

Novčanicama konvertibilne marke apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM puštenim u opticaj u periodu od 1998. do 2009. godine mogu se nesmetano vršiti plaćanja u prometu, zaključno sa 31. decembrom 2024. godine.

Počev od 1. januara 2025. godine navedena izdanja novčanica KM prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i ne mogu se primati u prometu za podmirivanje bilo kakvih obaveza, te podliježu isključivo procesu zamjene kao novčanice povučene iz opticaja.

Zamjenu novčanica, nakon što prestanu biti zakonsko sredstvo plaćanja, u 2025. godini će obavljati komercijalne banke u Bosni i Hercegovini.

Nakon isteka roka zamjene u komercijalnim bankama zamjenu će obavljati Centralna banka BiH u roku u od 10 godina, počev od 01. januara 2026. godine, zaključno sa 31. decembrom 2035. godine.

 

Novčanice koje ostaju u opticaju:

Novčanice apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM izdanja 2012., 2017., 2019. i 2024, kao i oba izdanja novčanica apoena 200 KM ostaju u opticaju i na njih se ne odnosi proces povlačenja.

Novčanice apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM koja će ostati u opticaju imaju uspravnu mikrooptičku zaštitnu nit “Motion™”.

 

Novčanice koje se povlače iz opticaja nemaju ovo zaštitno obilježje, te se na osnovu te lako uočljive vizuelne razlike može lako utvrditi da li se radi o izdanju koje će ostati u opticaju, ili o izdanju koje će prestati biti zakonsko sredstvo plaćanja sa 31.12.2024. godine.

Novčanice izdanja koje ostaju u opticaju nakon 31.12.2024. godine:

 

 

 

 

Povlačenjem novčanica apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM puštenih u opticaj u periodu od 1998. do 2009. godine osigurat će se sljedeće:

  • Povećat će se nivo kvaliteta novčanica u opticaju, jer će se novčanice koje se povlače iz opticaja zamjenjivati sa novim novčanicama visoke kvalitete.
  • U opticaju će ostati samo novčanice koje posjeduju identičnu i unaprijeđenu zaštitu od krivotvorenja, što će olakšati provjeru autentičnosti za javnost, osoba koje obavljaju ručnu obradu novčanica, kao i na uređajima za prijem i obradu novčanica.

 

Za dodatne informacije vezano za raspoznavanje novčanica koje se povlače iz opticaja, upiti se mogu poslati na email: povlacenje.novcanica.km@cbbh.ba ili na brojeve telefona: +387 33 278 335 i +387 33 278 212.

Nastavi čitati

BiH

Kovačević: Ne postoji nijedan pripadnik Al-Kaide koji nije ratovao protiv Hrvata i Srba u BiH

Published

on

By

Gost novog izdanja emisije Klix Studio s Emelom Burdžović bio je delegat SNSD-a u Domu naroda Radovan Kovačević koji je komentarisao Christiana Schmidta i Izborni zakon, rezoluciju o genocidu u Srebrenici, miting u Banjoj Luci i druge teme.

Kovačević je kazao da svaki put kada treba da bude bolje u Bosni i Hercegovini dođe neko sa strane i destabilizuje situaciju.

“Žao mi je jako da kada smo imali ovaj neki period u posljednjih godinu, godinu i po dana, kada smo pokazali da Bosna i Hercegovina ovakva kakva jeste, ustavna, dejtonska, može da bude uspješna, da donosi dobre odluke, kada smo u godinu dana uspjeli da dobijemo kandidatski status u EU, onda dobijemo da Evropsko vijeće prihvati preporuku da se otvore pregovori. To su bile velike stvari, možda najbolji period od Dejtonskog sporazuma”, kazao je Kovačević.

On tvrdi da su bili spremni da u prvom čitanju usvoje tehničke izmjene izbornog zakona koje je predložila SDA, ali da su bošnjački delegati izašli sa sjednice.

“Mi nikada nismo izašli sa sjednice, srušili kvorum i onemogućili da bilo koji dom ne može da radi. Predstavnici Bošnjaka, Hrvata, Srba imaju pravo da glasaju kako hoće”, poručio je Kovačević.

On je naveo da je namjerno onemogućeno da predstavnici “naroda i građana” donose odluke i da je neko pozvao stranca.

“Ja mislim da je rezolucija katastrofalna, prvo jer nema podršku Institucija. Ruši se ustavni poredak, sistem spoljne politike i mislim da nijedan ambasador više nema bilo kakvu obavezu prema bilo kome. Jedina institucija koja može da kreira vanjsku politiku BiH je Predsjedništvo BiH. To nije bilo tema na Predsjedništvu, tako da ni ministarstvo vanjskih poslova, ni bilo koja misija nisu dobile zadatak ili nalog vezan za rezoluciju o (genocidu op.a.) o Srebrenici”, rekao je Kovačević.

On je kazao da gotovo ne postoji nijedan pripadnik Al-Kaide i Islamske države koji nije ratovao protiv Hrvata i Srba u Bosni i Hercegovini.

“Ja mislim da su tu trebale biti zastave Republike Srpske, možda Srbije i to je to”, tvrdi Kovačević na pitanje o fotografiji Ratka Mladića na mitingu u Banjoj Luci.

Kovačić je naveo da su zvanično organizatori pozvali da se istaknu isključivo obilježja RS-a, a da je na mitingu bilo barem 50.000 ljudi.

“Pred 50.000 većinom Srba, gdje su Srbi došli ostrašćeni jer smatraju da neko radi protiv njih. Izašao je predsjednik RS i rekao ‘Operacija VRS u julu 1995. godine u Srebrenici je bila greška koja je proizvela i ostavila iza sebe ogroman ratni zločin'”, rekao je Kovačević, a na opasku novinarke da se radi o negiranju genocida, Kovačević je kazao da je to smiješno.

Poručio je da ne misli da su presude došle sa mjesta pravde i da je preko 30 posto bile srpske žrtve, a da su dva posto samo presuđeni.

“Rezolucije Generalne skupštine UN-a nisu obavezujuće. Ja mislim da je jako loše što se nalazimo u ovakvoj atmosferi. Mislim da su ovakve stvari trebale biti ostavljene za neko drugo vrijeme. Da smo trebali vidjeti hoćemo li nekad razmišljati približnije. Da smo trebali poštovati Ustav BiH i institucije. Ja mislim da poštuje žrtve Srebrenice, iskreno žalim i da je bio najgori mogući ratni zločin i da je tih sedam dana najcrnjih sedam dana u historiji mog naroda u smislu da smo se nikada nismo gore ponašali kroz našu historiju. Tako da ni na koji način ne vrijeđam žrtve. Ali sam istomišljenik Efraima Zuroffa i ljudi koji su pozvani da kažu je li bio genocid”, naveo je Kovačević.

On je rekao je da je činjenica naroda nad kojim je počinjen genocid, ali da njegov narod i nijedan pripadnik njegovog naroda nije počinio genocid.

“Republika Srpska ima pravo da donosi svoje odluke, ima također obavezu da poštuje Ustav, ali tu obavezu imaju i drugi.Oni koji su krenuli u ovakvu avanturu su bili ti koji nisu poštovali Ustav. Da bi BiH imala stav, za to mora da postoji relevantna odluka u Predsjedništvu”, poručio je Kovačević.

On je tvrdio da su iz RS uvijek poštovali Ustav BiH.

“Mi iz RS samo voljni da donosimo odluke onako kako je Ustav BiH predvidio, nije predvidio Christiana Schmidta. Mi smatramo da sve što je urađeno u posljednjih godinu dana je jedini način na koji se mogu donositi odluke za ljude u BiH”, rekao je Kovačević.

Kovačević tvrdi da Christian Schmidt nije nikome u Sarajevu bolji od njega ili Milorada Dodika sa kojima živi i da znaju da razgovaraju.

“Imamo dvije opcije jedna je da poštujemo jedni druge i dogovaram. Kad ne možemo da se dogovorimo da ostavimo po strani, da nastavimo raditi stvari oko kojima se možemo dogovarati, da nastavimo da razvijamo infrastrukturu. Alternativa je da stranci nameću, da gazimo ustavom zagarantovana prva i to neće voditi bilo čemu. Mislim da nije ugrožen mir, treba da nastavimo da razgovaramo, dogovaramo i poštujemo jedni druge. Nikad nećemo napravit jednostrani potez bez da to bude reakcija. Sada je to neko uradi i pregazio prava Srba”, rekao je Kovačević.

Kovačević tvrdi da se snimanjem glasanja, skeniranjem listića krše prava birača jer bi ih bilo moguće identifikovati.

“Ne mislim da su sankcije bolne. Mislim da vrijeđaju osnovna ljudska prava državljana BiH. Vama je to nebitno jer se radi ljudima iz Banja Luke. Šta je Gorica Dodik uradila da joj zatvore račune?”, naveo je Kovačević.

Gostovanje Radovana Kovačevića u Klix Studiju možete pogledati i direktno na Youtube kanalu.

Također nas možete slušati i na SpotifyjuApple PodcastuAmazon Musicu i drugim platformama.

 

Nastavi čitati

Najčitanije