Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

“Za posebne zasluge”: Milanović odlikovao Matuzovića kojem se sudi za ratne zločine u BiH

Published

on

Predsjednik Republike Hrvatske, ujedno i vrhovni komandant Oružanih snaga, Zoran Milanović dodijelio je počasne činove i uručio odlikovanja hrvatskim braniteljima na svečanosti u svom kabinetu.

Počasni čin brigadnog generala dobila su sedmorica časnika Hrvatske vojske, a odlikovana su 22 hrvatska branitelja i jedna postrojba Oružanih snaga RH, Odred veze Glavnog stožera Hrvatske vojske.

Među njima je i Đuro Matuzović kojem se pred Sudom Bosne i Hercegovine sudi za ratne zločine po optužnici koja je potvrđena 2017. godine. Prema navodima optužnice, optuženi Đuro Matuzović počinio je krivično djelo u svojstvu komandanta 106. brigade HVO-a, a kasnije komandanta Operativne grupe Orašje, te komandanta Operativne zone Orašje.

Optužnica tereti optuženog Đuru Matuzovića, kao komandanta 106. Brigade HVO i kasnije kao komandanta OZ Orašje, Matu Živkovića, Antu Živkovića i Stjepu Đurića, kao vojne policajce 106. brigade HVO, da su, zajedno s njima poznatima pripadnicima Vojne policije HVO, u šupi vlasništvo M.F, zvani M.D. u Donjoj Mahali i u logoru u Osnovnoj školi u Donjoj Mahali, opština Orašje, suprotno pravilima međunarodnog prava, učestvovali u ubistvima, mučenjima i nečovječnom postupanju, te nanošenju velikih patnji i povreda tjelesnog integriteta i zdravlja ratnim zarobljenicima.

No to nije spriječilo Zorana Milanovića da odlikuje i njega, jer kako kaže, “više nije mogao čekati”.

“Hrvatski časnici, hrvatski ratnici, čast mi je i zadovoljstvo danas ovdje biti s vama. Danas ovdje dodjeljujemo odlikovanja jednom broju zaslužnih i počasne činove jednom malom broju zaslužnih, žao mi je što ovo drugo nismo učinili još prije barem više od godinu dana. Nisam mogao više čekati i odlučio sam, tako ću raditi i ubuduće, da kao vrhovni zapovjednik obavim tu svoju dužnost i da jednom malom broju ljudi, koji nije zaključan, bit će ih još, dodijelim počasne činove. Oni su dug časti i priznanja za ljude koji su prije svega u ratu i početkom rata radili važan posao za ovu zemlju, za našu Hrvatsku. Bili su među onim malim brojem pravih ljudi bez kojih obrane zemlje ne bi bilo, a da nije bilo obrane, ne bi bilo ni oslobođenja“, rekao je predsjednik Milanović.

Foto: Ured predsjednika RH/Tomislav Bušljeta/Dario Andrišek

On je čestitao svima koji su odlikovani i koji su dobili počasne činove, te dodao: “Još jednom hvala vam na svemu što ste radili za našu zemlju, za našu domovinu, jedinu Hrvatsku onda kada je to bilo najpotrebnije. Ova generacija ustvari više nije ni mogla čekati na ovu gestu, zato smo morali to napraviti danas, a ne sutra”.

Za osobite zasluge u Domovinskom ratu, počasni čin brigadnog generala predsjednik Milanović dodijelio je Zdravku Andabaku, Miljenku Balenu, Marjanu Biškiću, Josipu Černiu, Đuri Matuzoviću, Iliji Nakiću i Ivanu Obrovcu.

Prema Zakonu o Oružanim snagama RH, predsjednik može dodijeliti počasni čin hrvatskim državljanima i državljanima stranih država za osobite zasluge stečene u Domovinskom ratu. Počasni čin daje pravo na oznake i odgovarajuće vojne počasti bez prava na zapovijedanje te nema nikakve finansijske ili materijalne učinke za nositelje počasnih činova.

Za iskazano junaštvo njegovih pripadnika u Domovinskom ratu, Redom Nikole Šubića Zrinskog, odlikovan je Odred veze Glavnog stožera Hrvatske vojske. Za junački čin u Domovinskom ratu, također Redom Nikole Šubića Zrinskog, odlikovan je Miodrag Demo. Za iznimno uspješno zapovijedanje postrojbama Oružanih snaga Republike Hrvatske te za osobite vojne zasluge u njihovom ustroju, Redom bana Jelačića odlikovani su Zdravko Kuzelj – posmrtno i Marko Perčinić. Za teško ranjavanje u Domovinskom ratu, Redom hrvatskog križa odlikovani su Danijel Kadi i Zoran Keča.

Redom hrvatskog trolista, za osobite zasluge za Republiku Hrvatsku stečene u ratu, odlikovani su Damir Belaj, Vjeko Dogan, Perica Lubina, Jozo (Stjepan) Pintarić, Srećko (Mijo) Repušić, Miroslav Vrčković, Petar Žužul, Igor Čonč, Tihomir Čavec, Admir Kazaferović, Zdravko Ružak i Nedjeljko Frano Erceg. A za osobiti doprinos razvitku i ugledu Republike Hrvatske i dobrobiti njezinih građana, Redom hrvatskog pletera odlikovani su Ivan Butalja, Slavko Čuljak, Vilim Ivas, Marijo Juričan i Branko Šušnjar.

klix

Svijet / Zanimljivosti

Pogledajte nevrijeme koje se kreće prema BiH, meteoalarm u Hrvatskoj: Puše jak vjetar, stiže snijeg

Published

on

By

Nakon iznimno vrućih dana s ljetnim temperaturama zraka, stigla je najavljivana promjena vremena. Jače naoblačenje s kišom sa sjeverozapada zemlje postupno će se širiti na ostale krajeve.

Mjestimice će biti i pljuskova s grmljavinom, na Jadranu moguće izraženijih.

 

Uz osjetno zahladnjenje kiša će ponajprije u gorju prelaziti u snijeg uz stvaranje tanjeg snježnog pokrivača u Gorskoj Hrvatskoj.

 

Zapuhat će umjeren i jak sjeverni i sjeveroistočni vjetar, lokalno s olujnim udarima. Na Jadranu jugo navečer okreće na jaku i olujnu buru, najprije na sjevernom dijelu. Najviša temperatura između 19 i 25 °C, u drugome dijelu dana osjetno zahladnjenje, javlja DHMZ Hrvatske.

 

Stranica AccuWeather javlja narandžasti upozorenje za vjetar u Sarajevu.

Na stranici Rain alarm već se vidi kako na prostore Hrvatske i Bosne i Hercegovine stiže oluja s područja Slovenije.

DHMZ Hrvatske je izdao meteoalarm za cijelu zemlju.

 

Zbog jakog je vjetra na snazi žuto upozorenje za zagrebačku, karlovačku, osječku, gospićku, splitsku i kninsku regiju te za srednju i južnu Dalmaciju. Na tim se područjima mogu očekivati olujni udari sjeveroistočnog vjetra. Najjači udari vjetra bit će veći od 65 km/h.

Za riječku regiju, zapadnu obalu Istre i sjevernu Dalmaciju na snazi je narančasti meteoalarm zbog olujne bure. Najjači udari vjetra bit će 65-130 km/h, javlja DHMZ.

 

Za područje Kvarnera i Kvarnerića na snazi je crveni meteoalarm. Tamo je ujutro moguć mjestimice jak jugozapadnjak i jugo, a navečer vrlo jaka, mjestimice olunja bura. Najjači udari vjetra 35-65 čvorova (65-120 km/h).

Slično vrijeme kao u Hrvatskoj može se očekivati i na prostoru Bosne i Hercegovine.

U Bosni i Hercegovini od sredine dana postepeno pogoršanje vremena sa sjeverozapada koje će usloviti zahlađenje i do kraja dana će se proširiti na cijelu zemlju. U Bosni u nizinama prvo će padati kiša koja u večernjim satima i tokom noći na srijedu može prelaziti u susnježicu ili snijeg, a u višim područjima će padati samo snijeg.

U Hercegovini će većinom padati kiša, a snijeg može padati na planinama. Vjetar umjeren i jak južnog smjera. U drugom dijelu dana vjetar postepeno mijenja smjer na sjever. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 23 i 28°C, sa dolaskom padavina u opadanju.

 

U Sarajevu veći dio dana umjerena naoblaka. Jače naoblačenje i kiša se očekuju u večernjim satima. U noći na srijedu može padati i susnježica. Najviša dnevna temperatura zraka oko 25°C.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vučić o rezoluciji o Srebrenici: Nemojte da obmanjujute narod, kao što obmanjujete da sam nosio snajper

Published

on

By

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić tokom posjete otvaranju Mostarskog sajma odgovorio je na upit novinara u vezi rezolucije o Srebrenici koja će se naći pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija.

Vučić je kazao da je utvrđeno da Srbija ni na koji način nije odgovorna za genocid.

“Nemojte da obmanjujete narod, kao što obmanjujete narod u Sarajevu da sam nosio snajper i da sam u nekoga pucao. Problem je u tome što izmišljate stvari, što ne možete da se držite činjenica. Neće se pominjati ni neke druge zamlje u budućnosti kada mi budemo podnosili prijedloge rezolucija o Jasenovcu ili Kragujevcu, Kraljevu, Jajincima i drugim stratištima. Nećemo mi da kažemo ko je to počinio”, kazao je.

Vučić napominje da je počinjen “užasan zločin” u Srebrenici.

“I nije bio problem da neko dođe i pokaže pijetet, žaljenje i sve drugo. Ali vas molim, nemojte da izmišljate i nemojte da špekulišete oko presuda koje nisu takve kakvim ih vi predstavljate”, kazao je.

Podsjetimo, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u Hagu donio je više presuda u kojima se potvrđuje genocid u Srebrenici.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), Sud BiH i sudovi u Srbiji osudili su više od 50 osoba na 700 i više godina zatvora za zločine počinjene u Srebrenici. Od 20 presuda MKSJ-a za zločine počinjene u Srebrenici, sedam uključuje i presude za zločin genocida.

Sud BiH donio je 25 presuda za zločine počinjene u Srebrenici, od čega je 13 za zločin genocida. U Republici Srbiji doneseno je pet presuda koje se odnose na Srebrenicu, uključujući presude za ratne zločine protiv civilnog stanovništva i kršenje zakona i običaja ratovanja.

N1

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Bosanac na čelu maloljetničke bande koja je sijala strah po ulicama Beča: “Ili ću umrijeti ili ću dobiti doživotnu”

Published

on

By

Molotovljevim koktelima, kalašnjikovima, noževima i mačetama izazivali strah i ucjenjivali lokalne trgovce

Austrijski mediji danas su objavili dijelove optužnice protiv maloljetničke bande koja je sijala strah po ulicama Beča, a na čijem se čelu nalazio državljanin Bosne i Hercegovine (17), koji je ujedno i prvoosumnjičeni u optužnici koja je nedavno podignuta.

Na telefonima maloljetnika pronađeni su brojni inkriminišući dokazi, uključujući i snimak gdje se maloljetnik iz BiH hvali kako će napraviti eksplozivnu napravu, a za koju je materijal nabavio u Češkoj Republici gdje je boravio septembra, 2023. godine. Pored materijala za bombu, navodno su nabavljali i oružje, čime se ovaj maloljetni državljanin BiH hvalio.

Prema optužnici, taj eksplozivni materijal držali su par sati u džamiji u Meidlingu, a zatim su ga premjestili na drugo mjesto.

Bh. državljanin se hvalio da će napraviti eksplozivnu napravu od dva kilograma.

– Ili ću umrijeti ili ću dobiti doživotnu, ali sam ozbiljan, navodno je on rekao na jednom snimku.

Podsjetimo, osumnjičeni, njih 10 dobio od 14 do 21 godinu, već duže vremena su terorisali i sijali strah po bečkom kvartu Meidling. Oni su navodno molotovljevim koktelima, kalašnjikovima, noževima i mačetama izazivali strah i ucjenjivali lokalne trgovce.

Međutim, pljačkanje i zelenašnje nije bila njihova jedina aktivnost. Sve je više indicija o islamističkoj pozadini osumnjičenih, čija se imena spominju u opsežnoj optužnici koja je podignuta.

Kao glavno okupljalište ove mlade bande navode se prostorije džamije u Meidlingu. Tokom saslušanja neki od maloljetnika su rekli da je njihova grupa slijedila islamističku ideologiju, te da su trojica osumnjičenih navodno su bili simpatizeri Islamske države (IS).

Kao prvoosumnjičeni u optužnici se navodi 17-godišnji bh. državljanin, koji je već postao zapažen kroz kontakte s osobama iz radikalnog islamističkog miljea. Za jednog maloljetnika se također navodi da je pisao “tekstove koji veličaju nasilje”, prenose Nezavisne.

Nastavi čitati

Najčitanije