Connect with us

USK

Spider-Man sa krajiških minareta: Džabir Sedić iz Sanskog Mosta služi se alpinističkim metodama kada treba pomoći u obnovi minareta ili urediti krošnje (FOTO)

Published

on

Ono što radi ima i svoj tehnički naziv, a zove se industrijski alpinizam

Na prvi pogled minareti svih džamija su bijele boje. Posebno ako ih gledamo iz daljine. Međutim, ako se malo pažljivije pogleda, vidi se da ih je većina već zrela za farbanje. A kad se promjene boje i izgleda mogu uočiti i iz daljine, onda je stanje već kritično i krajnje je vrijeme da se pristupi rekonstrukciji i farbanju.

KONDICIJA I ZANAT

S obzirom na specifičnost posla i visinu, postoje tri načina da se minaret ofarba: sa dizalicom, sa skelom ili alpinistički, uz pomoć tehnika visinskog rada.

Alpinističkom metodom bavi se Džabir Sedić iz Sanskog Mosta. Osnovao je firmu prije nešto duže od pet godina i od tada je očistio, ofarbao ili rekonstruirao stotinjak minareta u više od 50 džemata.

– Prvo uradimo pripreme, montiranje skele ili postavljanje alpinističke opreme s kojom će radnici moći pristupiti svakom dijelu koji će se farbati. Priprema podrazumijeva zaštitu i prekrivanje svih površina od prljanja i kapanja farbe, te uključuje čišćenje i restauraciju oštećenih dijelova betonskih ploha od kojih je munara napravljena. Nakon kvalitetno završene pripreme prelazi se na grundiranje, premazivanje cijele površine impregnacijom, kojoj je uloga napraviti identičnu podlogu za farbu kako bi se osigurali bolje prijanjanje i dugotrajnost završnog sloja farbe, opisao nam je Džabir svoj posao.

Pripreme pred farbanje minareta

Džabir Sedić je industrijski alpinist

 

Kao zaljubljenik u alpinizam, ali imajući u vidu i ljubav prema džamijama jer je odrastao u imamskoj porodici, Džabir je našao način da spoji ugodno sa korisnim. Ono što radi ima i svoj tehnički naziv, a zove se industrijski alpinizam.

Specijalizirani građevinski radovi na visini od izvođača zahtijevaju top formu, odgovornost i oprez, ali i snagu koja ide uz mladost i gipkost

– To je grana u privredi koja se bavi izvođenjem svih vrsta specijalističkih radova na visinama i teško pristupačnim mjestima, koristeći tehniku pristupa alpinističkim užetom. Mi smatramo da je industrijski alpinist – zanimanje, jer je to stalni posao u firmama koje se bave industrijskim alpinizmom. Pošto industrijski alpinist posao obavlja na svome radnom mjestu svakodnevno, potrebni su jaka fizička i psihička kondicija, zdravlje i školsko obrazovanje, jer industrijski alpinist nije samo alpinist, on je i majstor za obavljanje specijalističkih radova, ispričao nam je Džabir.

 

Džabirova firma već je radila u više od 50 džemata

Uređivanje krošnji

 

KORISTAN INSEKT

Pored džamija, često obavlja čišćenje i farbanje drugih visokih objekata, a u posljednje vrijeme sve češće ga pozivaju za “tree care” ili njemački “baumpflege” – sječu uz pristup alpinističkim tehnikama, piše Oslobodjenje.

Oblikovanje krošnje, uklanjanje mrtvih i slomljenih grana, liječenje stabla od napasnika, samo su neke od stvari koje se rade. Jer nekada je neophodno rezanje stabla, bez obzira na žice i popratne objekte.

Džabirova firma se zove Ankebut, što je kur’anski naziv za pauka, koji se u islamu inače smatra korisnim insektom. Njegova zajednica u Sanskom Mostu također ga smatra korisnim članom društva, a džematlije, gdje god je radio na minaretima, hvale ga i blagoslove zbog svježe bjeline koju im je donio.

 

 

USK

Teška saobraćajna nesreća u Bihaću, maloljetnik zadobio teške povrede

Published

on

By

U bihaćkom naselju Mali Lug dogodila se saobraćajna nesreća u kojoj je teže povrijeđeno jedno lice.

Kako saznajemo, povrijeđen je maloljetni vozač motocikla “Quad”. Nesreća se desila zbog neprilagođene brzine uslovima na cesti, što je dovelo do udara u betonski zid.

Maloljetni vozač je prevezen u Kantonalnu bolnicu gdje su mu konstantovane teže tjelesne povrede.

Nastavi čitati

USK

Krajišnici velikog srca u ramazanu šalju pomoć povratnicima u Podrinje – “Sjetimo ih se i kad nije 11. juli”

Published

on

By

Bišćani i dijaspora su, uz podršku Pomozi.ba, darivali povratničke porodice u Podrinju, uljepšavajući i njima i sebi blagoslovljeni mjesec

Udruženje Horizont 2006 iz Bihaća organizovalo je akciju pod nazivom Sedmica solidarnosti Bihać Srebrenici, kao što to njegovi članovi čine svakog ramazana već dugi niz godina. U okviru ove humanitarne akcije Bišćani su u Srebrenici, Potočarima, Bratuncu, Zvorniku i Vlasenici podijelili oko 600 paketa pomoći.

POSEBNO VRIJEME

Kupovinu mješovitih paketa pomoći donacijama su obezbijedili građani grada Bihaća, prijatelji iz Švicarske, te organizacija Pomozi.ba, dok su u distribuciji učestvovale i članice Udruženja Hanume sa Une.

Ideja da pomažemo Podrinje nastala je davno, prije 16 godina, prilikom našeg učestvovanja na Maršu mira, kazao je Muslić

– Javljaju nam se naši volonteri iz Podrinja, da ih dragi Allah nagradi za svaki pređeni korak. Svi vi koji ste učestvovali, molimo da vas Gospodar dvostruko nagradi. Paketići su i ove godine izmamili osmijeh na lica najmlađih, izvijestile su članice ovog ženskog udruženja.Oglasili su se i iz organizacije Pomozi.ba, koja već nekoliko godina učestvuje u ovoj akciji sa Horizontima, pomažući povratnike.

– Vrijedno je napomenuti da je ovo šesnaesta godina kako Udruženje Horizont 2006 organizira ovu akciju koja ima za cilj pomoći povratničkom stanovništvu Podrinja. Također, ovom akcijom i sličnim aktivnostima koje Horizont 2006 provodi želi se dati na značaju tome da Srebrenica nije samo jedanaestog jula, već da se Srebrenice i genocida u Srebrenici trebamo sjećati i ostala 364 dana u godini, navodi se u saopćenju organizacije, piše Oslobodjenje.

Ramazan je posebno vrijeme za vjernike, jer svako učinjeno djelo u njemu ima višestruko uvećanu emotivnu vrijednost i blagoslove.

Svaka od 300 porodica dobila je po dva paketa namirnica

– Željeli smo da prikupimo u gradu Bihaća što više namirnica i da ih distribuiramo u Podrinje, u ruke onih kojima je to zaista i potrebno. Aktivnost je nastala još davno, prije 16 godina, prilikom našeg učestvovanja na Maršu mira za Srebrenicu. Inače, mi svake godine učestvujemo u ovom maršu, ali 2009, kada smo u najvećem broju učestvovali, rodila se i ideja da organizujemo ovu akciju kojom bismo bili u prilici da posjetimo Srebrenicu ne samo na jedan dan, 11. jula, nego i van obilježavanja genocida, u toku svake godine. Kada se obilježava godišnjica genocida, oni uvijek imaju mnogo posjeta, ali mimo toga su obično prepušteni sami sebi. Odluka je pala da to bude u ramazanu, koji je najodabraniji mjesec, u kojem se posti i u kojem su ljudi više skloni da čine dobra djela, jer su više u kontaktu sa svojim srcem i žele da darivaju druge oko sebe, kazao nam je Elvir Muslić iz Bihaća, jedan od osnivača Udruženja Horizont 2006 i pokretača ove lijepe akcije.

Ovog ramazana akcijom Sedmica solidarnosti Bihać Srebrenici ostvarili su veliki uspjeh, jer je ona pokrenuta i završena u roku od sedam dana.

PODRŠKA IZ ŠVICARSKE

– Pomogao nam je i Medžlis Islamske zajednice koji je aktivan u Bihaću. Zahvalio bih njima kao partnerskoj instituciji sa glavnim imamom Mensurom ef. Ćehićem na čelu, koji je i ovaj put aktivirao svoje imame, mještane i ljude aktivne u svim džematima. Neizostavan partner u svim našim aktivnostima je i Pomozi.ba, jer mi za njih radimo i neke projekte u Unsko-sanskom kantonu, pa i dalje. Njihov doprinos u donacijama je veliki, a zajedno smo i ovaj put posjetili Podrinje. Naša dijaspora iz Švicarske, džemati vezani za grad Saint Gallen, već četiri godine zaredom također učestvuje u akciji. Ovaj put su doprinijeli iznosom od 20 hiljada maraka, što smo pretvorili u životne namirnice. Oko 300 porodica dobilo je po dva paketa, a ukupna vrijednost svega je oko 50 hiljada maraka, kazao je Muslić.

Nastavi čitati

USK

U Bužimu ukradeno 14 kubika drveta, policija traga za počiniteljima

Published

on

By

U mjestu Radoča, smještenom unutar općine Bužim, dogodio se slučaj šumske krađe. Prema našim saznanjima, krađu je otkrio čuvar Kantonalnih šuma tijekom redovnog obilaska terena.

Čuvar je primijetio je da je na navedenom području posječeno oko desetak stabala kestena. Daljnjom istragom utvrđeno je da je ukradeno oko 14 kubika drveta, što sugerira na planiranu i organiziranu krađu.

Policija je odmah reagirala nakon što je čuvar prijavio slučaj, pokrenuvši istragu i intenzivnu potragu za počiniteljima ovog krivičnog djela.

Šumska krađa nije samo krivično djelo koje ugrožava ekonomiju, već i ekosustav. Uništavanje stabala ne samo da smanjuje prirodni resurs drveta, već također narušava ravnotežu u šumskom ekosistemu.

 

Nastavi čitati

Najčitanije