Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Tko je buduća talijanska premijerka? Tražila da se Istra i Dalmacija vrate Italiji

Published

on

Giorgia Meloni (45) vjerojatno će postati prva premijerka Italije i to na čelu najdesnije vlade od Drugog svjetskog rata. Prema privremenim rezultatima, desni blok na čelu s Braćom Italije, strankom koju vodi Meloni, trebao bi imati uvjerljivu većinu u oba doma talijanskog parlamenta.

U koaliciji su još Forza Italia čiji je šef Silvio Berlusconi te krajnje desničarska stranka Liga. Meloni je uspješno rebrendirala svoju stranku Braća Italije u dominantnu konzervativnu snagu u zemlji a da nije u potpunosti izbrisala njezine postfašističke korijene.

“Žena, majka, Talijanka i kršćanka”

Nova miljenica talijanske desnice svoj je osobni brend sažela u sada već poznatu tiradu na skupu 2019., koja je postala viralna nakon što je remiksirana u pjesmu.

“Ja sam Giorgia, ja sam žena, ja sam majka, ja sam Talijanka, ja sam kršćanka. To mi nitko neće oduzeti”, rekla je Meloni pristašama u središtu Rima.

Ta je fraza postala lajtmotiv političkog uspona Giorgie Meloni od liderice rubne stranke s korijenima u talijanskoj neofašističkoj desnici do iduće premijerke. “Bog, zemlja i obitelj”, slogan je pod kojim je Meloni vodila kampanju, a riječ je o sloganu koji su koristili fašisti.

S 19 godina hvalila Mussolinija

Meloni je odrasla u rimskoj Garbatelli, radničkoj četvrti sa snažnom ljevičarskom tradicijom. Meloni se 1992., u dobi od 15 godina, pridružila sada već nepostojećem nacionalističkom talijanskom socijalnom pokretu Movimento Sociale Italiano.

Meloni je imala 19 godina kada su je strani mediji prvi put intervjuirali dok se borila za izbornu kampanju u svom rodnom Rimu. Tada je francuskim novinarima rekla da je “Benito Mussolini bio dobar političar, jer sve što je radio, radio je za Italiju”. Kasnije će promijeniti ton, govoreći da je diktator napravio “pogreške”.

Od osnutka Braće Italije, Meloni se penjala prema vrhu stranke.

Protivnica abortusa, istospolnih brakova, podržavala je Putina

Tijekom kampanje Meloni je govorila da je spremna preuzeti vlast te se boriti s problemima inflacije i energetske krize. Na izborima 2018. njezina stranka koju su osnovale pristaše Musolinija dobila je tek četiri posto glasova. Stranka Braća Italije osnovana je 2012. godine kako bi se prenijelo naslijeđe i duh ekstremne desnice u Italiji.

Sve do nedavno njezini ideološki uzori također su uključivali ruskog Vladimira Putina, kojeg je hvalila zbog “obrane europskih vrijednosti i kršćanskog identiteta” u svojoj knjizi Ja sam Giorgia iz 2021. godine.

No od tada se distancirala od ruskog predsjednika, nedvosmisleno osuđujući njegovu invaziju na Ukrajinu i podržavajući zapadne sankcije Moskvi. Meloni i njezina stranka su protiv abortusa i istospolnih brakova te protiv migranata.

Iako Meloni tvrdi da neće ukinuti talijanski zakon o pobačaju, Braća Italije već su ograničila njegovu primjenu u regijama koje stranka kontrolira. Meloni umanjuje važnost postfašističkih korijena stranke i predstavlja ju kao mainstream političku grupaciju poput britanskih konzervativaca.

“Talijanska desnica osuđuje gušenje demokracije i sramne antižidovske zakone”
Prošlog mjeseca Meloni je snimila videoporuku na tri jezika kako bi uvjerila talijanske partnere da će se držati tradicionalnih saveza Rima, uključujući NATO. Odbacila je tvrdnje da će njezina krajnje desna stranka s neofašističkim korijenima biti na čelu autoritarne vlade.

“Žestoko se suprotstavljamo svakom antidemokratskom pomaku, no to ne nalazimo kod talijanske i europske ljevice. Talijanska desnica već desetljećima nedvosmisleno osuđuje gušenje demokracije i sramne antižidovske zakone”, rekla je Meloni u poruci poslanoj stranim medijima na engleskom, francuskom i španjolskom jeziku.

Pobjednički govor pomirljivog tona

Tijekom pobjedničkog govora jučer Meloni je imala pomirljiv ton.

“Ako smo pozvani da upravljamo ovom zemljom, činit ćemo to za sve Talijane s ciljem ujedinjenja ljudi i fokusiranja na ono što nas ujedinjuje, a ne na ono što nas razdvaja. Vrijeme je za odgovornost”, rekla je.

Govorila o vraćanju Dalmacije i Istre Italiji

Meloni je prije spominjala Hrvatsku u kontekstu promjena granica. Iznijela je lažnu tvrdnju da talijanske obitelji dobivaju državni novac kako bi ugostili migrante, a tada se dotakla i ulaska Hrvatske u EU. O tome je pisala na Facebooku.

“Prema nekim novinama, Ministarstvo unutarnjih poslova predložilo je gradonačelniku Rima da rimskim obiteljima koje žele ugostiti imigranta daju 30 eura dnevno. Marino (bivši gradonačelnik Rima op.a.) je, nepotrebno reći, odgovorio da on prijedlog podržava – 30 eura po danu je 900 eura mjesečno.

Dvostruko više od onoga što minimalni umirovljenik dobiva, tri puta više od onoga na što invalid ima pravo, i više nego što prosječni talijanski privremeni radnik zarađuje. I dodajem da vam talijanska država ne daje 30 eura dnevno za uzdržavanje djeteta ako je nezaposleno i još uvijek živi kod kuće s vama. Talijanska država vam kaže da se morate snaći sami.

Moj prijedlog je: imigranti se ravnomjerno rasporede u svih 28 zemalja EU, a EU plaća prihvat, tako da mi novcem koji danas trošimo za prihvat stotina tisuća stranaca pomažemo stotinama tisuća očajnih Talijana. Ili očaj zaslužuje solidarnost samo ako govori drugim jezikom?”, napisala je Meloni 2014. na Facebooku.

“Bit će da sam uvijek bila protiv ulaska Hrvatske u EU dok ne dođe do povrata imovine Ezulima. Da ne govorim o povratku, izravno, Istre i Dalmacije”, napisala je u komentarima.

(Index.hr)

Svijet / Zanimljivosti

Objavljena dugoročna prognoza za ljeto: Ulazimo u La Niña fazu, evo što nas čeka

Published

on

By

Severe Weather Europe (SWE) objavio je dugoročnu prognozu za nadolazeće ljeto u kojoj se analizira kakav će utjecaj na vrijeme imati pomal iz El Niño faze u La Niñu.

Prognoza ukazuje na dinamičan ljetni obrazac atmosfere, pod utjecajem prijelaza iz toplog ciklusa El Niño u hladni ciklus La Niña. Predviđa se da će se niz tlačnih valova i anomalija protezati od Sjeverne Amerike sve do Europe, navodi SWE.

Nad sjevernom hemisferom nadolazeći će mjeseci biti prijelazno razdoblje između El Niña (topla faza) i La Niña (hladna faza), što će ostaviti traga na atmosferi i vremenskim obrascima.

Atmosferske promjene

Vrhunci toplih anomalija zabilježeni su u prosincu, no nagli pad temperatura počeo je početkom ove godine te se očekuje da će cijela regija tijekom ljeta prijeći u negativan ciklus.

Snažan podzemni hladni bazen glavni je preduvjet za slom El Niña. Uz pomoć pasata i oceanskih struja, te se podzemne anomalije kreću od zapada prema istoku, da bi na kraju izašle na površinu preko istočnog Pacifika.

Najnovija analiza temperatura podzemnih oceana u Pacifiku ukazuje na hladnu anomaliju diljem tropskog Pacifika, što dovodi do hlađenja površinske temperature oceana. U posljednja dva mjeseca uočeno je brzo raspadanje toplog bazena ispod površine.

Podpovršinsko hlađenje oceana

SWE navodi da slijedi vrlo hladni ciklus u kasno ljeto 2024., a koji će trajati do 2025. Područje hladnih oceanskih anomalija širit će se cijelim tropskim Pacifikom do ljeta 2024. Događaj ove razine dovoljno je jak da ima značajan atmosferski odgovor tijekom jeseni i zime 2024. i 2025. godine.

Svi ovi obrasci ukazuju na to da je El Niño u padu no bit će potrebno neko vrijeme da atmosfera odgovori na ove oceanske promjene. Iz tog će razloga ljeto 2024. biti usred prijelaznog razdoblja iz jedne faze u drugu, stvarajući neke neobične anomalije u procesu.

Kako bi pojasnili što nas čeka, SWE je pregledao podatke iz nekoliko godina koje su imale sličan prijelaz iz zimskog El Niña u ljetni La Niña.

Temperaturna anomalija za ovaj prijelazni obrazac pokazuje temperature iznad normale u većem dijelu središnjih i istočnih Sjedinjenih Američkih država i južne Kanade. Ali nad Europom zapravo možemo vidjeti trend nižih temperatura od normalnih.

Dugoročna prognoza za ljeto

SWE se osvrnuo na razdoblje meteorološkog ljeta (lipanj-srpanj-kolovoz). Modeli predviđanja ukazuju na veću tendenciju toplinskih valova iznad juga SAD-a sve do sjevernih dijelova i gornjeg Srednjeg zapada. Drugo takvo područje je iznad južnih dijelova Europe.

Gledajući pobliže uzorak površinske temperature iznad Europe, vidimo da je vrijeme toplije od uobičajenog na velikom dijelu kontinenta. Najjače anomalije i tendencije toplinskih valova su nad središnjim i južnim dijelovima kontinenta.

Severe Weather Europe (SWE)

Dugotrajne vrućine mogle bi zahvatiti jug SAD-a, s toplinskim valovima koji se šire ravnicama prema sjeveru i prema gornjem srednjem zapadu. Kanada će također biti toplija u većem dijelu zemlje.

Što se tiče oborina, u kopnenoj Europi se očekuju uglavnom sušniji uvjeti, a više oborina predviđa se nad sjevernim krajevima, opet zbog nižeg tlaka i nestabilnijeg vremena na zapadnim vjetrovima, piše N1.

Prema drugom modelu, onog iz Meteorološkog ureda Ujedinjenog Kraljevstva (UKMO), vidi se glavna tendencija toplinskog vala više prema istoku i sjeveru Europe. Zapadni su dijelovi još uvijek pod toplim anomalijama, ali obrazac tlaka održava anomalije nižima.

Prognoza oborina pokazuje normalne do suše uvjete nad krajnjim zapadnim i južnim dijelovima Europe. Više oborina predviđa se u krajnjim sjevernim krajevima. Središnji dijelovi prikazani su s nešto povećanim potencijalom padalina.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vučić o rezoluciji: Pognuo sam glavu ispred spomenika žrtvama, iako sam napadnut…

Published

on

By

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić rekao je da je pozicija Srbije, kada je riječ o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, izuzetno teška te dodao kako je za Srbiju važno da je što viže zemalja suzdržano ili da glasuju protiv nego za rezoluciju što bi za Srbiju bio herojski politički uspjeh.

Opća skupština Ujedinjenih naroda (UN) trebala bi 2. maja razmatrati prijedlog rezolucije kojom se podsjeća na genocid počinjen u Srebrenici 1995. godine, a što je izazvalo oštro protivljenje Srbije, a Vučić smatra kako usvajanje rezolucije predstavlja tek uvod u novi pritisak na Srbiju od koje će iz Sarajeva nakon toga tražiti ukidanje RS, a od Beograda plaćanje ratne odštete.

Vučić je kazao kako pravo glasa u UN-u imaju 84 afričke zemlje te zemlje latinoameričke i karipske skupine te dodao da se u New Yorku susreo s više od polovice predstavnika tih zemalja.

“To su za nas izuzetno važni kontinenti i narodi, uvijek su prijateljski raspoloženi prema nama, osjećaju brigu Srbije i zato su rezervirani prema svemu”, rekao je Vučić u intervjuu za Radioteleviziju Srbije.

Vučić je istaknuo da Predsjedništvo BiH nije postiglo konsenzus o stavu oko aplikacije Kosova za članstvo u Vijeću Evrope, kao ni konsenzus o rezoluciji o Srebrenici, ali nikoga za to nije briga.

“Oni će ionako glasati kako hoće, baš ih briga što to nema veze. I ovdje vam je isto. Je li Lagumdžija dobio saglasnost za ovo? Pa nije. Nije ni pitao, naravno”, rekao je Vučić te dodao da rezolucija o Srebrenici otvara Pandorinu kutiju iz koje će izaći samo problemi i dodatne podjele u svijetu.

“Dan nakon toga Rusi će podnijeti zahtjev za donošenje rezolucije kojom se osuđuje njemački genocid nad ruskim i sovjetskim narodom. A hoćemo i za ono što su radili Nijemci, i za ono što su radili Hrvati, i za mnoge druge. Dan poslije, kad kažem metaforički dan poslije, hoće li to biti mjesec ili pet, svejedno je“, rekao je Vučić.

Srbijanski predsjednik tvrdi kako u UN-u imaju dvije skupine zemalja i to one koje se uvijek ponašaju odgovorno i odmah proslijede povratne informacije, te kako od nekih i dalje očekuje odgovor iako je s njima obavljeno nekoliko krugova konsultacija.

“Ovdje je temeljni problem zašto donosite tu rezoluciju – iz pijeteta, kajanja? Pognuo sam glavu ispred spomenika žrtvama, položio cvijet i, iako sam napadnut, odmah sam ih pozvao na razgovor. Ali zašto kažete da to nije kolektivna osuda, kad svi znaju da nemate nijedno ime u toj rezoluciji”, rekao je Vučić.

U rezoluciji o Srebrenici se podsjeća na razmjere genocida u kojem su pripadnici vojske i policije bosanskih Srba ubili više od osam hiljada srebreničkih Bošnjaka i poziva se da 11. juli bude proglašen međunarodnim danom sjećanja na žrtve tog zločina kao i na privođenje pravdi preostalih počinitelja, te na sankcioniranje onih koji negiraju genocid.

Predsjednik i član Predsjedništva BiH, Denis Bećirović i Željko Komšić razgovarali su prošle sedmice u UN-u s predstavnicima država članica te organizacije u sklopu nastojanja da se u Općoj skupštini osigura natpolovična potpora nužna za usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici o čijem bi se prihvaćanju trebalo odlučivati na zasjedanju Opće skupštine UN-a 2. maja.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

“Djecu je lovio po kući” – Ubio suprugu i troje djece, tijela našao 10-godišnjak

Published

on

By

Policija smatra da se Jonathon Candy posvađao sa suprugom Lindsay, te više puta pucao u nju. Nakon toga je krenuo po kući, tražio djecu te pucao i u njih… – Na kraju je izvršio samoubistvo

U kući u američkoj saveznoj državi Oklahoma pronađeno je petero mrtvih, uključujući troje djece. Policija je odmah potvrdila da se radilo o ubistvu, a daljom istragom je utvrđeno da je muškarac ubio svoju suprugu i troje djece, a zatim počinio samoubojstvo.

Policija smatra da se Jonathon Candy (42) posvađao sa suprugom, 39-godišnjom Lindsay Candy, a zatim više puta pucao u nju. Nakon toga je krenuo po kući, tražio djecu te pucao i u njih i ubio ih.

Stradali su 18-godišnji Dylan, 14-godišnji Ethan i 12-godišnji Lucas.

“Djecu je lovio po kući”, saopćila je policija, prenosi ABC News.

Užas koji se dešavao u kući preživio je jedino desetogodišnji sin koji je spavao tokom pucnjave. Desetogodišnjak je nazvao hitnu u ponedjeljak ujutro i rekao da su svi u kući mrtvi.

Vlasti su saopćile da za sada nije poznato zašto 10-godišnjak nije povrijeđen.

Nastavi čitati

Najčitanije